Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
27 Eylül 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Oynanmak İstenen Oyun
ecevit.osman@gmail.com

Son zamanlarda Türkiye üzerinde birçok oyunların oynanmak istediği gerçeği inkâr edilemez. Çok karmaşık olaylar içinde kimin düşman, kimin de dost olduğunu anlamak da mümkün değildir. Yalnız, gerçek olan şudur ki, gerçek düşmanlarımızın yanında, dost bildiğimiz düşmanlarımızın da çokluğu dikkat çekmektedir. Oldum olası, ABD ateşi hep maşa ile tutmak ister ve kendi askeri güçlerinin dışındaki, diğer ülkelerin askerlerini kullanmak ister. ABD genelkurmay başkanı, Dempsey’in Ankara ziyareti ve teklifi bunu açık olarak ortaya koymaktadır. 24 saat’lik istihbarat paylaşımı karşılığı, Afganistan’da El Kaide ile mücadele etmemiz ve böylelikle, Suriye ile olan mücadeleye El Kaide’siz devam etmemiz istenmektedir. Görüldüğü üzere bu tamamen bir şantaj’dır ve Türkiye’yi bir savaşa sürüklemek istemektedirler. Söylediği sözlerin ne anlama geldiğini herhalde ABD Genel Kurmay başkanı düşünmüyor diyemeyeceğim, elbette düşünüyor, daha doğrusu Türkiye’yi çadır devleti zannetmektedir. Afganistan’da yorulduğu için çıkmak isteyen ABD, Türkiye’yi orada kendisinin bekçisi olarak koymak istemektedir. Bunun yanında bir de Suriye ile mücadele etmemizi istemektedir. Bunun karşılığı olarak da, 24 saat’lik istihbarat paylaşımı önermektedir. Bu açıkça, iki cephede savaşmamıza karşılık, çobanın gelin’e karşılık diken almasına benzemektedir.

Daha önce de defalarca yazdım; istihbarat, dost mu? Düşman mı? Olduğu belli olmayan yabancı ülkeye emanet edilemez. Bu şekilde PKK ile mücadelede istihbarat paylaşımının ne durumda olduğu ortaya çıkmış oldu. Başından beri istihbarat paylaşımı, günün belirli zamanlarına inhisar edecek şekilde yapılmış; bunu bilen PKK ise hareketlerini, istihbaratın paylaşılmadığı zamanlarda yapmıştır. Burada ABD ikili oynamıştır ve ikili oynamağa devam etmektedir. Oyun içindeki, oyunlardaki alternatifler oldukça karmaşık olarak ortaya çıkmaktadır. ABD’nin PKK’yı devamlı olarak desteklediği gerçeğini her zaman yazılarımda vurguladım. Şimdi ise, çok karışık durum ortaya çıkmaktadır. Olaylar dolayısıyla, Beşar Esad’ın karşısında olan ABD’nin, Suriye’deki Kürt’lerin serbest kalarak, Türkiye’ye diğer bir cephe daha açarak mücadele etmelerinden memnun görünmekte ve bir taşla üç kuş vurduğunu zannetmektedir.

Benim kanaatime göre, Türkiye bir şekilde savaşa sokulmak istenmektedir. Bunun sonunda ise, kazansak bile kaybedeceğimiz bir bataklığa saplanma durumunda bulunacağımızı ifade etmek isterim. “Türk silâhlı kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silâhlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması için hükümete yetki verilmesine ilişkin başbakanlık tezkere”si sunulmuştu. Yani, 1 Mart 2003 tezkeresinin oylamasına katılan 533 milletvekilinden 250 sinin ret, 264’ünün kabul, 19’unun çekimser kalmasıyla, Anayasamızın 96. maddesine göre salt çoğunluk aranması sebebi ile reddedilmesiyle, ABD büyük bir hayal kırıklığına uğramış ve çok büyük mali kayıpları da ödemek durumunda kalmıştır. O zamanlarda bu tezkere’nin kabul edilip, edilmemesi üzerindeki senaryoları üzerinde değişik görüşler ortaya atılmıştır. Elbette, savaşa girmek ile PKK’nın kontrol altında tutulacağı gerçeği inkâr edilemez. Yalnız, Irak bataklığının bize neye mal olacağını da kestirmek mümkün değildir. Hâlâ bu konuda da kesin bir yargıya varmış değilim. Yalnız, o zamanki duruma göre, Türkiye’nin bu savaşa katılabileceği tezi üzerinde durmuştum. Amma, aradan çok zaman geçti ve olasılıklar üzerinde durmanın da yararı olmayacaktır. Türk subaylarının başlarına çuval geçirilmesi, istihbarat paylaşımında ABD’nin isteksiz tutumu, buna bağlı olarak PKK’nın terörü tırmandırılmasında, ABD’nin etkisi olduğu kanaatini taşıyorum. Bu işlerde paniğe kapılmadan soğukkanlılıkla PKK ile mücadele etmeliyiz. Bakalım bu bilek güreşinden Türkiye gibi bir devlet mi? Yoksa bir terör örgütü mü? Galip çıkacak. Şu bilinmelidir ki, terörü yanlarında olduğu için destekleyenler, daha sonra onları de ısırmaya başlayınca ne yapacaklarını merak ediyorum. Sabır ve itidal dileklerimle saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1682 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI