Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
8 Şubat 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Suriye Çıkmazı
ecevit.osman@gmail.com

Daha düne kadar, din kardeşi olarak kabul ettiğimiz, Suriye ile ilişkilerimizin bu hale gelmesi şaşırtıcı bir durumdur. Düğün davetiyelerinin bile özel olarak gönderildiği ve Suriye halkının gösterdiği içten samimiyetin ilerisinde, en yüksek düzeydeki ticari ilişkilerin birden kesilmesinde, elbette dış güçlerin etkisi olmuştur. Bütün batı, diğer Arap Ülkelerine gelen sözde Arap baharın Suriye’ye gelmesini istemektedirler. Milletlerarası ilişkilerde her zaman ortaya çıkan, bir ikilemi burada da görmemiz mümkündür. Elbette, Suriye’deki halkların zûlüm görmesini ve binlercesinin ölmesini kimse istemez. Bu bakımdan Beşar Esad ve onun idaresine hak vermek de mümkün değildir. Yalnız, ABD dahil bütün batı bu kadar insancıl veya hümanist mi ? Din ve ırk olarak kendilerinden çok farklı bir milletin Sünni veya Şii fertlerini bu kadar düşünebilir mi ? İşte ikilem burada başlamaktadır. Elbette, Beşar Esat, halkına reva gördüğü muamele bakımdan hatalıdır. Fakat, girdiği çıkmazdan kurtulması da mümkün değildir, zira iktidarda olmanın verdiği sarhoşluk ve baş döndürücü şizofreni buna manidir. Batı daha çok kendi çıkarları paralelindeki insanlık olayları ile ilgilenir. Kendi çıkarlarına uygun olmayan insanlık olaylarına karşı ise, kör ve sağırdırlar. Kendilerinin çıkarlarının olmadığı, insani olayları onlara izah etmeniz de mümkün değildir. İşte bu ikilem de, işi içinden çıkılmaz bir problem haline getirmektedir.

ABD Dış İşleri Bakanı, Hillary Clinton’un “Suriye meselesinde, herkesin tavrını netleştirmesi gerektiğini” ifade etmesi; elbette bir tehdittir. Yani, demek istemektedir ki, “Ya, bizden yana olarak Suriye’deki hakların haklarını müdafaa edeceksiniz veya bize karşı” olacaksınız anlamındadır. Milletlerarası seviyede, bu diğer milletlerin veya devletlerin kararlarına ipotek koymak değildir de, nedir ? Buna karşılık olarak da, BM Suriye temsilcisi, Büyükelçi Beşar Caferi, Türkiye’yi tutunduğu tavır bakımından tenkit etmekte, hatta tehdit etmektedir. Bu durumda, Türkiye’nin yapması gerekeni de ortaya koyabilmek oldukça zordur. Yalnız Clinton, askeri müdahalenin gündemde olmamasını söylemesi, bir miktar ferahlatıcı durum olarak ortaya çıkmaktadır. Bu arada, Beşar Esad’ın başından bu yana tavrında değişiklik olmaması korkutucu bir husustur. Önünde çok sayıda örnek olmasına rağmen, bu tutumunu anlamak mümkün değildir. Daha önce de yazdığım gibi, iktidar sahipleri; ayaklarını bastıkları zemin kaymağa başlayınca, derhal tedbirlerini almaları, yani diğer bir deyimle çekilmeleri gerekir. Zira, zaman aleyhlerine çalışır ve ayaklarını bastıkları zemin daha da kayganlaşır. Mısır ve Libya’daki olaylar bunu teyit etmiştir. Tiran’lar tutunmağa çalıştıkları ölçüde ikbâlleri daha da kötü olmuştur, zira arkalarında meşru millet gücü bulunmamaktadır. Bu olmadığı takdirde, polisiye ve askeri güçlerin belirli süreden sonra etkili olamayacaklarını da üzerinde durduğum gibi, yukarıdaki örnekler göstermiştir.

Yalnız, benim üzüldüğüm husus; Mısır, Libya gibi, sözde Arap baharının geldiği ülkelerdeki siyasi yaşamın durulmaması ve kaos’un devam etmesidir. Daha önce diktatörler yerine, bu sefer de çıkar grupları birbirini öldürmektedirler. Fransız ihtilâlinde insanlar kana o kadar alışmışlardır ki, ihtilâlden sonra çocuklar kedi ve köpekleri keserek başlarını sopalara geçirmiş ihtilâlcilik oynamışlardır. Bunun tam adı ise kanibalizm veya kanibalism (aynı tür canlıların birbirini yemesi)’dir. Artan Dünya nüfusuna karşılık olarak, azalan Dünya kaynaklarının kesiştiği nokta (Atropy noktası), yani ihtiyaçlar fazlalaşırken, kaynakların azaldığı nokta içinde bulunduğumuz yıllardır. Elbette, bunun karşısında belirli gruplar, diğer gruplar üzerine baskılarını kuracakladır. I. ve II. Dünya Savaşlarının nedeni budur. II. Dünya savaşı sırasında, Afrika’daki bir yamyam kabile reisi ile bir İngiliz subay arkadaş olurlar. Bir gün sohbet sırasında, yamyam reis, İngiliz subaya hitaben “Siz beyazlar çok müsrifsiniz” der. İngiliz subay, “bunu nereden çıkarıyorsunuz” deyince; yamyam reis “yemediğiniz halde bu kadar insanı niçin öldürüyorsunuz?” ifadesini kullanır. Şimdi de ben soruyorum, “yamyam reis mi medeni veya insancıl, yoksa bugünün sözde medeni insanı mı ?”. İnsanların, insanları yemediği, barış içindeki bir Dünya temennisi ile saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1491 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI