Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Eylül 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Düşmanımızın Dostu......
ecevit.osman@gmail.com

Yazıma eskilerin “su uyur düşman uyumaz” sözü ile başlamak istiyorum. İkinci Dünya savaşı sonrasında harita üzerinden çizilerek kurulan Arap Devletlerinin gizli kinlerinin yok olduğunu düşünmek de çok büyük hatadır. Düşmanlığın en kötüsü de gizli olan düşmanlıktır. Bizleri İngilizlere satacak kadar kindar olanların, dinlerini unutarak dost olacaklarını düşünmek baştan hatalı bir tutum olduğu gibi, bütün Arap dünyasının Osmanlıya olan hislerinin değişmesini beklemek de mümkün değildir. Araplar, aynen Yahudilerde olduğu gibi, İslam dini ile Arap ırkının ünsiyetini her zaman beraberce ortaya koymuşlardır. Müslüman olmak için, Arap olmak, Arapça yazıp konuşmak onlar için esastır. Amerika bileşik Devletlerinde bulunduğum sırada, bir Arap arkadaşım, adımı yazmamı istedi. Ben de bizim alfabemize göre ismimi yazdım. Gözlerine inanamadı. Bunun nasıl olabildiğini, Müslüman birisinin isminin Latin harfleri ile yazılamayacağı ve Müslümanlığın Arap harfleri ve seslerinin dışında ifade edilemeyeceğini, bunun yanında davranış diğer hususların da Araplarda olduğu şekilde olmasını ifade etti. Ben Arap nasyonalizmi ile, Müslümanlığı birbirinden ayırmak gerektiğini ifade etmeğe çalıştım, ama gözlerinde anlayamadığım ifade ile yanımdan ayrıldı.

Haç farizasını yerine getiren veya Umreye giden vatandaşlarımıza lütfen, Suudi Arabistan’daki Müslümanların davranışlarını sorunuz. Zira, hacı vatandaşlarımızın bana anlattıkları Arapların davranışlarının hiç de Müslümanlığa uygun olmadığını yönündedir. Suudi Arabistan’daki Osmanlı eserlerini, Müslümanlığı rencide ederek bile, bile nasıl tahrip ettikleri ortadadır. Osmanlılar batılılara karşı Müslümanlığın kılıcı olarak korumalarına karşı, onların ikinci dünya savaşı sırasındaki tutumlarını anlamak mümkün değildir. Bir zamanlar, Kuzey Kürt idaresi ile olan ilişkilerimizde kullandığımız “KAK” (Ağabey) ve uçak ile düğün davetiyesi gönderdiğimiz “MÜSLÜMAN KARDEŞİMİZ” şimdi kol, kola Türkiye’ye karşı hareket ediyorlar. Çünkü, PKK oldum olası düşmanımdır. Suriye’de düşmanımız öyle ise, PKK ile Suriye’nin dost olmasına şaşmamak gerekir. Elbette, bunun sonucu olarak, Suriye, PKK’yı desteklemekte ve son PKK olaylarında tırmanmanın temel nedeni budur. Türkiye, PKK vasıtası ile Suriye ile örtülü bir savaş halindedir. Yalnız, unutulan bir gerçek vardır, o da şudur: Er veya geç Beşar Esad gidicidir. Gözünün önünde Arap baharı içinde yer alan ve tepetaklak giden, Saddam, Kaddafi ve Hüsnü Mübarek’i görmezden gelse de; ilâhi adalet onu mutlaka görecek ve hakkındaki kesin yargıyı verecektir. Kendi nesline karşı bu kadar gaddar olan ve 30 binden fazla Müslüman’ı katleden insanın tarih önünde hesap vereceği gün yakındır. Zira, daha önce de üzerinde durduğum gibi, bastığı zemin gittikçe daha kaygan hale gelmekte ve batı, onu gözden çıkarmıştır. Sarhoş bir gün yere düşecektir ve düştüğü zaman ayılsa bile bu işe yaramayacaktır, zaman aleyhine çalışmaktadır.

Yalnız, Türk dış siyaseti, dostumuz olmayan bu insanlara çok değer vermiştir. O zamanlarda da, Araplarla bir yere gidilemeyeceğini yazmıştım. İkinci dünya savaşında, Osmanlılardan çaldıkları silah ve atları İngilizlere; onlardan çaldıklarını ise Osmanlılara satan zihniyetin değişmesi mümkün değildir. Burada üzüldüğüm husus ise, eskiden dost olarak kabul ettiğimiz akılsız dostlarımızın yaptıklarını düşmanlarımız yapamamaktadır. Bu bakımdan içinden çıkamayacağımız bir macera’ya sürüklenmekten korkarım.

Birkaç gün içindeki olaylara anlam vermekte güçlük çekiyorum, acımız çok büyüktür.  On şehidimizin acısı ortada iken, Afyonkarahisar’ daki patlama ile 25 şehit vermemiz; Ülkemizin üzerine bir karabasan gibi, kara bulut şeklinde dolaşmaktadır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet ve ailelerine sabırlar diliyorum. Allah’ım artık bunlar son olsun, sen evlatlarımızı koru, makamları cennet olsun. Bunun yanında trafik terörü durmuyor ve Eğe’de Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilerin faciası ise elbette insanlık suçudur. Elbette, bütün bunların temelinde cehalet yattığı gerçeği inkâr edilemez bir husustur. Bir gün uyandığım gazetemi elime aldığım, radyo veya televizyonumu veya bilgisayarımı açtığımda günün “AYDIN” olması, “GÜNAYDIN” olması dileği ve özlemi ile saygılarımı sunarım.

 

 

 

 Bu Haber 1795 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI