Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
2 Ağustos 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Adım... Adım...
ecevit.osman@gmail.com

1918 yılında biten, I. Dünya Savaşının sonucunda, İtilaf Devletleri, Osmanlı Devletinin topraklarını talan ederek; Orta doğuda kendi himayeleri altında birçok devletler yarattılar. Harita üzerinde görüleceği üzere bu sınırlar kanla değil, cetvelle çizilmiş şekilde, ağa babaların görüşlerine göre yapılmış ve Arap kabile reisleri kral ilân edilerek, bu devletlerin başlarına getirilmişlerdir. Burada yaşayan halkların ırk ve din özellikleri dikkate alınmadan; Henri Wilhelm August Deterding (1886-1939)’in tespit ettiği dünya petrol rezervlerine göre yapılmıştır. Batının yaptığı plan, 1917 yılındaki ekim devrimi ile, Rusya’nın idaresinde olan Romanya, Kafkasya ve Türk Cumhuriyetlerinde gerçekleşememiştir. Şahlık zamanında İran’da kısmen başarılı olmasına rağmen, rejim değişikleri nedeniyle orada da istenilen ölçüde başarılı olamamıştır. Şimdi de, Osmanlı Devleti üzerindeki kurgulara gelelim:

Eğe bölgemizin Yunanistan’a, Güney Anadolu’nun İtalyan ile Fransızlara, Petrol zengini olan Güney Doğu ve Arabistan’ın İngilizlere verilmesi projesi içinde yer alan, Kürt devleti ve Doğu Anadolu’da 6 ilin verilmesi ile 1877’den beri üzerinde durulan Büyük Ermenistan projesi gerçekleşmiş olacaktı. Bunların büyük bir kısmı, Mustafa Kemal Atatürk liderliğindeki, Türk İstiklâl mücadelesi ile gerçekleşememiştir. Şimdi batılı devletler, özellikle ABD ile İngiltere gerçekleşmemiş bu projelerinin peşindedir. Arap baharı (bana Arap kışı) ile kısmen bu bir miktar gerçekleşmiştir. Irak’tan sonra sıra Suriye’ye gelmiş ve kısa bir zaman sonra Beşar Esad gidecek ve batılıların emellerinin bir basamağı da aşılmış olacaktır. Sıra İran’dadır. Ondan sonra sıra Türk Cumhuriyetleri ile birlikte Rusya’ya gelecektir. Rusya, ABD’lerinin emelleri ile Çin’in emelleri arasına sıkışmış durumdadır. Bu bakımdan bir ABD ile bir ona karşı olan tutumundaki belirsizler buradan kaynaklanmaktadır. Bu bilgilerin ışığında, gelinen son durumda Türkiye’nin açmazını inceleyelim.

ABD’lerinin öteden beri teröre olan bakış açısını inceleyecek olursak, açık olarak bir hususta ortak karara varabiliriz. ABD kendine karşı olan terörü esas olarak ele almakta, diğer terör olaylarını ve terör örgütlerinden hoşlanmakta, desteklemekte ve onları pisi, pisi diyerek sevmektedir. PKK’nın elindeki ve TSK’nın elindeki silahların aynı marka olmasını nasıl açıklarız. Esas olarak; gerek Rusya ve gerekse ABD’leri bu terör örgütlerine doğrudan silah satmazlar. Bunun için aracılık eden ülkeler ve silah tacirleri vardır. Ülkelerinin ekonomisi kan üzerine kurulu bu ülkelerinin hayat standartları, petrol ve silah ticaretine dayanır. Ben ne Obama’nın stratejik müttefiklik, Putin’in ekonomik işbirliği içinde beraberce olma safsatalarına inanamıyorum. Burada hep çıkar ilişkileri üzerine kurulu politikalar vardır ve güçlü olan kuralları koyar. ABD’lerinin Suriye’de ölen Araplar için olan insani duygularına da asla inanmıyorum. Oradaki çıkarlarına inanıyorum, onların zedelenmesine üzüldüklerine inanıyorum. ABD’nin, Türkiye, Arap Ülkeleri, Kürtler, Ermeniler, Sünni’ler veya Şii’ler umurlarında değildir ve Orta Doğu, adım adım bir senaryoya göre şekillenmektedir.

Şunu açıkça ifade etmek gerekir ise, Güney Doğu Anadolu Bölgemizin öteden beri, ABD için önemli olduğu açıktır. Bu stratejik bir maden veya madenler, petrol veya su olabilir. Bütün bunların merkezinde ise İsrail vardır. Bu bakımdan üniter yapıdaki güçlü bir Türkiye yerine, her an, her şeylerini ellerinden alabilecekleri Kürtler tercih edilmektedir. Bir yazarımızın, “Türkiye ile İsrail’in müşterek hareket etmemeleri sebebi ile zarar görmektedirler” sözüne inanmıyorum. Bu sözün yarısı doğrudur, o da Türkiye’nin zarar gördüğüdür. Türkiye’nin verdiği nimetlerle beslenen, Irak’lı mültecilerin isyanları, Araplarla bir yere gidilemeyeceği hususunun kanıtıdır. Aynı şeyi, Saddam’dan koruduğumuz Kürt mültecilerde de görmüştük. Kürtlerin devlet kurmaları ile ilgili olarak Suriye ayağı da PYD ile ortaya çıkmış ve Barzani ile Talabani, PKK ile PYD’nin işbirliği ortadadır. “Koyun derisinden post olmaz, eski düşman dost olmaz” sözünden hareket ile Kuzey Irak Kürt yönetiminin dostluğuna inanamıyorum. Türkiye’nin, Türk’ten  başka dostu yoktur ve milletler arası seviyede saygı ve söz geçerliliği ancak güçlü olmak ile mümkündür.  Saygılarımla.Bu Haber 1432 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI