Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
1 Ağustos 2012 Pazar
MİSAFİR KALEM
Cihan Topaloğlu / Hangi Meslek Tercih Edilmeli?

Hangi bölüm hangi üniversitede okunmalı? Tercih ettiğimiz üniversitenin özellikleri neler olmalı? Üniversitenin bulunduğu şehrin tercih ettiğimiz bölümde ki gelişimimize etkisi nedir?  Seçtiğimiz mesleğin mezun olduğumuzdaki durumu ne olacak?

Bu sorular tercih döneminde öğrencilerin ve velilerin sıkça tartıştığı konuların başında gelmektedir. Tercih edilen bölüm kadar o bölümün hangi üniversitede olduğu da oldukça önemlidir. Üniversitenin imkanları tercih edilen bölümde öğrencinin gelişimine doğrudan doğruya etki etmektedir. Bu bağlamda tercih ettiğimiz üniversitenin özelliklerini iyice araştırmalıyız. Örneğin işletme ve iktisat gibi Türkçe Matematik (TM) alanından tercih edilen bölümlerde öğretim dilinin İngilizce olması bölümün değerini artırmaktadır. Mezun olunduğunda Türkçe eğitim veren bir üniversiteye oranla çok rahat bir şekilde iş bulunabilmektedir. Üniversitenin bulunduğu şehrin tercih ettiğimiz bölümde kendimizi geliştirmemiz anlamında önemi büyüktür. Özellikle sayısal (MF) alandan tercih edilen mühendislik bölümlerinin bulunduğu şehrin sanayi yapısı belirleyici unsur olmalıdır. Örneğin otomotiv mühendisliğinde Kocaeli Üniversitesi biçilmiş kaftandır. Çünkü Kocaeli, otomotiv sanayinin en çok geliştiği illerden biridir. Aynı zamanda mühendislik bölümlerinde de öğretim dilinin İngilizce olması diğer önemli bir etkendir. Bunları göze aldığımızda tercih edilebilecek mühendislik fakültelerinin teknik üniversite olması (İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi), eğitim dilinin İngilizce olması ve seçtiğimiz mühendislik dalının, üniversitenin bulunduğu şehirde sanayi olarak etkin olmasına dikkat etmeliyiz. Peki seçtiğimiz mesleğin mezun olduğumuzdaki durumunu nasıl tahmin edebiliriz? Bunun için önce içinde bulunduğumuz çağı sonra da son 20 yıldaki değişimi iyi bir şekilde analiz etmeliyiz. Hangi meslekler öne çıkmış ve hangi meslekler önemini hiç kaybetmemiş. İçinde bulunduğumuz dönem herkesin bildiği gibi teknolojinin hızla geliştiği ve aynı hızla her şeyi değiştirdiği, zamana meydan okuyan bir dönem olmuştur. Bu yüzden teknoloji ile ilgili bölümler önümüzdeki yüzyıla damgasını vurmaya devam edecektir. Bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, imalat mühendisliği ve nanoteknoloji bölümleri bu anlamda başı çekecektir. Ancak teknolojinin gelişmesiyle beraber insanlığın problemleri azalmamıştır. Toplumların, değişimin hızı karşısındaki şaşkınlığı toplumsal birçok problemi de beraberinde getirmiştir. Bu anlamda sosyal bilimler alanında ihtiyaçlar ortaya çıkmıştır. Psikoloji ve sosyal hizmet gibi bölümler de önümüzdeki dönemde başı çekmeye adaydır. Son 20 yıla baktığımızda ise önemini hiç kaybetmeyen tıp, makine mühendisliği ve inşaat mühendisliği bölümleri de etkinliğini sürdürecektir.

   Üniversite ve bölüm tercih ederken bir çok ayrıntıyı dikkate almalıyız. Çünkü yaptığımız tercih doğrultusunda bir hayat yaşayacağız.

 

 Bu Haber 1351 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI