Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
26 Nisan 2012 Pazar
MİSAFİR KALEM
Emekli Öğretmen Halis Fidan /Ünye ve Ünyeli için neler yapabiliriz?

Turizm "bacasız fabrikadır, bunun için ilçemize yerli ve yabancı turist çekerek gelecek insanların günümün şartlarına uygun gereksi nimlerini karşılayabilecek konumları hazırlamalıyız.

 Bunun için potansiyel güç vardır. Sadece harekete geçirilmeyi beklemektedir. Ünye'de deniz, kum, plaj ve yeşil alan vardır. Ama bunlar yetmez. Ünyelinin YUNUS EMRE’YE sahip çıkması onu halka tanıtması gerekir.

Bunun için; Yunus Emre Türbesi’nin çok modern bir şekilde planlanarak, özgeçmişi ile birlikte 10 - 15 adet şiirinin büyük ebatlı mermerlere yazılarak anıtlaştırılması lazımdır. Bu saha bir inanç turizmi alanı olmalıdır.

Yunus Emre'den sonra çok geniş bir yolla Ünye Kale'sinin karşısındaki Kırmakaya denilen yere uzanılarak Ünye'yi tam kuşbakışı gördüğü yerde çok güzel bir planlama ile Ünye evleri veya Ünye’nin sembolü olan Süleyman Paşa Sarayının benzerini yaparak otantik bir şekilde tefrişi yapılmalıdır. Gelen turiste nostalji yaşatılmalıdır Burada kültür canlandırılmalıdır.

Son olarak yapılan konaklama tesislerinin karşısındaki Ünye Kalesine teleferik çekilerek ÜNYE KALESİ ziyaret edilmelidir. Böylece:

1 – Yunus Emre İNANÇ turizmi,

2 - Kırmakaya KÜLTÜR MÜRKEZİ,

3 - Ünye Kalesi de TARİH TURİZMİ şeklinde turistlerin hizmetine sunulmalıdır,

SONUÇ: Bu proje detaylı çizilip ilgili makamların girişimi ile:

A ) Dünya Bankasından,

B )) Kültür Bakanlığından,

C )  Yap işlet devret modeli ile özel sektörden ilgi göreceğine inanıyorum. Bu plan hayata geçirildiğinde Ünye'ye günlük gelen insanları en az birkaç gün kalacaktır. Buda istihdam, döviz para demektir. Bu proje ile Ünyelilere iş imkanı sağlanacaktır.

Başta Ünye Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, iş adamlarına büyük görev düşmektedir, saygılarımla…

 

 Bu Haber 3023 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : cvp Tarih : 15 Temmuz 2012 / Pazar Üye Adı :ilhan kara
ahmet bey oyle sloganla falan olmaz bu isler sanirsam turizm sirketiniz var peki siz hic gayret gosteriyormusunuz turizm yazanenize unyenin guzel resimlerini koyup bir tur organizasyonu duzenleyinde millet turizm cenneti gorsun
Başlık : TEBRİKLER HOCAM Tarih : 28 Nisan 2012 / Pazar Üye Adı :AHMET ERDEM
TEBRİKLER HOCAM TURİST GELMESİ VE 3-4 GÜN KALMASI ÇOK ÖNEMLİ ÜNYE YE TURİST GELİYOR KAYMAĞINI FATSA VB YİYOR.ÜNYE TURİST ŞEHRİ OLMALIDIR.SLOGANIMIZ ÜNYEDE GÜNEŞ DENİZDEN DOĞAR DENİZDEN BATAR OLMALIDIR.ÇOK ÇOK ÇALIŞMALI HER PLATFOM DA SÖYLEMELİYİZ. AHMET ERDEM İST.KORALTAN TURİZM
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI