Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
5 Haziran 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Ordu İli Büyükşehir Olsun mu?

Bugünün dünyası hep birlikte büyük olmaya koşuyor. ABD, küçük devletçikler topluluğu ve bugünün dünyasının en büyüğü. Avrupa devletleri birleşerek, büyüğün içinde “devletçik” olmayı kabul ettiler ve Avrupa Birliği’ni kurdular (kriz olayı biraz salladı, sonunun ne olacağı belli değil ama gene de bir ümitle devam ediyorlar). Biz de devlet olarak bu birliğe katılmak istiyoruz. Yani daha büyük bir gövdenin parçası olmayı geleceğimiz açısından daha garantili görüyoruz. Bir başka ifade ile, akıllı olan Hıristiyan alemi birleşerek büyürken, birbirini yemeğe devam eden İslam topluluklarını biraz daha parçalama politikasını sürdürüyor. Çünkü küçük parçaları yutmak kolaydır.

Dünyanın akıllı gidişatına bakarak birlikten, güç birliği yapmaktan ve büyümekten yana olmak gerekir diye düşünüyorum. Bu düşünceme dayalı olarak Ordu İli’nin Büyükşehir statüsüne girmesinin daha iyi olacağına inanıyorum. Olayı sadece belediyecilik anlayışı ile değerlendirmek noksan olur ve ben Büyükşehir kapsamına girmenin yararlı gördüğüm yanlarını kendi yorumlarımla özetlemek istiyorum.

 

1-                      Türkiye şartlarında yatırımların daha çok Büyükşehirlerde kümelendiğini hepimiz biliyor ve görüyoruz. Yatırımlar, büyük çoğunlukta kazanmak amaçlı yapılır. Büyükşehirlerde kazanmak daha kolay ve fazladır. Bu nedenle tercih edilir.

2-                      Ordu’nun Büyükşehir olması, her türlü hareket yoğunluğunu arttıracaktır. Ünye-Niksar yolu yenileniyor. Ayrıca Dereyolu çalışmaları devam ediyor. İki kapıdan İç Anadolu’ya açılan bir Ordu’nun Büyükşehir olarak gelişmesi daha güçlü ve kolay olacaktır. Birlikten güç, güçten büyük enerji meydana gelir. Büyük enerji ile büyük işler başarılır.

3-                      Büyükşehir Belediyesi olan Ordu’nun içinde, bir parça haline gelecek olan Ünye küçülür ve varlığı-yokluğu belli olmaz hale gelir, diyenler var. Bu düşüncelere de katılmıyorum. Aksine Ünye’mizin bu birliktelikten, daha çok güç olarak önemli bir merkez haline geleceğine inanıyorum. Ana gövde büyürken, parçaları küçülmez; onlar da büyür.

4-                      Bu işin öncülüğünü yapan İçişleri Bakanımız Sayın İdris Naim ŞAHİN, bir Ünye ve Ordu aşığıdır. Şehircilik konusunda iyi bir uzmandır. Önümüzde O, olunca fazla tereddüde gerek yoktur diye düşünüyorum.

 

Büyükşehir olma konusunda, partilerimizi bir tarafa bırakarak el birliği yapmamız gerekir diye düşünüyor ve bu konuda aklı erenlerin destek olmasını diliyorum.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…  

 

 

 Bu Haber 1567 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : SİZCE ÜNYE İL OLSUN MU ... Tarih : 12 Haziran 2012 / Pazar Üye Adı :H.BALCI
Çok değerli hocam, Ordu yu ordulular bugüne kadar düşünme seferberliğne gitmemişken,birçok ilin nüfusundan daha büyük ve gelişmekte olan güzel (ÜNYE) şehrim için il olması hususunda çaba gösterilmezken,göç veren Ordu,göç alan ÜNYEM arasındaki farka bakılarak,neden hala Ordu için seferberlik ilan ediliyor.Ordu benim nazarımda büyükşehir olmayı hak etmiyor.ÜNYEM için diyebiliyormuyuz ÜNYE İL OLSUN, .....Saygılarımla...
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI