Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
12 Nisan 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Tehlikeli Sular
ecevit.osman@gmail.com

Orta Doğu’da sular oldum olası sıcak olmasına rağmen, tekrar bir miktar daha ısınmağa başladığını görüyoruz. İstanbul’da yapılan “Suriye’nin Dostları” toplantısının, İran meclis başkanı Ali Laricani tarafından “Suriye’nin düşmanları” ve Türkiye için “emperyalistlerin taşeronu” ifadelerinin kullanılmasını yadırgamamak mümkün değil ama, bu seviyedeki bir insana bunu yakıştırmak da mümkün değildir. Kaldı ki, başbakanımız bu ifadelerin kullanılmasından birkaç gün önce İran’da idi. Uzun süredir, İran ve Suriye ile ilgili yazılarımda, Orta Doğu’daki sorunların nereye doğru gittiğini yazdım ve olaylar o yöne doğru gitmektedir. Yalnız, Türkiye’nin iyi bir dış politika izlediğini, olaylar ve ülkeler arasındaki dengeleri muhafaza edebildiğini söylemek de mümkün değildir.

Suriye, Kofi Annan’ın planını kabul etmiş görüntüsü vermekle birlikte, çatışmaların durmamış olması ve Türkiye’ye mülteci akının devam etmesi, durumun kritik bir safhaya girdiğini göstermektedir. Suriye’de Beşar Esad’ın kuvvetler ile bunların karşıtı olan muhaliflerin silahlarını bırakacaklarını ümit etmek mümkün değildir. Amerika Bileşik Devletleri ile batı, diğer Arap ülkelerinde olduğu şekilde, Suriye’de de işlerin aynıyla ortaya çıkmasını istemektedirler. Yalnız, Kofi Annan’ın Bileşmiş Milletlerden, Suriye’deki durum için barış gücü istemiş olması olayların pek de iyi bir düzeyde gitmediğini ortaya koymaktadır. Türkiye’nin kendisinden bununla ilgili olarak talepte bulunmadığını ifade edilmesi ise, henüz erkendir, bu hususta öncelikle Bileşmiş Milletlerin karar vermesi gerekmektedir. Batının bu konuda neler düşündüğünü bilmemekle birlikte, iyi şeyler düşünmedikleri açıktır. Olmasını istemiyorum ama, diğer Arap ülkelerindeki durum Suriye’de ortaya çıkacaktır. Daha binlerce insan ölecek ve bu dökülen kanı kimse durduramayacak, mülteci akını devam edecek ve Türkiye yüz binlerle mülteciyi besleyecektir. Zira, bu film’i daha önce gördük. Bir milyondan fazla Irak Kürt mültecisini Türkiye beslemiş ve bunlar Irak’a dönünce de silahlarını Türkiye’ye yönelmişlerdir.  Türk atasözünde olduğu gibi “besle kargayı oysun gözünü” sözünün doğruluğu ortaya çıkmaktadır.

İran ise diğer bir çıban başıdır ve batı ile ilgili sorunları bizi fazlaca ilgilendirmemekle birlikte, fatura hep bize çıkmaktadır. İran kendisine batıdan olacak saldırıda ilk olarak, Türkiye’yi hedef olarak seçecek ve saldıracağını ifade etmektedir. Ayrıca, Suriye’ye olacak herhangi bir saldırıyı da kendine yapılmış sayacağını ifade etmiştir. Özellikle de, erken uyarı sisteminin Türkiye’de kurulmuş olmasını İran kendine tehdit unsuru olarak kabul etmiştir ve etmektedir. Ayrıca, nükleer toplantının İstanbul’ da yapılmasını da kabul etmemektedir.

Burada Türkiye için önemli husus, tehlikeli suların kenarında olması dolayısı ile, yanlış bir hareketin sonucu bu yangından kendini kurtaramama durumunu ortaya çıkarabilir. Bu durumda dost veya düşmanı ayırt edemeden bir badirenin içinde kendimizi bulabiliriz. Irak savaşında böyle bir durumla karşı karşıya gelmiş ve son dakikada kurtulabilmiştik. Buna rağmen, savaşa girmeyen Türkiye bunun bedelini nasıl ödediği herkes tarafından bilinmektedir. Cumhurbaşkanımızın Harp Akademilerinde yaptığı konuşma, sanki bir savaş haline doğru gittiğimiz ve bunun için hazır olmamız gerektiğini ima eder niteliğindedir. Bu bakımdan Türkiye’nin Arap baharının bir parçası olmasını istemiyorum. Araplarla, İsrail ve   İran problemlerini kendi aralarında halletmeleri gerekir. Yalnız, Orta Doğu’daki olayların barışçıl yollarla halledilebileceği kanaatini taşımıyorum. Zira, tarihin ilk zamanlarından bu yana, burada yaşayan milletler arasında olan savaşlar ve problemler dolayısı ile birbirlerinin düşmanıdırlar. Aynı kandan ve din’den gelen ırkların kendi aralarındaki düşmanlıkları dolayısı ile, diğer ırk ve din’den olanlarla işbirliği içinde oldukları her zaman görülmüştür. Aynı dinden olan Arap’ların binlerce yıldır süregelen anlaşmamazlıkları o kadar girifttir ki, bunların son bulabileceğini düşünmek bile hatadır. Zira, daha kabile olmanın dışında, millet olamamış Arap’lara barış ve demokrasinin gelmesi çok uzak bir ihtimaldir. Bu bakımdan Türkiye’nin bu problemlere bulaşmaması dileği ile saygılarımı sunarım.

 

 

 Bu Haber 1386 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI