Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
16 Mart 2009 Pazar 08:04
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Varlık içinde yokluk
ecevit.osman@gmail.com

Ülkelerin gerçek zenginlikleri, ne doğal kaynaklarının çok olmasında, ne de altın veya elmas veya petrol veya diğer madenlerinin bulunmasında değildir. Bir ülkenin gerçek zenginliği yetişmiş insan gücü ve gücün üretimde kullanılmasıdır. İstatistiklere bir baktığımız zaman Ülkemizde durumun bu bakımdan çok vahim olduğunu görüyoruz. Eğitim bakımından Türkiye ortalama olarak dördüncü sınıfa geçme çabası içinde olan bir ülkedir. Eğitim seviyemizdeki bu geriliğe birde, okumuş cahilleri ilave edecek olur isek, durum daha da kötüleşecektir. Bir ülkenin kültür düzeyini ifade etme bakımından sadece okur, yazar oranına bakmak yeterli olmayacaktır. Zira, okur yazar olmayan, cahil bir topluma; okuma yazma öğretecek olur iseniz; bu toplum okuma yazma bilen, cahil bir toplu olur. Okunan gazete sayısı ve bunun nüfusa oranı; yayınlanan kitap sayısı, bunların basım miktarları ve okunma oranları; caddede, sokakta, otobüs beklerken, dinlenirken olan kitap okuma alışkanlıkları, kültürün göstergeleridir. Açıkça ifade etmek gerekir ki, düzenli kitap okuma alışkanlığımız yok denecek kadar azdır ve üniversite bitirmiş birçok gencimiz, ders kitaplarından başka bir kitap okumamıştır. Madalyonun bir yüzü bu olmakla birlikte, diğer yüzünde yazanların da çok fazla olduğunu söyleyemeyiz. Burada yazanlar açısından bir mazeret öne sürülebilir. Eskilerin deyimi ile “Marifet, iltifata tabidir” sözünün gereği olarak, yazılan kitapların okunmaması, yeni kitap yazılmamasının en önemli nedenidir.

Bu bakımdan Mustafa Kemal Atatürk “Türk medeniyetini temeli kültürdür” demiştir. Şunu iyi bilmek gerekir ki, okumayan, yazmayan daha doğrusu; kendi kültürünü bilmeyenlerin, beyinlerinin boş olduğunu düşünmek de hatadır. Zira, doğada asla boşluk yoktur ve bu kimselerin beyinlerini, başkaları tarafından empoze edilmiş taraflı kirli fikirler, züğürtçe düşünceler ve bunun ortaya koyduğu varsayımlar bulunur. Zira, onlar kimilerinin zihinlerinde kurguladıkları sanal bir dünya görüşü ve yaşamına sahiptirler.

Eğer, Türk milletini meydana getiren unsurlar, gelecek kuşaklara aktarılmayacak olur ise, bu nesiller, dış güçlerin karşısında savunmasız olarak kalırlar, hatta savunmayı bir tarafa bırakınız,  bu güçlerin kültürlerini itirazsız kabul ederler ve kendi kültürlerini de inkar etmek veya kötülemekten geri durmazlar. Zira, kendi vücutlarında, kendilerini koruyacak aşının verdiği savunma gücü yoktur ve bunun karşısında, diğer kültürler ise çok iyi olarak ortaya konulacaktır. Eğer, bütün bunlara, çalışmadan kazanmak ve lüks yaşam hakkını kendimizde görüyor isek, fikir istilasını yapanların işi daha da kolaylaşacaktır.

Bu hususu bir örnek ile pekiştirmek isterim. Bir gün sınıfta öğrencilerime “Farz edin ki, ben çok zengin biriyim. Bu sınıftaki herkese, hizmetçileri ile beraber birer villa, birer şoförlü araba ve ömür boyu da yetecek kadar para versem, nasıl olur” dedim. Hepsi bir ağızdan “Çok iyi olur hocam” dediler. Eğer bu soruyu batı ülkelerindeki bir sınıfta söyleyecek olsanız, cevap “Niçin bütün bunları veriyorsunuz” olacaktır. Batılı çocuklar hiçbir şeyin karşılıksız olmayacağını ve bunun bir bedelinin olduğunu bilirler. Bizler çocuklarımızı yetiştirirken; zengin kız, yakışıklı fakir erkek veya fakir kız ve zengin beyaz atlı prens hayalleri içinde yetiştiriyoruz. Bu hayal dünyası içinde yetişen nesiller de, hayal aleminde büyüyor ve hayatın rüzgarları arasında savrulup gidiyor. Onlara esas olarak, gerçek güç ve erdemin, bilgi, birikim, yetenek ve alın terinde olduğunu öğretemiyoruz.

Ülkemiz gerçekten insan varlığı, doğal kaynakları ve jeopolitik konumu ile çok zengin bir ülkedir. Fakat, bunun farkında olmayanlar da, hükümetleri, devleti ve milleti ile Türkiye’dir. Türkiye varlık içinde yokluk çeken bir ülke konumundadır. Bundan kurtulmanın yolu ise, gayet basittir. Öncelikle, Amerika Bileşik Devletlerinde böyle, Fransa’da böyle, Almanya’da böyle kavramlarını bir tarafa bırakarak; Ülkemizde ne var, bunları nasıl değerlendirebiliriz, öncelikle bunu düşünmeliyiz. Zira, güçü dışarıda aramağa gerek yoktur, güç bizdedir.

Kendi kendine yeten, batının saygı duyduğu bir Türkiye özlemi ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1687 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI