Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
8 Mart 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Oyun içinde oyun
ecevit.osman@gmail.com

Fransa Anayasa Komisyonu, Ermeni soykırımını inkâr edenlere ceza verilemesi ile ilgili olarak, parlamentoda kabul edilerek kanunlaşan yasayı iptal etmiştir. Fransa’da seçimlerin yaklaşması nedeni ile, sözde Ermeni soykırımını inkâr edenlere ceza verilmesini öngören bir yasanın tekrar meclise sunularak kanunlaşamayacağı hususu Sarkozy tarafından ifade edildi. Hemen akabinde, muhalefet lideri ve Sakozy’nin rakibi Francois Hollande, Ermeni oylarını alabilmek için, seçimde kazandığı takdirde, yasayı meclise getirerek yasalaştıracağını, bununla ilgili olarak çalışacağına dair beyanat verdi. Görülen odur ki, Fransa’da muhalefet ve iktidar beraberce Ermeni oylarının peşinde koşmaktadırlar. Elbette, bu hususu bir parça ileriye taşıyacak olur isek, Ermeni sempatizanı olan tutucu Ortodoks Fransızların oyları da bu pazarda önemli rol oynayacaktır. Bu bakımdan sadece 500 bin kadar olan Ermeni oyundan fazlası bu pazarlık içindedir. Televizyonların Fransız halkı ile yaptıkları röportajlar, ortalama Fransız halkının bu konudaki bilinçsizliğini diğer bir deyimle bilgisizliğini ortaya koymuştur. Bunlara ilâve olarak sadece Fransa değil, Dünya’nın bütün ülkelerindeki lider kalitesinin düşüklüğü de ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bütün bunlara rağmen, gerek yapısal ve bu yapıdaki insanların kalitesi bakımından Fransız Anayasa Komisyonunu takdir etmek gerekecektir. Bu kanunun meclise sunulmasında gayretleri olan Valerie Boyer ise oldukça üzülmüş olsa gerektir ve karizmasının epeyi çizildiği de ortadadır.

Gazetelerde fazlaca yer verilmemekle birlikte, Diyaspora ve Ermenilerin bu durumdan memnun olmayarak, Fransız hükümetini eleştirdikleri; en azından içlerinde bir kaos ortamının olduğu gerçeği de inkâr edilemez. Bugünkü gazetelerde bazı yazarların, Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşmadan bahsedilmesi, hayret edilecek bir durumdur. Şöyle bir düşünelim ve sonra karar verelim: Ermeniler sözde soykırım yasasından vazgeçmemişlerdir. Ayrıca, Fransa’da bu yasanın peşini bıraktığını ifade etmemiştir. Aynı zamanda, Türk diplomasisinin’de kazandığı bir zafer de yoktur ve bununla ilgili olarak gayretleri olmamıştır. Bu bakımdan zafer çığlıkları atmanın ne yeri, ne de zamanıdır. Bana göre, Türk diplomasisi  sadece zaman kazanarak, eğer kullanabilirse bir miktar avantaj sağlamıştır. Onun için de bugünden başlayarak ve  eski hataları yeniden yapmadan diplomasi atağına geçmelidir. Önümüzde, Fransız seçimlerinden sonraki durum olduğu gibi, sözde Ermeni soykırımın 100. yılı olan 2015 yılı çok önemlidir. Ermeniler ve diyaspora, 100. yılda bu konuyu Dünya platformuna taşıma çabası içindedirler. Türk hariciyesinin buna hazırlıklı olması gereği ortadadır. Dünyada her şey sanal olarak ortaya konulmakta ve pazarlıklar da bunun üzerinden yapılmaktadır. Daha önce de üzerinde durduğum gibi, batı da bizim kadar soykırımının olmadığını bilmekte; fakat Hıristiyan camiasına bir zafer hediye etmek istemektedir. Böylelikle, 1877 yılından bu yana yapılmak istenen husus, gün yüzüne çıkacaktır.

Batı, Türkiye’yi karşısına alarak “Sen, Ermenilere karşı soykırım yaptın ve bunun cezasını vereceksin” tavrını bir an önce terk etmelidir. Elbette bu tavırla, bin yıldan fazla sürede batının hiç etkisi olmadan yaşamış olan bu iki halkın barışması mümkün değildir. “Ben onun kulağını çekerim, senden özür diler ve senin de isteklerini yerine getiririz” sözü artık bir hayaldir. İstiklâl mücadelemiz ile, serv’in hükümleri ortadan kalkmış ve Lozan ile birlikte, hür müstakil Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Milletler arası düzeyde Ülkemize dayatmalar yapılamaz ve yapılması mümkün değildir. Bu şekildeki dayatmalar; elbette Ermenilerin aleyhine sonuçlanacak hususları ortaya koyacak ve barışın bu bölgeye gelmesi mümkün olmayacaktır. Batı alemi, kendi kendini Dünyanın liderliğine soyunan yalancı pehlivan konumuna koyarak; kör ve sağır şekilde kararlar almağa çalışmaktadırlar. 20. yüzyılda bütün Dünyanın gözü önünde yapılan “Hocalı Katliamı” niçin gündeme gelmez ki ? Cevabını ben vereyim: Çünkü Orada Müslüman Türk Kanı akmıştır. Bütün bunlar, Ermenilerin mütecaviz tutumu ve halâ haçlı zihniyetinin ürünü değil midir ? Barış isteniyor ise “Kan, kan ile yıkanmaz su ile yıkanır” Türk ata sözünün gereğinin yapılmasını saygılarımla dilerim.

 

 

 

 Bu Haber 1297 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI