Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
8 Mayıs 2012 Pazar
MUSA Ö. KIROĞLU
Çınarsuyu'nun makus talihi değişti...
musakiroglu@mynet.com

Bu ara, Samsun’dan Artvin’e bölgenin en gözde turistik dinlenme merkezi iddiasıyla İlksan tarafından hizmete sokulan Çınarsuyu’nun ilginç bir tarihi, makus bir talihi  vardır.

 

Yaşı kırkbeş, elliyi geçen herkes bilir; bu bölge 1980’ler öncesinde çöp dökülen metruk bir alandı.

 

1980’li yılların başlarında bölgeye çöp dökmek yasaklandı. Kenan Evren’in darbe hükümeti Bülent Ulusu döneminde de ağaç dikildi.

 

Ardından 1985 yıllarında dönemin Ünye Orman İşletme Müdürü Alaaddin Kendir’in gayretleriyle Çınarsuyu’nda yeniden düzenli bir ağaçlandırma daha yapıldı, çam fidanı dikildi.

 

Dikilen ağaçlar olsun, daha sonraki çam fidanları olsun toprağı sevdi, çabucak büyüdü, ormanlaştı.

 

Alaaddin Kendir’in başka yere tayini sonrası Alaaddin Güngörmüş adında yeni bir İşletme müdürü atandı Ünye’ye. Ünvanı ‘Aloş’ olan bu 2. Alaaddin zamanında Çınarsuyu’na özel önem verildi.

 

Zamanın Sanayi ve Ticaret Bakanı Şükrü Yürür ve Ordu Valisi Necati Çetinkaya’nın da destekleriyle ‘Aloş Müdür’ buraya 8 tane bungalov ev, restoran ve birçok hizmet birimi yaptırdı.

 

Böylelikle de Çınarsuyu Orman İşletme Müdürlüğü tarafından halka açık hizmet vermeye başladı.

 

O sırada Karadeniz Bölgesi’nin tek ve en prestijli tatil köyü olarak bir süre bu hizmetini sürdüren Çınarsuyu daha sonra özelleştirildi, kiraya verildi.

 

Ancak, özelleştirildiği dönem Çınarsuyu için talihsiz bir dönem oldu.

 

İşletmeci eksikliğinden ve bu eksiklerden doğan kusurlar yüzünden Çınarsuyu’ndan halk soğudu. Tesis içine kapalı hale getirildi.

 

Bu dönemde tesis bir ara Ünye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından işletilmek üzere alındı ise de çok geçmedi Oda da burayı işletmekten vazgeçti.

 

Özelleştirildiği dönemde yenilenip bakımları yapılmayan Çınarsuyu tesislerindeki hizmet birimleri bir bir devreden çıkmaya başladı.

Nitekim Orman İşletme Müdürlüğü gidişatını beğenmediği Çınarsuyu’nu kira süresi dolduğu bir sırada yeniden kiraya vermedi.

 

Ve Çınarsuyu’ndaki her türlü hizmet durdu.

 

Biz Medya Ajans Yayın Grubu olarak birkaç kez olayı gündeme taşıdık. Buranın böyle kapalı tutulmasının Çınarsuyu’na ve Ünye’ye haksızlık olduğuna vurgu yaptık. Tesisin uygun şart ve şekillerde yeniden hizmete açılması gerektiğine işaret ettik.

 

Hatta Ünye Çevre Derneği Başkanı Ogün Sanioğlu da konuyu gündeme taşıdı. Buranın çürümeye terk edilmesinin yanlışlığına dikkat çekti.

 

Biz şunu çok iyi biliyorduk; Çınarsuyu ormanlık sahası Karadeniz Bölgesi’ndeki sahilde deniz ve kumsala bitişik tek ve son derece güzide bir alandı.

 

Böylesi bir alan mutlak surette turizme açılmalı, hizmet verir hale getirilmeliydi.

 

Ancak, Orman İşletmenin bir kere sütten dili yanmıştı ya Çınarsuyu ile ilgili olarak suyu bile üfleyerek içiyordu. Ta ki Ordu’ya vali olarak Orhan Düzgün gelene kadar…

 

Sn. Düzgün, Ordu’da göreve başlamasının ardından kısa süre sonra ziyaret ettiği Çınarsuyu’nun bir an önce hizmete açılması talimatıyla birlikte yeni bir çalışma başlatıldı.

 

Çok geçmedi Çınarsuyu’nu İlksan’a (İlkokul Öğretmenleri Yardım Sandığı) bağlı DEHA şirketi aldı.

 

DEHA kısa sürede yeniden hizmete hazırladığı Çınarsuyu Tesislerini geçtiğimiz günlerde hizmete açtı.

 

Haberlerde okudum, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ordu ve Ünye protokolü Çınarsuyu’nda adlarına düzenlenen kahvaltıya katılmışlar.

 

Bu kahvaltı aslında bir kahvaltıdan çok Çınarsuyu için yeni dönemin başlangıcı, bir milat özelliği taşıyor.

 

Bu saatten sonra herkes bilecek ki Çınarsuyu’nun karanlık dönemi kapandı, yeni aydınlık bir döneme girildi.

 

Kısacası Çınarsuyu’nun makus talihi değişti.

 

 

 

 

 

 Bu Haber 2561 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI