Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Ağustos 2012 Pazar
İSMAİL SARI
"Şaşkın Ördek Suya Kıçından Dalar" Misali

İnsanoğlu rahatladıkça rehavete (rahatlık uykusuna) dalar. Rahatladıkça biraz daha fazlasını ister; uyku da o ölçüde artar. Derken toplumun üretme gücü, heyecanı, güçlü olma azmi azalır; manevi duygulara ve dini görevlerine karşı kayıtsızlık başlar. Öyle olur ki toplumu ayakta tutan, güçlü kılan birçok değerler manzumesi zayıflayınca devlet gücüne de zafiyet gelir.

 

Bu senenin ramazanında, fazlaca kayıtsızlık ve kale almazlık, görüyorum. Öteden beriye tanıdığımız, bildiğimiz ailelerin bile, sıcakları bahane ederek oruç tutmadıklarını ve teravihlere gitmediklerini, gezmeyi ve ramazan eğlencesine katılmayı teravih namazlarına tercih ettiklerine tanık oluyoruz. Gezmesine ve eğlenmesine söyleyecek sözümüz yok ve olamaz da… Ancak birini diğerine tercih noktasına gelince uyarma görevimizi yapmamız gerekiyor.

 

Hz. İsa havarileri ile birlikte, daha önce çok gelip-geçtiği ve ikramlarına da tanık olduğu bir beldeden geçerken görüyor ki oranın halkı bir felakete uğramış ve helak olmuşlardı. Merak ediyor ve nedenini öğrenmek istiyor. Çünkü bu beldenin insanları çok iyi insanlardı ve Allah’ı tanıyor, inandıklarını da yaşıyorlardı. Hz.İsa mezarlığın kenarına yaklaşıyor ve ellerini açıyor büyük Yaratana; “Ya Rap! Hikmetinden sual olunmaz; haddimize de değil!.. Ancak merak ettim, bu iyi insanların hatası ne idi?” Bir mezardan, tanınmaz halde bir ceset doğrulur ve şöyle der:

 

“Bu beldenin insanları, içlerindeki asi insanların düzelmesi; eğitimi için hiçbir çalışma ve gayret göstermiyorlardı. Onun için Allah bunları helak etti.”

 

Hani bizim atalar sözlerimizdendir; “Bir kötünün yedi mahalleye şeri dokunur” derler. Gaflete düşen insanlarımızı uyarıp doğru olanları anlatmaktan geri kalmamalıyız. Tatlılıkla ve inandırarak doğru olanların öğretilmesi faydalı olur.

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla…

                                                                                                                                   

 Bu Haber 1810 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI