Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
2 Şubat 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ordu'ya Erzincan mı yakın, Ünye-Fatsa mı?
musakiroglu@mynet.com

Yukarıda bu başlıkla 3 Ocak tarihinde yazdığım yazı bir hayli dikkat çekmişti. Ordu merkezden olsun, Ünye’den-Fatsa’dan olsun konuya yakın ilgi gösterenler arayıp teşekkürler etmişlerdi kendilerini uyardığım için.

 

Ne demiştim o yazımda…

 

***************        *************

“Giresun’da bir demiryolu kampanyası başlatılmış. Ankara Erzincan üzerinden Kars’a uzanan demiryolu hattının Erzincan-Gümüşhane üzerinden Giresun’a da bağlanmasını istiyorlarmış.

 

Giresunlular ayrıca daha önce havaalanı için ortak hareket ettikleri Ordu’yu bu sefer de demiryolu için birlikte hareket etmeye çağırmışlar.

 

Ordulular da ‘mal bulmuş mağribi’ misali bu çağrıya atladı; “Olur, birlikte hareket edelim. Ortak bir havaalanımız oluyor, ortak bir demiryolumuz da olsun” diyerek Giresun’la birlikte hareket etmek üzere harekete geçtiler.

 

Ordu merkez ilçedeki sivil toplum kuruluşları, belediye ve siyasiler Ankara’dan Erzincan’a, Erzincan’dan Gümüşhane’ye, Gümüşhane’den Giresun’a, Giresun’dan Ordu’ya uzanacak demiryolu hattı ile ilgili olarak Ankara’ya baskı yapmaya başladılar.

 

Demiryolun yoksa bir çaresine bakacaksın, demiryolu getirmeye çalışacaksın. Bu gayet normal ve olması gereken bir çalışmadır.

 

Ama Ordu, bu işe düzünden değil de tersinden bakarak hareket ediyor. Daha net anlatımıyla sağ kulağı sağ el yerine sol elle tutarak işi güçleştiriyor, mesafeyi uzatıyor.

 

Şimdi Türkiye haritasını önümüze koyalım ve bakalım. Erzincan nere… Ordu nere…

 

Ülkemizde şu anda batıdan doğuya Ankara üzerinden uzanan demiryolu hattı Sivas’ta ikiye ayrılıyor. Bu hattan birisi kuzeyden Erzincan, Erzurum, Karsı takiben sınır dışına çıkıyor.

 

Bir diğeri ise güneyden Elazığ, Muş, Van üzerinden sınır dışına çıkıyor.

 

En kuzeyde Karadeniz sahilinde ise demiryolu hattı Samsun’a geliyor, Çarşamba’ya kadar uzanıyor, burada kalıyor.

 

Haritaya bakalım ve Samsun’dan Karadeniz sahili boyunca Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Hopa’ya, oradan da Batum’a ulaşacak bir demiryolu hattı ne kadar elzem, iyice bir görelim…

 

Bu böyle görüldüğü için de ilk etapta Samsun’dan Terme, Ünye ve Fatsa’ya kadar uzanan demiryolu yapımı için çalışma başlatıldı.”

 

Ulaştırma Bakanlığı’nın yayınladığı yeni demiryolu ağı içinde Ünye-Fatsa demiryolu da yer almaya başladı.

 

Bakanlık ayrıca başlattığı bir çalışma ile Ankara’dan Samsun’a gelen demiryolu hattını Sivas’tan değil de Kırıkkale, Çorum üzerinden yeni hatla bağlamayı kararlaştırdı.

 

Ulaştırma Bakanlığı bunu niçin yapıyor? Karadeniz sahilinden Samsun, Ordu, Trabzon, Rize üzerinden Batum’a geçecek demiryolundan kısa ve kolay ulaşımı sağlamak için.

 

Bütün bunlar varken, sahilden demiryolu çalışmaları başlamışken Ordu’nun, hiçbir çalışmanın olmadığı, akıllardan bile geçmeyen tali yoldan demiryoluna bağlanma fikri nerden çıktı ki?

 

**************         *************

Aradan yaklaşık bir ay geçtikten sonra bu ara bir gelişme daha oldu. Ordu, Ünye ve Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası başkanları yaptıkları ortak açıklamada, demiryolu hattının başlandığı gibi Samsun üzerinden, Ünye Fatsa’ya gelmesini, buradan devamla Sarp’a ve Kafkaslara uzanmasını isteyerek, bunun il ve bölge ekonomisi için gereğine dikkat çekmişler.

 

Ve de böylelikle daha önceki Ordu’ya, Erzincan bağlantılı demiryolu kampanyası duvara toslamış oldu.

 

Aklın yolu birdir. Hele de işin içinde reel ekonominin örgütleri olunca akıl daha bir öne çıkmaktadır.

 

Ticaret ve sanayi odası başkanlarımıza olaya açıklık getirdikleri ve işi gerçek mecrasına soktukları için teşekkür ediyorum.

 

 

 

 Bu Haber 2725 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Kızgınlık değil tepki... Tarih : 5 Şubat 2012 / Pazar Üye Adı :Musa Ö. Kıroğlu
Değerli Okurum, Sanırım daha önceki yazıma da siz yorum yapmıştınız. Her iki yorumunuzda da olaya benim dikkat çektiğim nokta dışında baktığınzdan farklı düşünüyor gibi oluyoruz. Benim kızdığım değil de tepki gösterdiğim nokta memlekete demiryolu döşenmesi değildir. Döşensin, yeterliliği olan ve şartları müsait olan her hatta demiryolu döşenmesi tabi ki ülkemizin gelişmişliğine katkı olur. Buna Erzincan, Tirebolu, Giresun hattı da dahildir. İşin bu noktası genel bir bilgidir. Benim asıl vurgu yaptığım nokta bu konu ilk ortaya çıktığında Ordu merkez ilçedekilerin Samsun'dan Ünye- Fatsa'ya yapılması planlanan demiryolunun hiç yokmuş gibi davranmalarıdır. Ordu sınırları içine uzanan, Ordu merkez ilçenin burnunun dibine kadar ulaşan hattı görmezden gelip ta Erzincanlar'dan gelecek hattı öne çıkarmaya tepki gösteriyorum ben. İşin doğrusu Samsun'dan başlayacak demiryolu hattının Fatsa-Bolaman'dan sonra Ordu'ya-Giresun'a. Trabzon'a, Rize'ye, Sarp'a ve Kafkaslara uzanması değil midir? Karadeniz Bölgesi demiryolu hattının bu güzergahı temel alması gerekmez mi? Nitekim, ilk haberimiz ve yazımdan sonra başlayan tartışma bugün doğru bir mecraya girdi. Bugün artık Ordulu sivil toplum teşkilatları ardı ardına yaptıkları açıklamalarla işin doğrusunun Samsun-Sarp hattı olduğunu dile getirmektedirler. Tekrar ediyorum, ben Erzincan'dan Tirebolu'ya gelecek demiryolu hattına karşı değilim, ama bu hat bölgenin asıl hattı olamaz. Bu hat gelecekse Samsun'dan Sarp'a uzanacak Karadeniz Bölgesi ana demiryolu hattına ulaşmalı, ona bağlanmalıdır. Hatta Erzincan'dan Trabzon'a ulaşacak hat olacaksa o da yapılsın bölgenin ana demiryolu hattına bağlansın. Ama dediğim gibi asıl hat, yani bölgenin ana hattı Samsun'dan Sarp'a uzanacak hızlı tren hattıdır. Biraz öfke içerse de değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
Başlık : Bu kızgınlık neden? Tarih : 2 Şubat 2012 / Pazar Üye Adı :Ordu Giresun
Sayın Musa Ö. Kıroğlu Köşe yazılarınızı ara sıra takip etme fırsatı buluyorum, lafı fazla uzatmak istemiyorum. Geçenlerde yazmış olduğunuz Ordu Ticaret ve Sanayi Odasının ve Ordu Belediyesinin Giresun Belediyesi, Giresun Sivil Toplum Örgütleri ve Giresun Ticaret ve Sanayi Odasının Erzincan Tirebolu Trabzon Hızlı Tren hattının Giresun'a buradanda Ordu'ya kadar uzatılmasına çok büyük tepki göstermiştiniz. Özellikle bu yaklaşımınız size hiç yakışmıyor, memleketin her köşesine yatırım yapılması taraftarı mısınız? yoksa sadece Ünye'ye mi yatırım yapılsın diyenlerden mi? Son birkaç yıldır Erzincan'dan Trabzon'a tren yolu getirilmesi üzerine çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Hattın güzergahı ile ilgili özellikle bünyesinde olduğum K.T.Ü 'nün önerdiği Bayburt-Of-Trabzon güzergahı yanı sıra Gümüşhane-Tirebolu-Trabzon güzergahı var. Herkes yatırımın kendi bölgesinde olmasını ister bu doğal bir istektir ki Giresun'un da isteği demiryolu hattının şirin ve güzel ilçesi Tirebolu üzerinden geçmesidir. Böylelikle demiryolu Tirebolu'dan Giresun'a kadar uzatılabilir. Tıpkı Ordu Giresun Bölgesel Havaalanı projesi gibi Ordu'ya çağrı yapılmış gelin bu işi beraber sahiplenelim tıpkı havaalanında olduğu gibi denilmiştir. Bir ilin nesi var iki ilin sesi var misali ki çok doğru bir yaklaşım bugün meyvelerini verdiğine şahit oluyoruz Ordu Giresun Bölgesel Havaalanı'nın dolgu çalışmaları başladı. Bu proje iki ilin ortak iradesinin bir sonucudur. Yıllardır süre gelen Trabzon ve Samsun arasında sıkışmışlığın sona erdirilmesidir. Her iki ilde tek başına ne Trabzon'la nede Samsun'la baş edebilecek güçtedir. Fakat birlikten güç doğar ve doğuyor da. Her ne kadar siz Ordu Giresun Havaalanı'na karşı olsanızda yapılıyor. Sizin için zaten Samsun Çarşamba Havaalanı var, yakın da...Neyse çok konu dışına çıktım. Ordu'da Çarşamba'daki demiryolu Bolaman'a kadar gelmesin denilmiyor, aksine gelsin deniliyor. Her ne kadar bu demiryolu merkez ilçeye gelmiyor olsada sahip çıkılıyor. Fakat bu demiryolu Çift Hat Elektrikli olarak projelendirilmiş durumda, ayrıca Samsun'dan Çarşamba'ya kadar olan kısım atıl durumda. Her neyse kısacası iki hattın kıyaslaması yapılamaz bile biri standart diğeri Hızlı Tren hattı olacak. Benim görüşüm gelmişken Hızlı Tren Hattının gelmesi anlamlı olur. Erzincan, Ünye'den daha uzak doğru fakat Ordu'dan Trabzon'a bir hızlı tren hattı olması demek müthiş bir şeydir. Neden Erzincan-Tirebolu-Trabzon Hızlı Tren hattının Giresun ve Ordu'ya kadar uzatılmasına bu kadar kızdığınızı merak ediyorum. Bunu yarı Ordu'lu yarı Giresun'lu biri olarak sormak istiyorum. Piraziz ve Gülyalı'dan sevgilerle...
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI