Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
16 Mart 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Ünye kalıcı bir değer daha kazandı...
musakiroglu@mynet.com

Mehmet Gür, 20 yıldır Ünye’de görev yapan bir kamu görevlisidir. Ünye İlçe Milli Eğitim’de şube müdürü olarak başladığı görevine daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak devam etti.

 

Ben kendisini yirmi yıl önce tanıdım. Milli Eğitim şube müdürlüğüne yeni atanmıştı. O yıllarda Ünye Milli Eğitim Müdürlüğü dernek başkanıydım. Bu nedenle sık sık Müdürlüğe giderdim. O sırada yakından görme, izleme imkanım oldu Mehmet Bey’i. Genç, son derece kibar, beyefendi, gayretkeş bir duruşu vardı.

 

Sonra nasipmiş İlçe Milli Eğitim Müdürü oldu.

 

Tabi kendisini bu işe layık gören isteyeni de vardı… Layık görmeyip istemeyeni de…

 

Ataması Doğru Yol Partisi hükümeti döneminde yapıldığından benim de içinde yer aldığım Anavatan Partisi’ne mensup arkadaşlar da mesafeli davranıyorlardı. Bunu haksızlık olarak değerlendiriyor, arkadaşlara acele karar vermemelerini, Mehmet Beyi görevinde biraz izlemelerini öneriyordum.

 

Durumu o sırada ilçe başkanımız olan Rahmetli Cemil Abi’ye açtım.

 

Cemil Abi, siyaseti memlekete hizmetten başka bir şey olarak görmeyen, bu yönüyle memlekete kim hizmet veriyorsa desteklenmesi gerektiğine inanmış bir büyüğümüzdü.

 

“Mehmet Bey’e destek olalım Musa. Hatta bizzat bizim yapmamız gereken durumlar olursa bilelim, yardımcı olalım” dedi.

 

Sonra Doğru Yol Hükümeti bitti, Anavatan Hükümeti kuruldu.

 

Tam o sıralarda Mehmet Bey, Sabah Gazetesi yazarı Ahmet Vardar’a bir şikayet mektubu göndermiş. Milli Eğitim Müdürü olarak yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmiş.

 

Dedim ya, herkes gibi sevenlerinin yanında sevmeyenleri de vardı.

 

İşte onlar bu işi fırsat bilip bir anda harekete geçtiler. Bir devlet görevlisinin bunu yapamayacağını, bir gazeteciye böyle ulu orta şikayette bulunamayacağını belirterek, gereğinin yapılmasını istemek üzere durumu partiye intikal ettirdiler.

 

Mehmet Bey’i ziyaret ettim. Mektubu ANAP Hükümeti kurulmadan önce gönderdiğini… Şikayetinin ANAP hükümetiyle alakasının bulunmadığını… Tersine göreve başladığı tarihten beri yaşadığı sıkıntılar olduğunu söyledi. Zaten mektubun genel ifadesi de böyleydi.

 

Ayrıca biraz daha sabredeceğini, eğer değişen bir şey olmazsa istifa edeceğini söyledi Mehmet Bey.

 

Ben durumu Cemil Abi ile paylaştım. Cemil Abi, “Sakın istifa etmesin. Mehmet Bey bu işi yapabilecek en iyi idarecilerden birisi olduğunu gösteriyor. Biz yanında olacağız” dedi.

 

O sırada, ANAP’tan Ordu Milletvekili Şükrü Bey Ünye’ye geldi. Kendisine bazı bilgileri aktarırken Mehmet Bey’in Ahmet Vardar’a gönderdiği mektubu anlattık.

 

Şükrü Bey, “Yarın kendisini ziyaret edelim, yanında olduğumuzu” bilsin dedi. Ziyareti laptık, desteğimizi gösterdik.

 

Ve Mehmet Bey devam etti 20 yıl Ünye’ye hizmet etti. Geçen zaman içinde kendisinden diyebilirim herkes memnun kaldı.

 

Kaldı ki öğretmenlerin genel memnuniyetini kazanmak çok zor, çoğu zaman mümkün değildir. Mehmet Bey, bunu gerçekleştiren öğretmenlerin genel memnuniyetini kazanan nadir bürokratlardandır.

 

Bu ara gazetemize gelen haberde okudum, Mehmet Bey emekli olmaya karar vermiş. Tabi üzüldüm, çünkü daha görev yapabileceği çok zamanı vardı önünde.

Ama bir şey beni sevindirdi ve üzüntümü giderdi. Mehmet Bey, Ünye’de kalmaya, hayatını artık Ünye’

de bir Ünyeli gibi sürdürmeye karar vermiş. Emekli olur olmaz da Ünye Ticaret Borsası’nda genel sekreter olarak göreve başlayacakmış.

 

Mehmet Bey, gerçi 20 yıldır Ünye’deydi, ancak bir kamu görevlisi olarak Ünye’deydi. Vakti gelince bir başka yere atanır, Ünye’ye veda eder giderdi.

 

Ama o bir başka yere tayin olmayı değil de emekli olup Ünye’de yaşamayı tercih etti.

 

Yani artık Ünye’nin kalıcı değeri oldu.

 

Kendisine bu tercihi için teşekkür ediyor, yeni hayatında ve görevinde başarılar diliyoruz.

 

 Bu Haber 2599 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI