Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
30 Ocak 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Gereksiz belediyeler kapatılsın...
musakiroglu@mynet.com

2008 yılında Hükümet bizzat kendisinin hazırladığı yasa ile belediyeler konusunda radikal değişiklikler yaptı.

 

En radikal değişiklik ise nüfusu 2 binin altındaki 862 belde belediyesinin kapatılıp köye dönüş-

türüleceği kararı idi.

 

Ancak, nüfusu 2 binin altında olan ve kapatılması gereken belediyelerden hiç birinin geçen 4 yıllık süre zarfında kapatılmadığını görüyoruz. Kaldı ki; CHP’nin bu belediyelerin kapatılmaması için başvurduğu Anayasa Mahkemesi de kapatılması yönünde karar verdiği halde…

 

Üstelik kapatma kararına rağmen 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde bu belediyeler seçime girdi, belediye başkan ve meclis üyelerini bir kez daha seçtiler.

 

Şimdi uzaklardaki örneklere değil Ünye’deki belde belediyelerine bir bakalım.

 

Ünye’de sekiz belde belediyesi var. Bunlardan yedisi Yeşilkent, Meydan, İnkur, Tekkiraz, Yenikent, Pelitliyatak ve Hanyanı Ünye’nin orta hizasından batıya doğru uzanan alan üzerinde kurulmuş belediyelerdir. Bir tanesi de ortanın doğusunda ta en uçta Fatsa sınırındaki Erenyurt belediyesidir.

 

Dikkat edersiniz Ünye’nin batısında yedi belediye, doğusunda ise bir belediye vardır. Bu niye böyledir, tesadüf müdür? Bilmiyorum, ancak dikkat çekici bir durumdur.

 

Bu sekiz belediyeden Hanyanı, Yenikent ve Erenyurt’un nüfusu iki binin altındadır.

 

Yasadan sonra yapılan adrese dayalı üç nüfus tespitinde de bu belediyelerin nüfusları sürekli iki binin altında çıkmıştır.

 

Bu ara yayınlanan 2011 nüfus tespitinde de Hanyanı’nın nüfusu 1224, Erenyurt’un 1460, Yenikent’in 1513’tür.

 

Kimse kızmasın, darılmasın… Kırılıp, gücenmesin ancak diyeceğim odur ki bu belde belediyelerinden büyük çoğunluğu hatta nüfusu iki binin üzerinde olan bazıları da dahil artık tutulmamalı, kapatılmalıdır.

 

Şimdi nüfusu 2 binin altındaki Hanyanı’na Erenyurt’a, Yenikent’e bakalım… Geçelim nüfus azlığını buralarda belediye olmayı gerektirecek hangi sebep var diye bir soralım bakalım…

 

Bu en küçük beldelerimizi kenara koyalım… İnkur’a bakalım, Yeşilkent’te, Fatih’e, Pelitliyatak’a bakalım… Buralarda belediye var da buradaki insanların hayatında farklı olan ne var, bunu da bir gözden geçirelim?

 

Bakın Tekkiraz’ı bu sıralamada göstermedim. Çünkü Tekkiraz farklı… Burası merkezileşmiş, küçükte olsa bir kent konumu mevcut… Belediye burası için gerekli…

 

Bazen Ünye’de köyler arası gezip dolaşmaya çıkıyorum. Köylerin yolları, hatta köylerdeki mahalle yolları bile çoğunlukla asfalt… Ama bir bakıyorsunuz asfalt birden bitiyor, stabilize yol başlıyor. Sorup öğrendiğimde asfaltın bittiği yerden itibaren bilmem ne beldesinin sınırı başlıyormuş. O yüzden yol stabilizeymiş.

 

Zamanında belde olmamış ya da herhangi bir beldeye de dahil olmamış köylerimiz bakıyorum da hizmet yönünden belde belediyelerinin sunduğu hizmetlerden çok daha fazlasını almışlar.

 

Kaldı ki, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri köylerde sürekli olarak yol, su, kanalizasyon, sanat yapıları yapıyor. Köy konağı, cami, okul gibi kamu hizmeti veren kurumların inşaatlarına katkılarda bulunuyorlar.

 

Belde belediyeleri geçmişte daha çok kırsal alanda bu hizmetleri alabilmek için özellikle kurulurdu. Ama şimdi, görülüyor ki belde belediyeleri köylere verilen hizmetlerin çok gerisinde kalmış durumdalar.

 

Şurası çok net bir gerçek ki bu belediyeler kapatılsa, bütçeden bunlara gönderilen paralar Köylere Hizmet Götürme Birliklerine aktarılmış olsa oralarda yaşayan insanlar çok daha ileri seviyelerde hizmete kavuşurlar.

 

Asıl olan hizmet ve insanların hayat standartlarının yükselmesi ise hükümet kendi çıkardığı yasaya en başta kendisi sahip çıkmalı, başta 2 binin altında nüfusu olan belediyeleri, sonrasında da merkezileşememiş, derlenip toparlanamamış belediyeleri kapatmalı. Buraları bir an önce Köylere Hizmet Götürme Birliği kapsamına sokmalıdır.

 Bu Haber 2239 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI