Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
21 Şubat 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ordu'ya tren yolu gidiyor. Peki nerden...?
musakiroglu@mynet.com

Yılbaşı sıralarıydı. Ordu’da Giresun menşeli bir kampanya başlatılmıştı.

 

Ordu Belediye Başkanı Sn. Seyit Torun ve birçok Ordulu sivil toplum teşkilatının da içinde olduğu kampanya Ordu’ya demiryolu getirmeyi hedefliyordu.

 

Ordu’ya demiryolu nereden getirilecekti peki? Erzincan’dan. Kampanyacılar Ankara’dan Erzincan’a oradan da Erzurum, Kars’a uzanan demiryolunu Ordu’ya bağlamak istiyorlardı. Erzincan’dan Gümüşhane-Torul’a, oradan Harşıt Deresi’ni izleyerek Tirebolu’ya… Tirebolu’dan Giresun’a, Giresun’dan Ordu’ya uzanacak bir hattı bu hat.

 

Enteresandı, Ulaştırma Bakanlığı Ordu’nun kendi ilçesi Ünye ve Fatsa için demiryolu çalışması başlatmıştı. Bolaman’a kadar uzanacak hattın 20 km ilerisinde ise Ordu vardı.

 

Ordu ise, kendisine bu kadar yaklaşan demiryolunu görmezden gelip, ta Erzincan’dan demiryolu getirmek için kampanya başlatmıştı.

 

Ben, 3 Ocak 2012 tarihli “Ordu’ya Erzincan mı yakın, Ünye-Fatsa mı?” başlıklı yazımda bu kampanyaya dikkat çekmiş… Ordu’nun yaptığının yanlış olduğunu belirtmiştim.

 

Öyle ya, Ordu’nun kulağının dibine kadar demiryolu geliyorken, bu hattın Ordu’ya bağlanmasını istemeyip Erzincan’dan hat istemek hiç akıl karı mıydı?

 

Bu yazım Ordulular üzerinde olumlu etkiler yapmış olacak ki, çok geçmedi rüzgar tersine döndü… Bu sefer Samsun’dan Bolaman’a kadar uzanan hattın Ordu’ya da bağlanmasını istemeye başladılar.

 

Artık öğreniyoruz ki bu hattan Ordu’ya demiryolu bağlanması için çalışma başlatılmış. Ordu Valimiz Sn. Orhan Düzgün, yaptığı açıklamasında bu çalışma ile ilgili bilgili verdi geçtiğimiz hafta.

 

Ben o yazımda Samsun’dan Ünye-Fatsa’ya gelen demiryolunun Ordu’ya, daha da ileriye Giresun, Trabzon, Rize’ye ve Sarp Sınır Kapısı’na kadar uzanması gerektiğine işaret etmiştim.

 

Ulaştırma Bakanlığı’nın başlattığı yeni çalışma da, Karadeniz’i boydan boya geçecek olan bu hatmış.

 

Nasıl, doğru olan bu hatmış, Erzincan falan değilmiş, doğru olanın ne olduğunu gördünüz değil mi Ordulular?

 

3 Ocak’ta yazdığım yazıdan dolayı bana kızan, tepki gösteren bazı Ordululara özellikle soruyorum bu soruyu.

 

Burada tüm Ordululara şunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Aklın yolu ne kadar tekse, Ordu’nun, başta Ünye olmak üzere kendi ilçeleri ile birlikte büyümesi ve gelişmesi doğrusu da o kadar tektir.

 

Bunu artık görün…

 

***************         ***************

Geçen hafta “Yunus Emre Tüneli” başlığı ile yazdığım yazı üzerine bazı hemşerilerim, tünelin adının benim bu yazım üzerine Yunus Emre Tüneli konulduğunu sanmışlar.

 

Bu nedenle de teşekkür mesajları iletmişler.

 

Ama yanlış anlamışlar.

 

Benim yazdığım ilk yazı, siyasilerin bir yıl önce Karayollarına başvurup tünel adının Yunus Emre Tüneli olması isteğinin hala sonuçlanmamasının sebebini sorma-sorgulama yazısıydı.

 

İkinci yazım ise; ilk yazımı yazmazdan daha önce tünelin adının Yunus Emre Tüneli olarak konulduğu… Ama kimsenin bundan haberdar olmadığı… Bunun üzerine ilk kez, bu adı kamuoyu ile paylaştığımı duyuran yazıydı.

 

**************       **************

Gerek demiryolu gerekse Yunus Emre Tüneli yazılarımla ilgili olarak ilgili davranan ve duyarlılık gösteren siyasilere, kamu görevlilerine, sivil toplum teşkilatlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

 Bu Haber 2597 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Giresun da hizaya geldi... Tarih : 21 Şubat 2012 / Pazar Üye Adı :Musa Ö. Kıroğlu
Bilgin abi, bugün öğrendim. Bizim gazetede de haberi çıktı, Giresun da hizaya gelmiş, tren yolunun Erzincan'dan değil de Samsun'dan sahil tren yolu olarak döşenmesi ve Ordu, Giresun, Trabzon, Rize'den Batuma, geçmesi gerektiği konusunda birleşmişler, bunu da Giresun Üniversitesi'nde bir çalıştay düzenleyip, çalıştay kararı olarak açıklamışlar. Neyse ki Ordulular ve Giresunlular çabuk aydılar, 'azucuk ırgalayınca gendülerine' geldiler. Selamlar, saygılar...
Başlık : Gerçek Gazeteci Tarih : 21 Şubat 2012 / Pazar Üye Adı :bilgin hasdemir
Sevgili Kıroğlu, Tren konusunda yazdığın yazıların, ortaya koyduğun gerçeklerin ve yarattığın sonucun gerç k bir gazetecinin ne denli önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu... İyi ki Ünyelisiniz; iyi ki Ünyedesiniz... Tebrik ve teşekkürlerimle
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI