Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
23 Ağustos 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Ne Kadar Siyaset
ecevit.osman@gmail.com

Demokrasinin temel taşı siyasi partilerdir ve onlar siyaset yapmak durumundadırlar. Siyaset batıda politika olarak isimlendirilmekte ve manası ise çoklu oyun anlamındadır. Aklımın erdiği yıllar, yani 1950’li yıllardan bu yana Ülkemizde, her gün yarın seçim olacak şekildeki siyaseti ise hiç, ama hiç sevmedim. Gerek iktidar ve gerekse muhalefet partileri tarafından Allah’ın her günü siyaset yapılmakta ve bununla ilgili beyanatlar verilmekte, nutuklar atılmaktadır. Siyaset, elbette önemlidir; ama bu şekildeki siyaset bıkkınlık vermektedir. Oldum, olası iktidarlar her şeyi, güllük gülistanlık olarak göstermelerine karşılık, muhalefet parti ve partileri ise kıyamet senaryoları ile yola çıkmaktadırlar. İşin tuhaf tarafı ise, bir gün önce muhalefette iken her şeyi karamsar bir tablo içinde yorumlayan partiler, iktidar olunca çok kısa bir dönem içinde her şeyi düzelttiklerini iddia etmektedirler. Elbette, bunun olması mümkün değildir. Bunun yanında önemli olan diğer bir propaganda ise, daha önceki icraatlar üzerinden yapılmakta ve daha önceki icraatların hepsinin tu kaka olduğu ifade edilmektedir. ABD’nde bulunduğum 3 yıldan daha uzun sürede, bizdeki şekildeki bir siyaseti ve bununla ilgili konuşmaları duymadım, görmedim. Seçim zamanı bile halkın düşük seviyedeki siyasi tansiyonuna hayran kaldım. Ayrıca, değişik partilerden olanlar arasında, bizde olduğu şekildeki tartışmaları da ne gördüm ve ne de şahit oldum.

Ülkemizde seçim olur, seçimin hemen ertesinde, kaybeden hiçbir parti yoktur ve seçimle ilgili yorumlar üzerinde durulur, durulur. Hemen sonra da, bir sonraki seçim için kollar sıvanır ve siyasi konuşmalar yapılmağa başlanır. Sokakta gördüğünüz her insanın çok ileri bir siyasi birikimi vardır ve konuşmaya başlayınca da, önce Cumhurbaşkanından başlamak üzere, ilgili, ilgisiz bütün bakanlıkları tenkit eder ve öneriler getirir. Rast gele herhangi birine, “Cumhurbaşkanı veya Başbakan olur musun ?” diye soracak olursanız; hem de nasıl olabileceğini ve neler yapabileceğini sıralar. Bunları nasıl yapabileceğini sorduğunuzda “hem de öyle bir yaparım ki “ der. Ayrıca, herkesin dilinde olan “suç işleyenleri sallandıracaksın ağabey, o zaman gör ki, her şey nasıl düzeliyor” diyecektir. Buna karşılık, sokaktaki insana; “biz bir orkestra kuruyoruz, bir kemancıya ihtiyacımız” var dediğinizde, “ben keman çalmasını bilmem ki “ cevabını alırsınız. Ona göre, keman çalmasını bilmez veya bunu beceremez ama, cumhurbaşkanlığını veya başbakanlığı veya bakanlığı yapabilir. Yani, bu makamların gerektirdiği işleri yapabilmek için bir birikime ihtiyaç olduğunun farkında değillerdir. Ülkemizde siyasete atılanların hemen çoğunda da aynı anlayış hakimdir. Anlayış bu olunca da “kötü para, piyasadan iyi parayı kovar” örneğinde olduğu üzere; kötü siyasetçi, iyi siyasetçiyi, siyaset ortamından kovmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan “Sen beni biliyor musun, sen kimsin ki” kavramının da yerleşmiş olduğunu görüyoruz. Bu kavram geleneklerimize yerleşmiş olan “Tevazu, erdemdir” sözüne çok aykırı düşmektedir.

Siyasette hoşuma gitmeyen diğer bir husus ise, konuşmalarda ve verilen beyanatlarda ortaya konulan dilin seviyesinin pek de uygun olmadığıdır. Her şey söylenebilir, fakat bunun adap içinde ve seviyesinin düşürülmemesi gerekir. Bu bakımdan ben halkımızın soğuk kanlılığına hayranım. Zira, bu konuşmalardan etkilenerek, insanların birbirlerinin boğazlarına sarılabilirlerdi Buna meydan verememek için konuşmalarda seviyeyi çok yüksek tutmak ve nezaket kurallarına dikkat etme gereği vardır. Benin anlayışıma göre; demokrasinin vazgeçilmez unsurları partilerin, karşılıklı ilişkilerinde, konuşmalarında görgü kurallarının dışına çıkılarak hakaret etmemeleri gerekir. Siyaset, ülkenin kalkınması için yapılır, bu ülkeyi ileriye taşıma yarışıdır ve siyasi partiler ülkenin yükselişi, yücelişi için çalışmalıdırlar. Çalışmalar, oy avcılığı(popülizm)  ve sadece seçim veya oy kazanmaya indeksli olmamalıdır. Her şeyin üzeride ülke çıkarları olmalı ve o hedeflenmelidir.

Mübarek bir ayı, ramazan ayını idrak ederek; ramazan bayramına ulaştık. Bütün okuyucularımın bayramını kutlarım, daha nice, nice bayramlara; sağlık, mutluluk ve barış içinde ulaşmak dileği ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1343 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Politika hastalığı Tarih : 23 Ağustos 2012 / Pazar Üye Adı :İsa SARI
Sn Hocam; Bu makalenizden dolayı sizi kutluyorum. Temennim bu yazıyı tüm halkımızın okuyarak düşünüp aynadaki kendi resmini görmesidir. Zira en üst kademedeki Bürokrat tan al, köylü Mehmet emmimin sabah televizyonunu açar açmaz akşama kadar hükümeti kurup, gece olunca da sabaha kadar hükümeti yıkmak için harcadığı gayret boşunadır. Bu hususta yıllardır kimse bir arpa boyu yol alamamıştır. Bizim toplumumuzun temel hastalığı bu. İnşaallah bir gün bu hastalıktan kurtulur gerçek benliğimizi buluruz. saygılarımla... Bu vesileyle Herkezin Geçmiş bayramını kutluyorum.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI