Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
28 Haziran 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Suyun Çıkmayacağı Kuyu
ecevit.osman@gmail.com

Hakkari’deki son terör saldırısı ile 8 askerimiz şehit oldu ve 16 askerimiz de yaralandı. Allah’tan şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza şifalar, şehit ailelerine sabırlar dilerim. Zihnimi olanca gücü ile zorlamama rağmen, söyleyecek fazla bir şey bulamıyorum, zira şehit ailelerinin acılarını dindirecek kelimeler, dünyadaki dillerin hiç birisinde yok. Yine de onların acılarını dindirmek için acılarını paylaştığımızı ifade edebiliriz. Acımız sonsuzdur, bu acımızı fazlalaştıran diğer bir husus ise, PKK’nın yeniden bir eylem hazırlığı içinde olduğunun istihbarat kayıtlarına düşmesidir. Bunun sonucu olarak hangi ailelerin ocaklarına ateş düşecek bilemiyorum, ama bildiğim bir şey var ise daha çok üzüleceğiz, üzüleceğiz, göz yaşlarımız akmağa devam edecek.

İktidar Partisi ile Ana Muhalefet partisinin terör olaylarını bitirmek için çabalarının olduğu bir dönemde, terör olaylarının tırmanması ve tutuk evlerindeki isyanların olması, bize bir gerçeği; başından beri üzerinde durduğum gerçeği ortaya koymaktadır. Şunu açıkça ifade etmek gerekir ki, terör örgütleri kan ile beslenirler. Onların mevcudiyetinin temel nedeni budur. Bu bakımdan kanı durduracak her türlü girişim onları tatmin etmez, zira geçim kaynakları yok edilecek, ellerinden alınacaktır. Bu bakımdan PKK’nın ve bazı partilerin ağızlarında geveledikleri, demokrasi gibi, Kürt sorunu gibi veya sorunları ile ilgileri yoktur. Bu onların profesyonel geçim kaynağı veya yollarıdır. Onun için de PKK’yı veya kimi PKK ile ilişkisi olan partileri muhatap alarak anlaşmağa gitmek mümkün değildir ve bu kuyudan asla su çıkmaz. Bu yaklaşım ile PKK’nın Kürtlerin sorunlarının ötesinde, onları kullanarak, belirli yerlere varma çabalarında olduğu açıktır. Bana göre de problemin çözüm yeri TBMM‘dir. Bunun dışında bir merci veya muhatap görmüyorum ve tanımıyorum. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin toprakları içinde yaşayan, ırk ve dil bakımından ayrı olsalar da onların oylarının temsil edildiği yer TBMM’dir ve bu makamdan yüce bir yer yoktur. TBMM’nin yapısına baktığımız zaman, bugün haklarının gasp edildiğini öne sürenlerin hepsinin temsilcileri vardır. Bunun dışında hak aramağa çalışmak, demokratik yaşama ve hukukun üstünlüğü ilkelerine aykırıdır, dünyanın hiçbir yerinde kabul görmemektedir. BU BAKIMDAN HAK VE ÇÖZÜM ARANACAK YER TBMM’DİR”. Asla terör ile bir yere gidilemez, bu açık olarak herkes tarafından bilinmelidir.

Geçen haftaya damgasını vuran en önemli olay bir Türk keşif uçağının, Suriye tarafından düşürülmesidir. Yetkililerin de belirttiği üzere bu şekildeki keşif uçuşları rutin olarak yapılmakta imiş. Bu bana yıllar önce, süpersonik olarak keşif yapan ve ABD ‘ne ait U2 uçağının Ruslar tarafından düşürülmesi olayını hatırlattı. Bu gün her ülke kendi güvenliği için milletler arası kuralları hiçe sayarak bu tip uçuşlar yapmaktadır. Günümüz teknolojisinde ise bu tip istihbaratlar uzay teknolojisi, yani uydularla yapılmaktadır. Bunun sonucu olarak da, milletler arası seviyede gizliliğin kalmadığı ortadadır. Daha önceki yazılarımda, Suriye’nin bizim için çıban başı olabileceğini, Esad’ın kolay pes etmeyeceğini söylemiş ve Ülkemizin başına bazı problemleri açabileceğini ifade etmiştim. Uçağımızın düşürülme olayını ilk öğrendiğimde, Suriye’nin böyle bir uçağı yerden idare edilen bataryalarla düşüremeyeceğini düşündüm. Ama, kısa bir zaman sonra bunun nasıl olduğu ortaya çıktı. Rusya’nın kısa bir süre önce Suriye’ye kurduğu radar sistemine bağlı, kısa veya orta menzilli füzelerle bu işin yapıldığı ortaya çıktı. Suriye’nin kendi halkına karşı olan insanlık dışı hareketlerinde, ABD’lerinin üstlendiği role, karşıt olması bakımından Rusya karşı cephede yer almıştır. Denize düşen yılana sarılır misali, Suriye’de Rusya ile deyim yerinde ise kanka olmuştur. Bu açıkça şunu göstermektedir ki, az gelişmiş veya gelişmemiş ülkeler; dünyayı hükümranlığı altına almak isteyen süper güçlerin piyonları olarak birbirleri ile karşı karşıya gelmekte ve vuruşmaktadırlar. Yorganı götüren süper ülkeler, kavgayı yapan ise az gelişmiş ülkelerdir. Bizdeki “fakirin aklı olmaz” ata sözünün doğruluğu ortaya çıkmaktadır. Pek ümidim yok ama, Müslüman Ülkelerin akıllarını başlarına toplamaları temennisi ile saygılarımı sunarım.  

 

 Bu Haber 2110 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI