Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
26 Temmuz 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Yağlı Kara
ecevit.osman@gmail.com

Son bir yılda beşten fazla yazı yazmış ve Suriye ile olan problemlerimizin analizini yaparak bilgi vermiştim. Suriye ile olan ilişkilerimizin sadece bir komşumuz ile olan ilişkilerin dışında çok girift meseleleri içerdiğini ifade etmiş ve çok dikkatli olmamız gereğini vurgulamıştım. Silahsız bir keşif uçağımızın 22 haziranda düşmesi veya Suriye tarafından düşürülmesindeki belirsizlikler ortada durmakta iken, Suriye Ulusal Güvenlik konseyindeki bombanın patlaması ile, Esad’ın yakını olan üst düzey yetkililerden savunma bakanı, içişleri bakanı, genel kurmay başkanı ve Esad’ın “kara kutu”su olarak bilinen özel temsilcisi ölmüştür. Bu dört kişi Türk uçağına ateş emrini verenlerdir ve saldırıyı ise “Özgür Suriye Ordusu” adlı örgüt üstlenmiştir. Suriye’den yapılan açıklamalarda, bu bombalı saldırıyı, Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve İsrail’in düzenlediği belirtildikten sonra, bunu yapanların yanına kalmayacağı şeklinde tehditler de yapılmıştır. Açıkça bir konuyu burada bildirmek isterim ki, Türkiye’nin bu işe karıştığı kanaatinde de değilim. Zira, birkaç kişinin ölümü veya öldürülmesi ile meselelerin halledileceğini veya halledilebileceğini zannetmiyorum. Bunun tam tersine durumu daha da karmaşık hale getirecek, çözümü daha da zorlaştıracaktır.

Türk uçağının düşürülmesinden sonra Doğu Ak Denizde suların oldukça ısındığını görüyoruz. Doğu Ak Deniz’de, Suriye donanması, Rus donanması, Türk donanması, İsrail donanması ve ABD donanmasına ait gemiler kol gezmektedir. İsrail ile ABD arasında, Suriye’deki kimyasal silahları vurma bakımından pazarlığın yapılması, olaya diğer bir boyut daha kazandırmış bulunmaktadır. İster istemez düşünmek durumunda kalıyoruz ki, Orta Doğu bir savaşa doğru mu kaymakta ? İşin ilginç tarafı ise böyle bir savaş için Türkiye baş aktör mü seçilmektedir ? Türkiye, Irak savaşında ABD’nin safında yer almakla birlikte; doğrudan savaş içinde olmamasına rağmen, halâ bu savaşın yıkımının zararını çekmektedir. Dünya, halâ savaşların getirdiği yıkımların farkında değildir. Saddam’ın birkaç yüz bin kişilik kıyımına karşılık, ABD’nin müdahalesinden sonra Irak bir milyon’dan fazla kayıpla demokrasiye kavuşamadığı gibi, demokrasinin gittikçe uzaklaşan bir serap gibi Irak’a gelmesi çok uzaktadır. Arap baharı olarak isimlendirilerek, devrilen diktatörlerden sonra bu ülkelerin hiç birisine demokrasinin geldiğini görmüyoruz. Gelmesi de mümkün değildir. Zira, batılı ülkelerin meramı bu ülkelere demokrasinin gelmesi olmadığı gibi, bu ülkelerin demokrasiyi hazmedecek eğitimsel yapıları da yoktur. Sözde Arap baharından sonra, eski bir atasözünde olduğu üzere “Eski tas, eski hamam, sadece tellaklar değişti” misali, bu ülkeleri sömürenlerin isimleri değişmiştir.

Türkiye açısından benim korkum, dolduruşa gelerek, istemeden bir savaşın yani, yağlı karanın içinde kendimizi bulmamızdır. Sadece ve sadece Türkiye’yi düşünüyorum; olayların gidişatı hayra alamet değildir. Türkiye bir savaşa girmese bile, çevremizdeki yangından çok fazla zarar görmekte ve görecektir. Şimdiye kadar yaşanan olaylar, sözde Arap baharının yaşandığı ülke liderlerine ders olmamıştır. Beşar Esad’ın da bundan ders çıkaracağını zannetmiyorum. Ayaklarının altındaki zemin kaymasına rağmen, “O” halâ tutunmağa çalışmaktadır. Asla ve asla bu zemine tutunabileceğini de zannetmiyorum. Akıbeti diğer liderlerden farklı olmayacaktır. Rusya, Çin dahil, bütün batılı ülkelerin Suriye’de dökülen kandan dolayı üzüleceklerini de zannetmiyorum. Onlar tribünlerde oturarak, Müslümanların birbirlerini nasıl öldürdüklerini seyretmektedirler. Elbette, bu seyirde kimileri bir tarafı, diğerleri ise diğer tarafı tutmaktadır. Sonuçta, ganimetlerden pay almada, nasıl da kolaylıkla anlaşacaklarını hayretler içinde izledik, izleyeceğiz. Burada ayılamayan ve sarhoşluğu devam eden bu zavallı ülkelerdir. Bu arada İran, kendini yalnız hissederek, ABD’lerinin karşısında cephe almaktadır. Elbette, o da geleceğinin diğerleri gibi olacağından korkmaktadır. Batının görüşü olarak şunu söyleyebiliriz ki, artık Dünyada Müslümanlara yer verilmekle birlikte, Müslüman devletlerin mevcudiyetine tahammül yoktur. Devamlı olarak uyarmama ve yazmama rağmen, az gelişmiş olan Müslüman ülkelerin kendi aralarındaki düşmanlıkları bir taraf bırakarak, barışın hakim olacağı bir iklim yaratmaları temennisi ile saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1463 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI