Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
29 Ağustos 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Görünen Köy...
ecevit.osman@gmail.com

Son zamanlarda PKK terör olaylarının giderek tırmandığını görüyoruz. Buna sebep olarak, T.C. Devletinin terör olaylarını bitirme gayretleri karşısında, PKK’nın buna engel olma ve olayları daha da tırmandırma çabası içinde olduğu gerçeği inkâr edilemez. Habur ve Kürt açılım sloganı ile ortaya çıkan, ne olduğu o günden bugüne belli olmayan durumla birlikte; o güne kadar açıkça konuşulmayan hususların, konuşulmaya başladığına şahit olduk. Bunun yanında PKK’lıların zafer kazanmış edaları içindeki taşkınlıklarını izledik. O zaman da yazdığım gibi, açılmaması gereken pandora’nın kutusunun açılması ile ileride çok büyük ihtilatlara sebep olunabileceğini belirtmiştim. Ayrıca, Abdullah Öcalan, BDP ve PKK’nın iç, içe olarak şeytan üçgenini meydana getirdiğini de birçok kereler yazmış, bunun için de delile gerek olmadığını ve görünen köy’ün kılavuz istemeyeceğini beyan etmiştim.

Son olarak, anlam veremediğim şekilde, güpegündüz bir CHP milletvekilinin PKK tarafından kaçırılması veya misafir edilmesi; yine güpegündüz 5 PKK’lının, BDP konvoyunu durdurarak, kırk yıllık dostlar gibi, sohbet etmeleri, öpüşmelerinin anlamını iyice düşünmek gerekir. Bunun yanında, PKK’lılar için, terörist ifadesini kullanmamaları, bunun tam tersi olarak onlar için gerilla ifadesini kullanmaları da ayrı bir husustur. Ayrıca, PKK’lılarla, sohbet, öpüşüp koklaşmalarının çok normal olduğunu ifade etmeleri, garip ve enteresan yorumlardır. Bunun yanında trafiği yarım saat durdurmaları esnasında, kolluk güçlerinin 15 kilometrelik  mesafeden gelerek olaya müdahale etmemeleri de garipsenecek olaylar zinciridir. CHP milletvekilinin de misafir edildiği yerden serbest bırakılması, acayip olaylardan birisi olarak ortaya çıkmaktadır.

Güney Doğu Anadolu bölgemizde oldukça fazla miktarda kolluk kuvvetlerimizin olduğunu tahmin ediyorum. Bu güçlerimizin olayları, olmadan önce yeteri kadar engelleyemediği ve PKK’lıların Güney Doğu Anadolu’da ellerini, kollarını sallayarak gezdikleri anlayışını ortaya koymaktadır. Gaziantep’teki olay ise bana çok trajik ve büyük bir ihmalin sonucu ortaya çıktığı gerçeğini gündeme getirmektedir. Bir çekici ile araç nasıl getirilir ve bundan kolluk güçleri nasıl şüphelenmezler, bunu anlamak mümkün değildir. Hakkâri’deki mayın olayı, BDP Milletvekilini korumak üzere giden kolluk kuvvetlerini taşıyan aracın devrilmesi, Gaziantep’teki şehitler ile son günküleri topladığınız zaman, 30 den fazla şehit etmektedir. Bütün bunlar karşısında gözyaşları bir seldir ve şehitlerin ailelerinin ocaklarına düşen ateşin yaktığı insanımızın figanları Ülkemizi sarmaktadır. Buna karşılık, gazetelerimizin sekiz sütuna attıkları başlıkların anlamını, kusura bakmasınlar anlayamıyorum. Kalleşler, çocuk katilleri, vicdansızlar gibi ifadeler kullanmaktadırlar. Otuz yılı yaklaşan terör olaylarında ben insaflı, kalleş olmayan, çocuk katili olmayan teröristleri görmedim. Bunun için beklemeğe de gerek yoktur; zira, onlar kan emicidirler ve kan olduktan sonra, kanını emecek olanın kimliği, yaşı veya konumunun önemi yoktur. Bu kan icabında kendi ırkının fertleri bile olsa önemli değildir. PKK içinde kannibalizm vardır ve silahız olmaları halinde kimsenin onları takmayacağını bildikleri için, silah bırakmamalarını temelinde de bu yatmaktadır.

Türkiye’ye düşen; dış güçler, Irak, İran, Suriye gibi mazeretleri bir tarafa bırakarak; PKK ile gerçek bir mücadeleyi başlatmaktır. Ülkemizde, onlarla mücadele edecek insan gücü, bilgi birikimi vardır. Ben öyle zannediyorum ki, kısa bir zaman içinde Türkiye bu işi başaracak terörün belini kıracaktır. Tarihin hiçbir döneminde, hiçbir terör örgütü başarılı olmamış ve başarılı olamayacaktır. Adamlar hayatlarında hiç devlet kurmamışlar, kuramamışlar; bu itibarla devlet kavramını anlamı nedir bilmemeleri de normaldir. Hayatlarında sadece silah vardır ve yaptırmak istedikleri her şeyi silahla yapacaklarını zannetmektedirler. Ağızlarından çıkan demokrasi, özgürlük ve insan haklarına ait söylemleri ile silah ve kan dökme birbirine ne kadar da tezattır. Bu bakımdan kavramları birbirine ne kadar da karıştırdıkları ortadadır. Elbette, bilim ve birikimden yoksun kafalardan daha fazla bir izan ve anlayış beklenemez. İnsanlığın hakim olduğu Dünya dileği ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1489 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI