Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
31 Temmuz 2012 Pazar
MİSAFİR KALEM
Cihan Topaloğlu/ Öğretmenlik ama Hangi Branş?
cihantopaloglu@gmail.com

Üniversitelerin hızlı artışı ve gelişigüzel açılan fakültelerle birlikte işsiz üniversite mezunlarında enflasyon yaşanmaktadır. Bu durumdan öğretmenler de payını almış ve öğretmen olduğu halde devlet kadrolarında iş bulamayan mezunların sayısı 350.000 civarındadır. Bu yığılmayı azaltmak adına bu yıl bir takım çalışmalar yapıldı. Önce Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Özel Eğitim Bölümü öğretmenlikleri ve İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği dışındaki öğretmenlik bölümlerinin ikinci öğretimleri kaldırıldı. Ardından fen edebiyat fakültelerine (fizik, kimya, biyoloji, matematik, tarih, coğrafya ve edebiyat bölümlerinin olduğu fakülteler) bu yıl başlayacak olan öğrenciler öğretmen olmak için aldıkları pedagojik formasyonu artık alamayacak ve dolayısıyla öğretmen olamayacak. Bu iki nedenden ötürü öğretmenlik puanlarının artması beklenmektedir. Öğretmenlik bölümlerinin puanları artacak ama hangisinden mezun olunduğunda rahat bir şekilde devlet kadrolarında iş bulabiliriz. İşte tam bu hususta milli eğitim bakanlığı bu yıl bir çalışma yaptı. Geçtiğimiz günlerde milli eğitim bakanının yaptığı açıklamaya göre önümüzdeki yıllarda ihtiyaç duyulan öğretmenlik alanları;

1-Rehber Öğretmen, 2-İlköğretim Matematik Öğretmenliği, 3-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, 4-Türkçe Öğretmenliği , 5-Beden Eğitimi Öğretmenliği, 6-Fen ve Teknoloji Öğretmenliği, 7-Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, 8-İngilizce Öğretmenliği, 9-Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, 10-Almanca Öğretmenliği, 11-Görsel Sanatlar/Resim Öğretmenliği , 12-Müzik Öğretmenliği, 13-Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği, 14-Biyoloji Öğretmenliği, 15-Matematik Öğretmenliği, 16-Coğrafya Öğretmenliği, 17-Kimya Öğretmenliği, 18-Fizik Öğretmenliği, 19-Felsefe Öğretmenliği, 20-Tarih Öğretmenliğidir.

İhtiyaç sırasına göre yapılan bu araştırma sonuçlarını dikkate aldığımızda en çok boşluğun rehber öğretmen alanında olduğunu görmekteyiz. 2000’li yılların başından itibaren rehber öğretmenin okullardaki önemi fark edilmiştir. Türkiye genelinde 23000 civarında rehber öğretmeni açığı olduğu vurgulanmaktadır. En az ihtiyaç ise coğrafya, kimya, fizik, felsefe ve tarih öğretmenliklerinedir. Bu anlamda eğitim fakülteleri tercih edilirken öncelikli kriterimiz öğretmenlik mesleğine uygun olup olmadığımızdır. Eğitim fakültelerinden bir branş seçilirken ise o öğretmenlik dalına ilgimiz ve yeteneğimiz önemlidir. Bunları göz önünde bulundurarak tercih yapmalıyız. Hangi üniversitenin eğitim fakültesinden mezun olursak olalım önümüzde bir sınav daha (KPSS) olacaktır. Bu sebeple gideceğimiz bölümün Türkiye geneli kontenjanı, ihtiyacın hangi düzeyde olduğu, mezun olduğumuzda hangi konumda olacağını dikkate alarak hangi öğretmenliğe gideceğimizi seçmeliyiz.Bu Haber 1354 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI