Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
24 Mayıs 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Gençliksiz Gençlik Bayramı

Gençliğin varsa, istikbale ümitle bakma şansın olur. Gençliği olmayan ülkelerin istikbal kaygısı taşımaları kaçınılmazdır. Bu yönüyle ülkemiz ve milletimiz çok şanslıdır. Zengin bir genç nüfusa sahibiz. Sayın Başbakanımız’ın “En az üç çocuk” ısrarı, bazılarımızın bıyık altından gülmesine karşın, çok haklıdır. Çünkü ben, Alman halkının çökmüş aile yapısından kaynaklanan “üremeyen yeni nesil” gerçeği karşısındaki ümitsiz istikbal endişelerini bizzat yaşayarak görmüş bir insanım.

Gençliğin millet hayatındaki önemini çok iyi bilen Büyük Atatürk, “Çocuk Bayramından” sonra “Gençlik Bayramını” da geleceğin teminatı olan çocuklarımıza hediye etmiştir. Çinli atasözünde olduğu gibi; “Bir senelik plan yapıyorsan pirinç yetiştir. On yol sonrasını planlıyorsan ağaç dik; yüz yıl sonrasını planlıyorsan insan yetiştir.” Atatürk, yıllar sonrasının planlamasını yaptığı için gençliğe önem vermiştir.

Bu sene farklı bir Gençlik Bayramı izledik. Zorlamalı öğrenci gruplarının oflaya-puflaya, esneye-gerine, istemeyerek yaptıkları, resmi öğretili kalıplaşmış spor hareketlerinin dışında; isteyerek ve özümsenerek yapılan hareketli gösterilerden oluşan bir gençlik programı ile bayram kutlaması yaptık. Öyle tahmin ediyorum ki Atatürk’ün istediği Gençlik Bayramı, gençlerin isteyerek ve severek, kendi öz benliklerinden ürettikleri oyun, spor ve halk oyunlarından oluşacak, toplumun ortak duygularını harekete geçirecek bir bayram kutlamasıdır.

Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanında kutlanan Gençlik ve Spor Bayramı programının ağırlığını “Orta Çarşının Dünkü Çocukları” grubunun oyun ve spor hareketleri oluşturuyordu. Zevkle de izledik. Grubu oluşturan arkadaşlara şahsım adına şükranlarımı sunuyorum. Bu grubun içinde değişik yaş, meslek ve fikir gruplarından insanlar vardı. Yani toplumun değişik kesimlerini temsil ediyorlardı. Arzu edilen de bu değil midir? Gelecek yıllarda daha çeşitlenerek çok daha güzel programlar çıkarılacağına inanıyorum. 

 

Yazımın başlığında dikkat çekmek istediğim noktaya gelince, gençlik deyince benim ilk aklıma gelen yaş grubu üniversite gençliğidir. Gençlik ve spor Bayramında üniversite gençliğinin hiçbir katkısı yok. Önemli olan bu katkıyı sağlayabilmektir. Tabiidir ki bu katkı zorla ve resmiyetle olmaz. Gençlere rehberlik edecek, yönlendirme yapacak, teşvik edecek insanlara ihtiyaç vardır. Bu insanlar, fakültelerde görevli insanlardan olabileceği gibi sosyal toplumun içinden bu tür işleri seven, ilgilenen kişilerden de olabilir. Bir örnek vereyim: Bir hafta önce Ticaret Borsası salonunda Ünye Meslek Yüksek okulu öğrencilerinin “Afiş sergisi” vardı. Orada afişe edilen sözlerden birisi, hatırlayabildiğim kadarı ile,”Evlenmiyoruz; evcilik oynuyoruz” şeklinde idi ve küçük yaşta evlendirilen gençlere dikkat çekiyordu. Davullu-zurnalı bir gelin- alıcı alayı; önlerinde bu afiş ve atlara kendileri binmekten aciz küçük gençlerin, babaları tarafından ata bindirilen, yanlarında oyuncak poşetleri asılı bir küçük canlandırmanın çok güzel olabileceğini düşünüyorum. Belediyemizin at ahırından atlar temin edilebilir.

Sayın Ahmet BİRBEN Hocamıza ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Gençleri organize konusunda maharetleri iyidir. Gelecek yıllar için düşünülebilir, diye düşünüyorum.

Gelecek yıllarda daha çok gençlerle Gençlik ve Spor Bayramınlarına, diyerek saygı, sevgi ve selamlar sunuyorum.

                                                                                                                                     

 

 Bu Haber 1623 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI