Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
23 Ocak 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Biri koyar, biri bozar...
musakiroglu@mynet.com

Bir işin karışanının çok olması o işten doğru sonuç çıkmasını önler. Bu yüzden de denir ki; "Biri koyar, biri bozar. Sonuç ise baştan şaşar…"

Bizim eğitim sistemiz de öyle; 'biri koyar, bizi bozar' cinsinden. Hatta yukarıdaki sözün bizim eğitim sistemimizi anlatmak için ortaya çıkmış olması yüksek ihtimal…

Diyelim ki; ülkemizde Cumhuriyet dönemi eğitim sisteminin tarihi yazılmaya kalkışılsa yapılan değişiklik ve düzenlemeleri sırasıyla hiç atlamadan yazabilmek kolay olmayacaktır.

Çünkü o kadar çok düzenleme ve değişiklik yapılmıştır ki bunları sıralamak-sıraya koymak 'pösteki tüyü saymak' kadar zor ve çapraşık bir iştir. Peki, bu kadar çok yaz-boz edilen eğitim sisteminden ne kadar doğru sonuç çıkar? Ülkenin eğitim seviyesi ne kadar yükselir, çağdaş milletler seviyesine ulaşılır mı?

Bu sorunun cevabı apaçık ortadadır. Ve de en kısa cevap şudur: Ülkemizdeki genel eğitim ortalaması 4 yıl civarındadır. Bu da demektir ki; bu ülkede üniversite eğitimi yüksek lisans, doktora eğitimi yapılabiliyor. Ama genele vurduğunuzda milletin ortalama eğitim seviyesi ilkokul dördüncü sınıf civarında kalmaktadır.

Böyle giderse ki, bütün işaretler böyle gideceğini gösteriyor, genel olarak milletin eski deyimle ilkokul beşinci sınıftan mezun olmasına daha çoook var.

  *** *** ***

Gelişmiş, çağdaş toplum seviyesini yakalamış hiçbir ülkede büyükler için okuma-yazma kursları diye kampanyalar olmaz.

Oralarda asıl, özel eğitim gerektiren çocuklar için seferberlik vardır. Ve öyle çalışmalar yapılır ki bu alanda, ruhsal ya da bedensel engelinden ötürü özel eğitim alan bu çocuklar bir bakmışsınız sağlamları geride bırakmışlar.

Benim yaşımda olanlar çok iyi hatırlarlar. Eskiden asker ocağında 'ali mektepleri' diye bir çalışma vardı. Bu mekteplerde okuma-yazması olmayan askerlere okuma-yazma öğretilirdi.

Şimdi kalktı. Arkadan gelen nesil okuma-yazması olan nesil olduğu için artık bu kurslara gerek kalmadı.

Ama bu 'ali mektepleri' ad değiştirerek halkın içinde devam ediyor. Okuma-yazması olmayan yaşı geçmişler için sürekli kampanyalar düzenleniyor, kurslar açılıyor.

Örneğin Ordu genelinde bu amaçla  "Ana-Kız Okuldayız", "Ordu Okuyor", "Eğitim Her Engeli Aşar" adıyla kampanyalar var.

Ülkemizde hala okuma-yazma kurslarının düzenlenmesi, hala okur-yazar oranının yukarılara çıkartılması için mücadele edilmesi bu çağda, bu devirde insanı üzüyor. Ama maalesef gerçek bu…

  *** *** ***

Ben öğretmen kökenli biri olarak, eğitimin insan ve toplum hayatı için birinci derecede önemli bir olgu olduğunu en iyi bilenlerdenim.

Bu nedenle eğitim alanındaki her başarıyı çok önemser, alkışlarım.

Bu itibarla, ilimizde yürütülen okuma-yazma kursla- rından 'Ana Kız Okuldayız' kampanyasıyla ilgili çalışmalarından dolayı il birincisi olan Çaybaşı İlçesi'nin Milli Eğitim Müdürü Sn. Ali Rıza Tobay ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sn. Hasan Kuru'yu bütün kalbimle alkışlıyorum.

Ama yazıma şunu ilave etmeden geçemeyeceğim; keşke bu alkışlarımı Çaybaşı ilçesinin Halk Kütüphanesi'nde okunan kitap sayısında il değil, bölge, hatta Türkiye birincisi olması üzerine yapabilseydim…Bu Haber 2345 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI