Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
23 Mart 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Işıl, ışıl Saraçlı Bulvarı...
musakiroglu@mynet.com

Akkuş-Niksar Caddesi’nin İmam Hatip Lisesi bahçesinin kenarından akan dereden ilerisi Saraçlı Mahallesi’dir.

 

1800lü yılların son çeyreğinde Ünye’de belediye açılmasını müteakip kurulan, kurulduğu yıllarda da Ünye’de alanı en geniş mahalle olan Saraçlı, sonraki yıllarda içinde çıkardığı Bayramca, Karşıyaka, Liseler, Çınarlık, Saca mahalleleri ile birlikte bir hayli küçülmüştür.

 

Ancak, her ne kadar küçülse de Saraçlı Mahallesi 4 binin üzerindeki nüfusu ile ilçemizin hala büyük mahalleleri arasında yer alır.

 

Mahallenin eskileri daha içerilerde fındık bahçeleri arasında yerleşikken yeniler Akkuş-Niksar Caddesi’ni takiben evlerini yaptırmış, yerleşmiştir.

 

Mahallenin şehir merkezine en uzak noktası 4 km’yi geçmez. En yakın noktası ise                1 km’dir. Bu durumu mahalleye yeni yeni yerleşimleri beraberinde getirmekte, daha çok Tekkiraz ve Akkuş yöresinden insanlar buradan arsa alıp evlerini yaptırmakta, mahalleye dahil olmaktadır.

 

Saraçlı benim de atamın-dedemin asırlar öncesi yurt tuttuğu, yerleştiği mahalledir. Bizim evimiz, yerimiz mahallenin Orta Saraçlı mevkisindedir. Ben orda doğup büyüdüm.

 

50 yıl önce çocukluğumda evde akşamları pencereden dışarı bakar o yıllarda sadece Ünye’nin merkezinde bulunan elektrikle yanan ampulleri sayardım.

 

Eğer ampuller yenilenmiş, taze değiştirilmişse 80-90 tane kadar ışık yanardı şehirde. Yok eğer bir süredir değişmemiş, sönen ampuller yenilenmemişse 50-60 ampul ışığı aydınlatırdı Ünye şehir merkezini.

 

Şimdi bakıyorum aman Yarabbi, şehir merkezi, kenar mahalleler, köylere doğru uzanan dağlar, tepeler her tarafta ışık var.

 

Çocukluğumdaki gibi oturup ışıkları saymaya kalksam delinin pösteki tüyü saymasına benzer. Duyan-bilen olursa da deli derler adama…

 

Bizim karşımıza düşen dağlar-tepeler Bayramca ve Karşıyaka mahallesi sırtlarıdır.         40-50 yıl önce buralarda in-cin top oynardı. Gece baktığımızda zifiri karanlıktı buralar.

 

Geceleri çakallar ulurdu hep bir ağızdan bu tepelerde. Çakal seslerini duyan mahalle köpekleri karşılık verirdi. Çakal ve köpek korosu ninni olurdu bize uykuya öyle dalardık.

 

Çakallar ışığı hiç sevmezmiş, ışık olan yeri de terk ederlermiş. Çakalların en sevdiği av ise domuzun yeni doğurduğu yavrularmış. Çakal, doğum yapan domuzun başını bekler doğan yavruyu kapar yermiş. Bu yüzden çakal olan yerde domuz üreyip çoğalamazmış.

 

Şimdi artık dağ-tepe ışık oldu, çakallar da buraları bıraktı gitti. Çakalların boş bıraktığı alanı ise domuzlara kaldı. Böylelikle de son yıllarda Ünye’nin hemen her tarafını domuzlar sardı…

 

Her ne ise konuyu çakalla, domuzla boğmayalım.

 

Geçtiğimiz yıl Akkuş-Niksar Caddesi’nin Saraçlı Mahallesi içinde kalan bölümü duble yol olarak yapıldı. Yolun bu bölümü tam bir bulvar oldu.

 

Yol üstten aydınlatıldı, ışıl ışıl bir bulvar görünümüne kavuştu. Saraçlı’daki evden geceleri baktığımda harika görünüyor.

 

Şimdi de yolun kaldırımları yapılıyor. Bir de her iki taraftan kaldırım ışıklandırması yapıldığında eminim çok daha harika bir görüntü çıkacaktır ortaya.

 

Akkuş-Niksar Caddesi’nin bu bölümü Ünye’ye içerden, İç Anadolu Bölgesi’nden gelenlerin giriş yaptığı bölgeydi.

 

Daha önceki hali hoş görünmüyordu, kasaba girişi gibi bir hali vardı.

 

Ama şimdi… Kaldırımlar da bitsin, ışıklandırılsın, ağaçları, çiçekleri dikilsin o zaman görün bakın bu bölgeden girenler daha girmeden Ünye’ye hayran kalacaklar.

 

Bir şehre giren yabancının ilk gördüğü izlenim o şehir hakkında aklında kalacak en belirgin izlenimdir.

 

Sahil boyu batıdan ve doğudan Ünye girişleri zaten güzeldi. Buna bir de iç bölgeden gelenlerin giriş yaptığı Akkuş-Niksar Caddesi’ndeki bu düzenleme eklenince Ünye daha girilirken yabancılardan iyi not alan şehir olacak.

 

 

 

 

 Bu Haber 2084 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI