Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
6 Nisan 2009 Pazar 10:31
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Yerel Seçim 2009
Türkiye normal süresi içindeki yerel seçimleri, bir genel seçim atmosferi içinde 29 mart 2009 pazar günü yaptı ve sonuçlar da % 100’e yakın oranlarda belli oldu.

Kant matematikçi olması nedeniyle “En iyi ifade, rakamlarla ifadedir” der. Bu bakımdan partililer ve liderleri bu rakamların ne ifade ettiğini şapkalarını önlerine koyarak, benden çok daha iyi şekilde yorumlayacaklardır. İktidar partisinin % 7-8 ‘lik oy kaybını normal olarak karşılıyorum. Zira, Dünya ekonomik krizi ve 7 yıllık iktidar olmanın getirdiği hatalar zinciri, bu sonucun ortaya çıkmasına neden olabilir. CHP, MHP ve DTP oylarını önemli ölçülerde artırmışlardır. Genel seçimde parti olarak grup kuracak şekilde oy alamayan DTP’nin, genel seçimde yine bağımsız aday yöntemine gideceği aşikardır. Burada üzerinde durulması gereken en önemli parti, SP’dir. Oylarını önemli ölçüde artırmıştır ve bu süreç devam da edeceğe benzemektedir. Önümüzdeki genel seçimde, TBMM ‘si AKP, CHP, MHP, DTP ve SP’den oluşan 5 partili bir yapıya sahip olacağını tahmin etmek zor olmasa gerektir.

Genel seçimler havası içinde geçen seçimlerde, lüzumundan fazla afiş, el ilanı, poster, bayrak, gezici ve sabit reklam araçları kullanılmıştır. Bütün bunlar çevre kirliliği yanında gürültü kirliliği ve trafik aksamlarına neden olmuştur. Elbette, demokrasi icabı her parti kendisini tanıtmaya çalışacaktır, fakat bunda aşırıya kaçılması antipatiyi ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, bu değirmenin suyunun nereden geldiğini de düşünmeden edemiyorum. Boşuna sarf edilen bu paralarla yapılacak yatırımlar, binlerce kişiye ekmek kapısı açabilirdi. Burada Konfüçyüs’ün “Eğer bir kişiye bir balık verirseniz onun bir öğünlük karnını doyurursunuz. Ama ona balık tutmayı öğretirseniz, ömür boyu geçimini temin edersiniz” sözünü hatırlamamız gerekir. Elbette, yardım bizim töre ve inancımıza göre çok önemlidir, fakat çalışabilecek olana iş temin etmek çok daha önemlidir.

Bu seçimlerin ortaya çıkardığı diğer bir husus ise, insanımızın bir özlemini, yeni ve temiz yüzlere olan ihtiyacını da ortaya koymuştur. Siyasi yaşantımızı kirleten ve devamlı başarısız olan, başarısız oldukça da başta kalan insanları, millet olarak sevmiyoruz. Bunda da milletimize hak vermeden edemiyorum. Zira, demokraside başarılı olanlara yer vardır. Başarısız olanlar, bulundukları yeri yeni yüzlere, yeni insanlara terk etmelidirler. “Eskiye rağbet olsa, bit pazarına nur yağardı  sözü akıldan çıkarılmamalıdır. Başarısız bir seçimden sonra, nazlanarak istifalar ve yağcıların ısrarı ile koltuğa tekrar oturmanın demokrasi de yeri yoktur. Demokrasi hep yeni ve başarılı olanı ister ve gereği de budur. Zira, gençlerin ve başaracakların başa gelmesinin yolu buradan geçer. Tam üç jenerasyon  başarısız olarak başta kalmanın demokrasi ile ilgisi yoktur.

Bu seçimlere üzücü bazı olaylar da damgasını vurdu. Bunlardan birincisi BBP genel başkanı Merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 5 kişiyi taşıyan elim helikopter kazası, Ülkemizi mateme boğmuştur. Bu kazada yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Diğer olaylar ise, Ülkemizin değişik yerlerinde 7 kişinin seçim tartışmaları sonucunda hayatını kaybetmesi ve onlarca insanımızın yaralanmış olması, demokrasi adına utanç vericidir ve kabul edilebilecek bir durum değildir. Demokrasilerde ana öğe insan faktörüdür. Tek bir insanın hayatı, bu seçimin tümünden daha değerlidir ve esas olan kimsenin burnunun kanamamasıdır. Elbette, küçük kırgınlıklar olabilecektir, fakat bunun ölüme ve insanları darp etmeğe kadar götürülmesine ben şahsen karşıyım. Bu seçimde hoşuma gitmeyen üçüncü husus ise, seçimin daha çok etnik, din ve yandaş ağırlıklı olarak ortaya çıkmasıdır. Partiler, hangi etnik, din ve gruptan olursa olsun; herkesi kucaklamak ve bağrına basmak mecburiyetindedir. Bu yapılmadığı takdirde giderek ayrışmalar devam eder ve öyle bir noktaya gelinir ki, bu geriye dönüşü olmayan bir çıkmaz sokaktır. Onun için, demokrasilerde hangi din, etnik veya renkten olursa, olsun bireysellik önemlidir, insani değerler öndedir. Zira, demokrasi insanca yaşamanın, çok sesliliğin armoni halinde olduğu idare şeklidir. Yerel seçimlerin Ülkemize hayırlı olmasını temenni eder, seçilenlere başarılar diler, saygılarımı sunarım.Bu Haber 1661 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI