Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
6 Mart 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
ÜTSO'nun asıl görevi...
musakiroglu@mynet.com

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası (ÜTSO) Sn. Hasan Şimşek’in başkanlığında hareketli bir dönem yaşıyor…

Sn. Şimşek, yaratılışında zaten var olan ‘yerinde duramazlığı’ aynı şekilde oda’ya da bulaştırdı. Bunun sonucu olarak ÜTSO’da nerdeyse her hafta yeni bir etkinlik yaşanıyor.

Bir de Sn. Şimşek, sık sık çıktığı yurt dışı gezilerle bilgi ve tecrübesini geliştiriyor. Ticaret ve sanayinin gelişmesi ve geliştirilmesi ile ilgili olarak önemli kazanımlar elde ediyor.

Bütün bunlar olması gereken çalışmalar. Önemli gayret ve çabalar.

Sn. Şimşek’i de bu yönüyle sık sık takdir ve tebrik ettim yazılarımda.

Ayrıca Sn. Şimşek idaresindeki ÜTSO, ölüme terk edilen Ünye Organize Sanayi Bölgesi’nin yeniden nefes alması-canlanması için de belediye, kaymakamlık ve siyasilerle birlikte başarılı işler gerçekleştirdi.

Ünye’de benim asıl önemsediğim ve sürekli vurgu yaptığım konuların başında hep bu Organize Sanayi Bölgesi gelmiştir.

Sn. Şimşek, oda başkanlığına aday olduğu sırada yaptığımız görüşmede, “Hasan Bey, seçimi kazandığın takdirde hiçbir şey yapma… Sadece Organize Sanayi Bölgesi için çalış, bunu gerçekleştir, Ünye’nin tarihine geçersin” demiştim.

Şu anda Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarında yaşanan maddi ve bürokratik sorunlar aşılmış… Ayrıca çok daha önemlisi şu anda yer bulma sorununu da çözülmüş durumda.

Ancak, bir şey var… Kamuoyunda konuşulan ve benim de önemli ölçüde katıldığım bir şey… Çalışmaların yavaş seyrettiği…

Organize sanayi bölgesi için yeniden başlatılan çalışmalar sonrasında üç yıl geçti. Şu anda geldiğimiz noktada Cevizdere’de bakanlığa gösterdiğimiz yeri kabul ettirme aşamasındayız.

Halbuki üç yıl önce yapılan açıklamalarda, “Üç yıla kalmaz Ünye Organize Sanayi Bölgesi kurulur” deniyordu.

Haydi üç yıl olmasın da beş yıl olsun… Beş yıla iki yıl kaldı, soruyorum; iki yıl sonra Cevizdere’de fabrikalar yükselir mi?

Ünye’de OSB çalışması 1980’li yılların sonlarında başladı. 25 yıllık hikayesi var…

Ünye’de bu iş başladığı sırada komşumuz Fatsa’da bu iş hiç akıllarda yoktu. Ama Fatsa 1990’lı yılların ortalarında başlattığı OSB çalışmasını beş yıla kalmadı bitirdi.

Bugün onlarca fabrikada üretim yapılıyor, binlerce işsiz iş sahibi oldu.

Kaldı ki en son Kafkas Tekstil olmak üzere Ünyeli bazı yatırımcılar da Fatsa OSB’de fabrika kurdular.

1999 yılında Ankara’da bulunduğum sırada TBMM’de Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası heyetiyle karşılaştım. Fatsa OSB ile ilgili Sanayi Bakanlığı’nda bir sorun çıkmış, sorunun çözümü Ankara’daymışlar.

Ordu milletvekillerine aynen şöyle diyorlardı. “Sorunumuzu çözün gidelim. Yoksa heyetimizdekilerin yarısı Meclis’in önünde, yarısı bakanlığın önünde yatar sabahlarız. Ertesi gün yine karşınıza dikiliriz.”

Bu kararlılık karşısında milletvekilleri ard arda Sanayi Bakanlığını aradılar, sorun çözüldü. Heyet de Ankara’dan ayrıldı.

Böyle yaptıkları, işi sımsıkı takip ettikleri için Fatsalı komşularımız OSB’yi beş yıla kalmadan erkenden kurdular.

Diyorum ki; aynı kararlılığı acaba Ünye Ticaret ve Sanayi Odası da gösteriyor mu?

ÜTSO olarak heyet halinde gidip Sanayi Bakanlığı’nda, ya da bir başka kurumun bilmem hangi dairesinde görüşülen Ünye Organize Sanayi Bakanlığı dosyasını takip ediyor, uzatmalara karşı toplu tazyik yapıyor mu?

Biliyorsunuz, buralarda dosyaların görüşülmesi üç gün de sürebilir. Üç ay, üç yıl da sürebilir. Bu süreleri kısaltmak ancak sımsıkı bir takiple mümkündür.

Takibi de yapacak olan Ünye Ticaret ve Sanayi Odası’dır. Belediye olsun, milletvekilleri olsun destekçidir, itici güçtür.

Başkan Sn. Hasan Şimşek’e başta söylediğimi tekrar ediyorum; Ünye Ticaret ve Sanayi Odası’nın asıl işi Organize Sanayi Bölgesi’dir

Bu iş için artık bir saat kayba bile tahammül kalmamıştır.

 Bu Haber 1926 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI