Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
19 Nisan 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Demokrasi Havarileri
ecevit.osman@gmail.com

Öncelikle bir hususu belirtmek gerekir ki, gelişmemiş ve az gelişmiş ülkelerdeki totaliter idare sistemlerini onaylamak mümkün değildir. Bu ülkeler meşhur sözde olduğu gibi “kendi idare sistemlerine lâyıktırlar”. Zaten bunun aksine bir durum olsa idi, onlar gelişmiş ülke konumunda bulunurlardı. Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan çıkar misali, cehaletin tezahürü olarak ülkelerin ortaya koyabileceği idare şekilleri, bugün dünyada örneklerini gördüğümüz gibi ortaya çıkmaktadır. Cehaletin zincirini kıramamış ülkeler, gelişme trendine de girememektedirler. Bu ülkelerdeki insan yapısı, satın alınmağa müsait olduğu için, bırakın kendilerini, ülkelerini bile en yüksek değeri verenlere satarlar. Zira, onlarda sadece şahsi çıkar zihniyeti gelişmiş olup, birey olmak ve ülkenin değerlerinin onlar için önemi yoktur.

Ömrüm boyunca demokrasi kelimesini her gün yüzlerce defa duydum. Fakat, bunun tezahürünü de göremedim. Benim de kendime göre bazı varsayımlarım vardır. Eğer, bir yerde ahlâktan çok bahsediliyor ise, orada ahlâk bitmiştir. Paranın para kazandığı yerde, bankalar çoğalır ve paranın değeri yerin dibine batar. Onun için demokrasinin çokça gündeme geldiği yerde ise demokrasi yoktur. Ayrıca, bir husus daha vardır ki, kısaca onun üzerinde de durmak isterim: En gelişmiş bir makineyi, aleti, ekipmanı veya otomobili parasını vererek ithal edebilirsiniz; fakat demokrasiyi ithal edemezsiniz. Her ülke öncelikle, cahilliği yok ederek, kendine has kültürünü özümsemiş bireylerle demokrasiyi kendi kendine yaratabilir. Yani, bu bir özümleme ile ortaya konulacak olan şeydir, yani demokrasidir. Dünyanın en demokratik ülkesi olan Amerika Bileşik Devletlerinden bir milyon ton demokrasi ithal edelim sözünün anlamı yoktur. Orta Doğudaki petrol  zengini olmalarına, GSMH çok yüksek olan ülkeler hala az gelişmemiş ülkeler kapsamındadır. Çok gelişmiş şehirler, yollar ve binalara karşılık; yetişmiş insan fakiri olan ülkelerdir. Petrol bittiği zaman, burada bin yıl önceki yaşama geri dönülecektir. Bunun yanında, Arap Baharında gördüğümüz gibi, başta ABD olmak üzere batılıların, bu ülkelere getirmek istedikleri demokrasi de maalesef eskilerin deyimi ile neş-vü nema (yeşermek, büyümek, gelişmek) bulamamıştır. Irak’ı ele alacak olursanız; ABD ve İngiltere’nin müdahalesinden sonra bir milyondan fazla insan hayatını kaybetmiş ve ülke idari bakımdan bir kaos içindedir. Bunu ileriye doğru götürecek olur isek, Mısır, Libya, Suriye veya diğer ülkelerden hangisinde özlenen demokrasi gelmiş ve insanları huzur içindedir. Buna verilecek cevap basittir; hiçbirine demokrasi gelmediği gibi, halk daha da fakir hale gelmişlerdir. Bunun manası bu ülkelerdeki idare sistemlerini tasvip ettiğim anlamında değildir. Bu ülkelerdeki totaliter idareler, halklarının bilimsel erk ve özelliklerini geliştirme yönünde çaba harcamıyorlar. Zira, bu yöndeki faaliyetlerin kendileri için çok kötü olacağını biliyorlar. Böylece, tiranların, kralların, şeyhlerin ve diğer mahalli otoritelerin ilâhi güçleri yok olacağı gibi,velinimet olma durumu da ortadan kalkacaktır. Onun için bu ülkelerde birey olmak ve düşünmek en büyük günahtır ve katli vaciptir. Zira, efendiler her şeyi, onlar için düşünürler, onların düşünmelerine gerek yoktur. Tarih boyunca tiran’lar hep düşünen insanlardan korkmuş ve bir sebeple onları yok etmişlerdir. 21. yüzyılda bile hala bu davranış hakimdir ve düşünen insanlar ya yok edilmekte veya pasif hale getirilmektedir.

16. yüzyıldan sonra batı, Dünyanın kaynaklarını sömürmeği alışkanlık haline getirmiştir. Biyolojide, herhangi bir canlı üzerinde hayatını idame ettiren, ondan beslenen, fakat onu öldürmeyen ve ondurmayan asalaklar vardır. Ben batıyı bunlara benzetiyorum. Çeşitli nedenlerle onları sömürmeğe devam ediyorlar. Batılılarca 20. yüzyılın en büyük insanı seçilen M. Kemal Atatürk nasıl oluyor da, 21. yüzyılda tu kaka oluyor. Bunu biraz düşünmek gerekir. M. Kemal Atatürk, Türkiye’nin Dünya medeniyet tarihinde bir yıldız gibi parlayarak, en az onlar kadar güçlü olmamızı arzu ediyordu. Elbette, bu arzuları batının emellerine aykırı idi. Bugün şekillendirilmeğe çalışılan Dünya düzeninde, üniter ve batılılarla eşit düzeyde güçlü ülkeler istenmemektedir. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin akıllarını başlarına toplamaları, düşünmeleri ve dolduruşa gelmemeleri dileği ile saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1710 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI