Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Nisan 2009 Pazar 11:00
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Kriz ve Türkiye
Tüketim toplumu yaratma ve spekülatif kazançlar üzerine kurulan Dünya ekonomisinin bir gün bu hale gelebileceğini tahmin etmek pek zor değildi.

Tüketici toplumu olmak, muayyen süre içinde insanların hak ettiklerinin üzerinde, sun’i bir refah seviyesine ulaştırabilir. Fakat  bunun acısı, Dünyanın düştüğü bu günkü kriz şeklinde ortaya çıkar ve diyeti de çok büyük acılarla ödenir. Asıl olan kullanıcı toplum olmaktır. Özellikle, Dünyanın yenilenemez kaynaklarının sınırlı olması, tüketici olmak yerine bizleri kullanıcı toplum olmağa ve yeniden dönüşüme önem vermeğe zorlamaktadır. Fakat, bütün bunları insanlara anlatmak oldukça zor ve hatta imkansızdır. Halâ kimileri, Dünyanın kaynaklarının bitmeyeceği, bunu bitirmenin mümkün olmadığı veya benden sonrası tufan anlayışı içindedirler. Küresel kriz Türkiye’yi de etkilemiştir ve 2009 ile 2010 yılında da etkilemeğe devam edecektir. Zira, Türkiye üretim ve ekonomisi açısından tamamen dışarıya bağımlı durumdadır. Bu itibarla, Dünya krizi bizi daha fazla etkileme durumundadır. Bu ekonomik yapı içinde, krizin Ülkemizde fazlaca hissedilmesi kaçınılmaz bir durumdur. Reel sektör, hammadde olarak % 80-90 oranlarda; finans sektörü % 75’lere varan ölçülerde; borsa, tam olarak bilmiyorum, ama büyük oranda dış kaynaklara bağımlıdır. En az dış kaynaklara bağlı olan tarım sektörü ise, yanlış politikalar yüzünden çok kötü bir duruma getirilmiştir. Eğer, tarım sektörüne gereken önem verilmiş olsa idi, bu krizi en düşük düzeyde hissedebilirdik. Allah’tan 2008-2009 dönemindeki yağışların çok iyi olması, tarımdaki üretimi artırarak, Türkiye’nin belini doğrultmasında yardımcı olabilir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun verilerine göre, Ülkemiz Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) bakımından 2008 ‘in son çeyreğinde % 6,2 oranında küçülmüştür. 2008 yılı tüm olarak ele alındığı takdirde % 1,1 oranında büyüme ortaya çıkmıştır. Sektör bazında bakıldığı zaman, en büyük daralma % 15,4 ile toptan ve perakende ticarette görülmüş olup, bunu % 13,4 ile inşaat ve % 10,8 ile imalat sanayi izlemiştir. Bunun etkisi ile, 2008’in son çeyreğinde tüketimde % 4,6 oranında gerilemiştir. 2009 yılının ise daha kötü olacağına dair tahminler yapılmaktadır. Ekonominin % 6,0’lara varan oranlarda küçülebileceği söylenmektedir. Giderek düşen imalat ve inşaat sektörünün ortaya çıkardığı sonuç ise işsizlik olarak yansımaktadır. İşsizlik rakamı TÜİK’e göre % 13,6 olmasına rağmen, gerçekte bundan çok daha fazla olduğu tahmin edilmektedir ve 2009 da daha da artacağa benzemektedir. Her ne kadar 2008 yılında kişi başına milli gelir 10.436 dolar olarak gerçekleşmesine rağmen işsizliğin artışı, milli gelirdeki dağılımı bozmaktadır. Açıklanan Mart ayı enflasyonunun TÜFE’de % 1,1; ÜFE’de 0,20 ve senelik olarak enflasyonun % 7,9 olması, tüketimin düşmesine rağmen bu seviyeye çıkması çok manidar olarak kabul edilmelidir.

Ülkemizi bekleyen en önemli sorunlardan bir tanesi de banka kartlarıdır. Esas olarak, bankalardan verilen bu kartlar kredi kartı değil, bu bir kolay ödeme şeklidir. Fakat, yanlış anlayış veya çaresizliğin sonucu, bunlar kredi kartı olarak kullanılmaktadır. Gelirdeki dağılımı iyi olmayışı, işsizlik sebebi ile ve en önemlisi tüketim toplumu yaratma çabaları ile lüks tüketime yönelim, bunların kredi kartı gibi kullanılmasını ortaya çıkarmıştır. Bir şahsa ait çok sayıda kartın oluşu ve minimum ödeme miktarının tercih edilmesi, çıkmazın başlangıcıdır. Bir kart ile yapılamayan ödemenin, diğer karta yönlendirilmesi ile bir süre idare etmek mümkün olabilmektedir. Fakat, sonucunda çıkmaza girilmektedir. Halbuki, bugünkü duruma göre bir şahsa verilen kart sayısı ne olursa olsun, ödeme limitine göre harcama ve para olarak kredi çekmek kontrol altına alınabilir. Bu yolun seçilmemesinin temelinde, bankaların kâr etme olanaklarının azalma durumu yatmaktadır. Ayrıca, ödenmeyen kredilerden dolayı bankların bir zararı da yoktur. Fakat, şu gerçektir ki, ödenmeyen kart borçları ve krediler, elbette bir yerden çıkacaktır. O da vergisini ödeyen vatandaşların cebidir.

Hiçbir kurumu ile dışa bağımlı olmayan Türkiye özlemi ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1754 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI