Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
29 Şubat 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
İç Barış
ecevit.osman@gmail.com

Her gün uyanırken, daha doğrusu problemlere gebe gecelerin sabahında yeni problemlerle karşılaşıyoruz. Daha bir problem bitmeden, buna yenisi ilâve oluyor ve her gün yarın neler olacak diye merak ediyoruz. Ülkemizdeki bu problemlerin çoğunun da suni olarak çıkarıldığını tahmin etmiyorum, bundan eminim. Ekonomisi, iç ve dış siyaseti ile dışarıya bağlı olan Türkiye’nin durulmasının da mümkün olmadığı kanaatini taşıyorum. Öteden beri  Orta Doğuda güçlü bir Türkiye istenmemektedir. Özellikle de, gelişmiş ülkelerin Orta Doğuda barışın sağlanması çalışmaları ve çabalarına; müstehzi bir gülümseme ile bakıyorum. Kendi kendime “Hangi dağda kurt öldü” diyorum. Başta ABD olmak üzere, bütün batının halâ serv’in peşinde olduğunu biliyorum. Bu bakımdan 1950 yılından sonra, daha doğrusu daha öncesi de olmak üzere, Türkiye ABD ve onun paralelindeki siyasetin bir parçası olduğu gerçeği inkâr edilemez bir husustur. Elbette, kimilerinin bu noktada soru sormasına fırsat vermeden şunu da belirtmek gerekir ki; Dünyanın bu günkü durumunda, tek başına ve kendine dönük olarak yaşamak da mümkün değildir. Bu bakımdan bazı antlaşmaların gereği olarak, kendini kullandırmadan, belirli gruplarla müşterek hareket etmek yararları olacaktır. 

14 mayıs 1950 yılında iktidara DP gelmiş, CHP muhalefet görevini üstlenmişti. 1960 yılındaki 27 mayıs olayları ve sonrasında kısa bir dönem iktidara CHP gelmiş, fakat bu uzun süre devam etmemişti. CHP’nin muhalefette olduğu dönemde, benim için çok önemli olan ve Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil ile muhalefet lideri, İsmet İnönü arasındaki anektodu anlatmak istiyorum. Her şeye rağmen o zamanlarda, iktidar ile muhalefet resepsiyonlarda bir arada olabiliyorlardı. Böyle toplantılarda, CHP’nin iktidarda olduğu dönemlerde emniyet ve valiliklerde görev yapan İhsan Sabri Çağlayangil ile İsmet İnönü arasında, farklı partilerde olsalar da bir ünsiyet ve ahbaplık vardı. Bu resepsiyonlarda, İsmet İnönü devamlı olarak İhsan Sabri Çağlayangil ile sohbet eder ve dünya meselelerini konuşur, bundan büyük zevk alırmış. İşin tuhaf tarafı her konuşmalarında, İsmet İnönü “Evladım İhsan, Rusya ile Amerika Bileşik Devletlerini arası nasıl” diye sorarmış. İhsan Sabri “Araları çok kötü paşam, geçenlerde bir olay oldu, nerede ise Dünya savaşı çıkacaktı” dermiş. Bunun üzerine, İsmet İnönü “Oh, oh ne ala” sözünü söylermiş. Tabiatıyla bir değil, iki değil; İsmet Paşa’nın bu sorusunda sıkılan İhsan Sabri Çağlayangil, bir seferinde “Paşam her zaman aynı soruyu soruyorsunuz ve sonra da Oh, oh ne ala diyorsunuz. Ben size savaş çıkacağını ifade ediyorum. Siz seviniyorsunuz” der. Bunun üzerine, kurt politikacı “Evladım İhsan, bırak bu süper güçler birbiri ile uğraşsınlar. Eğer, öyle olmaz ise bize yaşam şansı tanımazlar” demiş.

Tek kutuplu bir Dünya’da hayat sahası bularak, yaşamak çok zordur. Bu gün Rusya, her şeyi ile ABD’ne muhtaç durumda bulunuyor. Bunun yanında, Çin tehdidi, ABD ile Rusya’nın korkulu rüyasıdır. Şurası bilinen bir gerçektir ki, Dünyadaki bu dengeler olmasa, Çin’in Sibirya’yı işgal etmesi işten değildir. Soğuk savaş dahil, ikinci dünya savaşından sonra, ABD’nin Dünya politikalarının temelinde Çin korkusu yatmaktadır. Mao’nun Uzak Doğu’ya hakim olma savaşı sırasında, ABD’nin Çan Kay Şek’e yardımı, Kore savaşları, Kamboçya (Kızıl Khemer), Vietnam  savaşları, Afganistan savaşlarının temelinde yatan husus, ABD’nin Çin’i kuşatma çalışmalarından başka bir şey değildir. Bu politikalarının devamı olarak, Arap baharının ve bundan elde edilmek istenen husus da aynı gayeye hizmet edecektir. İran’a olan husumetin temelinde ise, İran petrollerinin birinci derecede alıcısının Çin olmasıdır. ABD, Çin’in enerji kapısını kapamak istemektedir. Onun için İran ile uğraşmaktadır. Çin ise bunu bildiği için İran’ın yanında yer almaktadır. İşte bu dengeler içinde, Çin’i kurtaracak olan proje, Sibirya projesidir. Çin’in yoğun nüfusuna nefes aldıracak, petrol ile doğalgaz kaynakları ve madenlere ulaşmanın tek yoldur. Bunların hepsi gizli saklı şeyler değildir, süper güçler tarafından uzun yıllardır bilinmektedir. Dünyadaki güçler kendi aralarında bir bilek güreşi içinde bulunmaktadırlar. Hayatta kalabilmenin yolu da iç barış ve içte güçlü olmağa dayanmaktadır. İç barışın teessüs etmesi temennisiyle saygılarımı sunarım.

 

 

 Bu Haber 1636 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI