Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
15 Mart 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Türkiyede Kadın Olmak
ecevit.osman@gmail.com

Kadınlar gününü 08 mart 2012’de ticari ölçüler içinde kutlamağa çalıştık. Elbette, diğer kutladığımız günlerden şekilsel olarak bir farkı yoktu. Bu kutlamanın kurbanını da 08 mart günü sabahleyin verdik. Elbette, kurbansız kutlama olmazdı ve kadın düşmanı bir gün bile bekleyememişti. Daha doğrusu onun böyle günlerle ilgisinin olacağını da zannetmiyorum. Konuya açıklık getirmek için öncelikle bir konunun üzerinde durmamız gerekir. Birisine kızabilirsiniz, çok kızabilirsiniz; ama onu öldürmeğe nasıl teşebbüs edersiniz? Kızdığınız insan haksız da olabilir. Fakat, kendinizi Allah yerine koyarak cezasını siz mi vereceksiniz ve vereceğiniz ceza ölüm olacak ! Bir taraftan 21. yüzyılda olduğumuzu göğsümüz kabararak söyleyecek ve diğer taraftan da, yüz binlerce yıl önceki davranışları sergileyeceksiniz. Yapılan istatistik çalışmalarında her 10 dakikada bir kadının tecavüze ve şiddete uğradığı gerçeği çok acı bir durumdur. İşin tuhaf tarafı bu olayların bir tırmanış içinde olduğu gerçeği de inkâr edilemez. Kadına karşı şiddet ve tecavüz olaylarındaki artış nereden çıktı. Bunu araştırma yapmadan, sonuçlar üzerinde durmadan her zaman yaptığımız gibi, hep konuşuyor, konuşuyoruz. Bu arada kadına uygulanacak şiddet olaylarına verilecek cezaları artıran kanun da çıktı. Ayrıca, şiddet uygulayanların maaşları eşlerine verilecekmiş ! Böylelikle, kadına fazladan bir dayak daha ortaya çıkmış oldu. Adamlıkla ilgisi olmayan bu yaratıklar, eşlerini dövecek ve sonra da maaşlarını ellerinden alacaklardır.

Hiçbir ehliyete, birikime bakılmadan yapılan şey evliliktir. Elbette, burada evlenenler için örnek kendi ailesi olacaktır. Sevginin olmadığı şiddetin hüküm sürdüğü bir ailede yetişen kişiler örnek olarak kendi ailelerini alacaklardır. Çünkü, örnek alacakları bir başka durum da yoktur. Özellikle, kırsal kesimden şehirlere göçün başladığı, din ve gelenekler bakımından baskının üzerlerinden kalkması ile, kendine has çarpık bir aile sisteminin ortaya çıktığını görüyoruz. Özellikle de eğitim sistemimizin bireysellik ve birey olma üzerine inşa edilmediği için bu çarpıklığı fazlalaştırmaktadır. Bana göre, şehirleşmeğe bağlı olarak, bireylerin eğitilememesi bu durumu ortaya koymuştur. İşin diğer bir tarafı ise, her olumsuzluk ortaya çıkınca bir kanun çıkarma hevesidir. Kanunlar insanları eğitmez, ancak eğitimli insanların kanunlardan ve onun müeyyidelerinden etkilendiği gerçeği ortadadır. Karısını veya diğer birisini öldürmeği planlayan birisinin, “daha önce bunun cezası 5 yıldı, şimdi 10 yıla çıktı ben öldürmeyeyim” diyeceğini zannetmiyorum. Konfüçyüs’ün “Kitleler cezalarla düzene sokulurlarsa yozlaşırlar, nezaketle yönetilirlerse dürüst olurlar” sözü bunun en açık örneğidir, nesiller bilgi, beceri ve nezaketle yetiştirilmelidirler. 

Her yurtdışına giden kimilerinin, orada gördüğü eğitim sistemlerini Ülkemizde uygulamağa çalışması ile, son 60 yılda, 60’dan fazla değişikliğin yapılması, eğitim öğretim sistemimizdeki kaos’u ortaya koymuştur. Bu kadar yıl içinde, kendimize has bir eğitim sistemini maalesef geliştiremedik. Bunun sonucu olarak değişik eğitim sistemleri içinde, gerçek anlamda yetiştiremediğimiz nesiller, şiddet içeren televizyon programlarının ve diğer yayın organlarının oyuncağı oldular. Öncelikle, kadın olsun, erkek olsun birey yetiştirilme gereği ortadadır. Birey olmayan, kendinden başka birisine saygı duymayacak şekilde yetiştirilen gençlerin kuracakları ailelerden ancak bu şekilde olacaktır. Aile içinde her dediği kanun olan, aile reisinin ve aile kurullarının bulunduğu yapı içinde sonuç olarak başka bir şey beklemek de mümkün değildir. Burada, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer yarısı göklere yükselebilsin” sözünü burada zikretmek isterim. Bu söze şunu da ilâve etmek gerekir ki, ruh ve bedenen sağlıklı nesillerin yetişmesinde, kadınların rolü % 95 oranındadır. Erkek ve kadın yaradılış olarak birbirinden çok farklıdır. Erkeklerin kaba olmalarına karşın, kadınlar ince nahiftirler. İşte geleceğe imza atacak nesiller onların kucaklarında yetişecektir. Kadını, çoktandır lâyık olduğu yerde görmek dileği ile saygılarımı sunarım.

 

 

 

 Bu Haber 2170 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI