Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
16 Ağustos 2012 Pazar
MİSAFİR KALEM
Cihan TOPALOĞLU /Tercihler Yapıldı Peki Tercih Yapmayanlar Ne Yapmalı?
cihantopaloglu@gmail.com

Öğrenci ve veliler için stresli bir dönemin daha sonuna gelindi. Kimi zaman gerginlikler kimi zaman da kafa karışıklıklarının yaşandığı tercih döneminde iyi-kötü bir karar alındı. Şimdi sonuçların açıklanması heyecanlı bir şekilde beklenecek. Verilen kararın iyi mi kötü mü olduğunu düşünmek yerine öncelikli olarak yapılması gereken dinlenmek olmalıdır. Zaten sınavlara hazırlık, sınavlar ve tercih yeterince stres yarattı. En kötü kararın kararsızlıktan iyi olduğu da tartışılmaz bir gerçektir. Bu anlamda kararınızı verdiniz ve beklemeye koyuldunuz.

  

Peki tercih yapmayıp bir sene daha hazırlanmaya karar verenler ne yapmalıdır?

Tercih yapmayıp bir sene daha hazırlanmaya karar veren öğrenciler ise bir an önce önümüzdeki yılın planını yapmalıdır. Sınava uzun bir zaman varmış gibi görünebilir ancak zaman hiçbir şekilde yavaşlatılamaz. Telafisi olmayan tek şey zamandır. Hayatta başarılı olanların göze çarpan en önemli ortak özelliği zamanı verimli kullanmalarıdır.

  

Zaman nasıl verimli kullanılır?

İnsanın ömrü hep bir mücadele ile geçiyor. Mücadeleden galip çıkmamızın ilk şartı mücadele ettiğimiz şeyi tanımaktan geçer. Tanımalıyız ki buna göre bir plan program yapabilelim. Bir futbol maçı gibi düşünürsek yaşamı. Maç yapılmadan önce teknik direktör nasıl rakip takımı izleyip ona göre bir taktik belirliyorsa bizde hayatımız da karşılaştığımız problemlerle mücadele ederken aynı yöntemi izlemeliyiz.

  

Aşmamız gereken engel ne?

Önce problemi belirlemeliyiz. Ardından bu problemi çözümlemek için hangi taktiği uygulamamız gerektiğine karar vermeliyiz. Alınan karar doğrultusunda çalışmalarımızı yaptıktan sonra problemle karşı karşıya gelip elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

İşte YGS ve LYS, hatta girilecek bütün sınavlar için yapılacak olan ilk şey budur. Yani ilk olarak bir kendimize bir hedef belirlemeliyiz. Hedefsiz kaptanın gemisi ancak rüzgarın götürdüğü yere gidebilir. Belirlenen hedef doğrultusunda bir taktik belirlenmeli ve maç anı gelip çattığında da heyecana kapılmadan maksimum performans gösterilmelidir. Şu da unutulmamalı ki şampiyonluk hiçbir zaman son maçta kaybedilmez. Gazeteler son maç için manşet atar “şampiyonluk maçı” adıyla oysa şu matematiksel bir gerçektir ki son maça kadar galip gelen takım son maç oynanmadan şampiyondur zaten.

Sevgili öğrenciler siz siz olun şampiyonluğu son maça bırakmayın. Planınız programınızı yapın ve bir an önce çalışmaya başlayın.

 

 

 

 

 Bu Haber 1334 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI