Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
22 Mart 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
On Sekiz Mart
ecevit.osman@gmail.com

Dünya tarihi bakımından önemli sonuçlar doğuran, 18 mart Çanakkale Zaferi, Türkiye açısından da çok önemlidir. Zira, itilâf devletlerinin kolay lokma olarak seçikleri bu yol, boğazlarına bir zoka gibi takılmıştır. Tarih bir sefer daha Türk’ün süngüsünün istikametinde yön almıştır. Yalnız, her 18 martta, yani Çanakkale zaferini kutlarken benim de boğazıma bir  şey takılır ve yutkunmakta zorlanırım. Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale Destanını dizelerinde dile getirir. Burada destanı yaratan Mehmetçik kadar, bu destanı dizelerinde bizlere ulaştıran Mehmet Akif Ersoy’a Allah’tan rahmet dilerim. Mehmet Akif Ersoy, bu şehitler için: “Bu, taşındır diyerek Kâ’be’yi diksem başına; “diyerek onları onurlandırmakta ve sonunda: “Yine bir şey yapabildim diyemem hatırana.” sözleri ile onların ne kadar ûlvi olduklarının ifade etmektedir. “Ey şehit oğlu şehid, isteme benden makber, / Sana ağûşunu açmış duruyor Peygamber.” Sözleri ile de şehitleri Peygamber düzeyine çıkarmaktadır. Yalnız, yedi düvele karşı verdiğimiz bu savaş ve 250 bin şehit kanı ile kazandığımız bu zaferin masa başında heba olup gittiğini görmek beni hüzünlendirir. Dünyanın hercümerç olduğu birinci dünya savaşında, Türk Orduları hemen, her cephede ağır kayıplarla savaşlar kazanmış olmasına rağmen, Almanya’nın yanında olması ve onların teslim olmaları nedeni ile de 1. Dünya savaşının kaybedenleri yanında yer almıştır. Silâh gücü ile geçilemeyen Çanakkale, Osmanlı Devletinin imzaladığı Mondros Ateşkes Antlaşması (30 ekim 1918) ile geçilerek, İtilâf Devletlerinin Armadaları İstanbul’a gelerek, saraya karşı boğazda demir atmışlardır. Bu olay, Mehmet Akif Ersoy’un Peygamber düzeyine çıkardığı, Çanakkale Şehitlerimizin kemiklerini sızlatmıştır. Şunu açıkça ifade etmek gerekir ise, artık İstanbul’da İtilâf  devletlerinin her emrine boyun eğen, şekli bir Osmanlı Devleti vardır. Mondros’un maddeleri incelendiği zaman, sonradan kabul edilen Serv’de görüleceği üzere, artık Osmanlı Devleti diye bir devlet tarih sahnesinden çekilmiştir. 250 bin şehide ve kazanılan zafere rağmen, sonucun bu şekilde oluşu acı bir tecellidir.

Şimdi, kısaca da Çanakkale savaşının sonuçları üzerinde durmak isterim: Bunlardan birincisi, Çarlık Rusya’ya gereken yardımın yapılamaması sebebi ile, Çarlık idaresinin yıkılarak, Rusya’da  hakimiyetin komünist’lere geçmesine  neden olmuştur. Burada önemli olan husus şudur ki, Çanakkale’den itilâf devletlerinin yardımı Rusya’ya ulaştırılsa idi; tarihi yeniden yazmak mümkün değil ama, ister Çarlık, veya isterse Komünist idare; daha doğrusu Rusya’nın yayılma politikalarına yağ sürülecekti. Muhtemeldir ki, Rusya’nın sıcak denizlere yayılması elbette, Osmanlı mülkü üzerinden olacaktı. İkinci olarak; birinci dünya savaşı elbette, daha kısa sürecekti. Üçüncü olarak, muhtemeldir ki; komünistler Rusya’da idareyi ele geçiremeyecekler veya bu daha uzun bir süreç içinde olacaktı.

Kısaca da Çanakkale savaşının, İstiklâl mücadelesinin üzerine olan etkileri durmak isterim. Çanakkale savaşı, özellikle de yok olduğunu düşündüğümüz Türklerdeki milli duyguların ortaya çıkmasına ve her durumda Türk kahramanlığın her şeyin üstesinden gelebileceğini ortaya koymuştur. Komünist’lerin 1917 yılında ekim devrimini gerçekleştirmelerine rağmen, Rusya’ya tamamen hakim olduklarını söylemek mümkün değildir. 1917 yılından sonra, Rusya’da Bolşevikler, Menşevikler ve Çarlık idaresine ait güçler arasında mücadelenin devam ettiğini görüyoruz. Bunun sonucu olarak, Rusya Güney sınırlarını emniyete alması bakımından, TBMM hükümeti ile Rusya arasında 16 mart 1921 tarihinde Moskova antlaşması imzalanmıştır. Bunun sebebini açıkça ifade etmek gerekir ise, Rusya’nın kendi içindeki sıkıntılardır. Kısaca özetleyecek olur isek, Çanakkale savaşının, milletlerarası sevide yarattığı hercümerç, birçok devletin aklını başından aldığı güçsüz bıraktığı gibi, onların olayları tam olarak idrak edememelerine neden olmuştur. Bu da, Ankara Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ve M. Kemal Paşa’nın elini güçlendirmiştir. Milli Mücadele Şehitleri ile Çanakkale şehitleri aynı gayeye hizmet ederek rahat içinde uyumaktadırlar. Ruhları Şad olsun, Allah böyle kötü günleri Ülkemize bir daha göstermemesi dileği ile saygılarımı sunarım.

 

 

 

 Bu Haber 1598 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI