Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
1 Nisan 2009 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Değişmeyen insan
Çoğunlukla “İnsanlar çok değişti, nerede o eski zamanlar ve insanlar” diye söze başlarız. Yalnız, konu incelendiği zaman, bu ifadenin pek de doğru olmadığı ortaya çıkacaktır. İnsanın genetik yapısı değişmeyeceğine göre, insan eline fırsat geçince her şey yapabilir.

Çünkü, onun genetiğinde, hükmetmek, hükümran olmak, bir diğerinden üstün olma anlayışı vardır. Biyolojide genel kavram olarak, bir canlı büyüme döneminde ne kadar narin ve bakıma muhtaç ise, erginleştiği zaman o kadar yırtıcı olur. Tarih sayfalarını bir karıştırdığınız ve zamanımızda da çevremize baktığımızda, bunun örnekleri görülecektir. İnsanları eğitmek için üç adet semavi din gelmiş, elbette, semavi dinlerin dışında da birçok din vardır. Bunu yanında birçok kanun, hatta insan hakları ile ilgili milletlerarası seviyede birçok antlaşmalar imzalanmış, yürürlüğe konulmuştur. Bunlara ilave olarak, idari bakımından, Adam Smith liberal ekonomiyi, Karl Marx ise komünist manifestoyu ortaya koymuştur.

Liberal ekonomi ile komünist sitemin yarış halinde olduğu dönemde, J.F Kennedy “Liberalizm ve komünizm, birbirine paralel iki rayda yarışan iki tren gibidir. Bakalım bu yarışı kim kazanacak” ifadesini kullanmıştır. Bu arada, G. Bernard Shaw “Komünizm insan doğasına aykırı olarak, onurunu ayaklar altına aldığı için; liberalizm’i ise, istismara çok açık olduğu için sevmiyorum” demiştir. Dünya bu şekilde iki kutuplu olarak devam edip giderken; Kennedy’in ifadesinden 30 yıl geçer, geçmez; komünizm treninin raydan çıkarak, kompartımanları ile birlikte parça, parça olduğunu gördük. 21. yüzyılı idrak ettiğimiz günlerde, liberal ekonominin de krizlerle karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bu bakımdan Bernard Shaw’a hak vermemek mümkün değildir. Burada ne Adam Smith, ne de Karl Marx haksız değildir. Esas olan her şeyin kitapta olduğu şekilde durmadığı ve insan faktörünün unutulduğudur. Sistemler ne kadar mükemmel olursa, olsun insanlar onları eğip, bükerek kendi çıkarlarına göre yontmayı çok iyi bilirler. Burada “Bütün insanlar özeldir, ama bazıları daha özeldir” veya “Kanun yapan veya kanunları uygulayanların, kanunlara uymalarına gerek yoktur” kuralları geçerlidir. Dünyanın neresinde olursa olsun, hangi ırktan olursa olsun, hangi idare sistemi ile idare edilirse edilsin, insanlar aynıdır ve problemleri değişmez. Onların istekleri, yaşam hakkı, aş, iş ve çocuklarının geleceğinin garanti altında olmasıdır. Bakınız bunu bir örnekle pekiştirmek isterim:

Bilindiği üzere 1980 yılında, yaz olimpiyatları Rusya’nın Başkenti Moskova’da yapılmıştı. O zamana kadar kapalı bir kutu halindeki Rusya’nın kapısı Dünya’ya aralanmıştı. Bir gazetecinin aktardığı “Liberalizm’de insanlar, insanları sömürür; ama komünizm’de ise bunun tersidir” şeklindeki Rus atasözünü hayretle okumuştum. Berdnard Shaw’ın sözüne ne kadar da benziyor, değil mi ? Sizlere bununla ilgili olarak bir anekdot daha anlatmak isterim. Mihail Gorbaçov , komünist partisi ve devlet başkanı olduktan sonra, köydeki zavallı annesini hatırlar ve muhafızlar eşliğinde araba göndererek annesini, Moskova’ya getirtir. Saray gibi, yüzme havuzlu, yenilenin önde, yenilmeyenin arkada olduğu başkanlık konutunda bir hafta kadar misafir olan Gorbaçov’un annesi oğluna hitaben “Her şey çok güzel oğlum, fakat sıkıldım köyüne geri dönmek istiyorum” der. Bunun üzerine Gorbaçov, biraz daha kalması için ısrar eder, fakat annesi geri dönmekte ısrar edince, köyüne göndermeğe  karar verir. Hazırlıklar yapılır ve yola çıkmak üzere iken, Gorbaçov’un annesi “Oğlum seninle gizli bir şey konuşmak istiyorum, ama bizi dinleyen var mı ?” der. Gorbaçov, “Bizi kimse dinlemiyor” deyince, ihtiyaten, oğlunu çalının arkasına çekerek “Bak oğlum, seninle iftihar ettim. Yalnız, bizim orada komünist denilen kimileri var. Bütün zenginlerin mallarını ellerinden alıyorlar. Sakın ha, bu varlığını onlara aşikar olarak gösterme” der.

Düşünen insanların okumuş veya okumamış olması önemli değildir. Gerçek odur ki, doğru düşünce dünyanın birbirinden binlerce kilometre uzaklıkta olsa bile aynıdır ve aynı ağırlıktadır.Düşünen ve fikir üreten insanların çoğunlukta olduğu bir ülke özlemi ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1629 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI