Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
4 Ekim 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Kadir Bilirlik
ecevit.osman@gmail.com

İnsanlık tarihinde, kadir ve kıymet bilmekten daha çok bilmezliğin hakim olduğunu görürüz. Baki’nin “Kadrini seng-i musallada bilip ey Baki, Durup el bağlayalar karşında yaran saf, saf.” Dizleri onu ölüsüzleştirmiştir. Bugün biz Baki’nin kıymetini bilmeyenleri bilmiyoruz, ama onu kendi dizeleri,  “Âvazeyi bu âleme Dâvûd gibi sal, Bâki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş, ile sonsuza kadar hatırlayacağız. Yalnız, hep bu dizleri okurum, okurdum da, Baki’ye bir dize ile serzenişte bulunmadan edemem “Kaderin kadrin bilinmemekse ne gam, Hak vaki olunca bilinse bile.”

İllâki, kadir kıymet bilmek için, birçok yüce insanların hayatını kaybetmesi mi? Gerekir. Bir hafta önce, son yüzyılın yetiştirdiği halk ozanımız, Neşet Ertaş’ı kaybettik, onu ebedi istirahatgâhına uğurladık, Allah’tan ona rahmet dilerim, makamı cennet olsun. Gazete, dergi ve haberlerde çıkan yazılara bakmayınız. Kısa bir zaman sonra, inanın bana unutulup gidecektir. Kimileri telif ücreti bile ödemeden, türkülerini söyleyecek, aranjmanları yapılacak, kenarda ve kıyıda ismi anılır ise ona bile şükredeceğiz. Materyalizmin bu kadar ağır bastığı günümüzde bütün bunları doğal karşılamak gerekir sözlerine katılmam da mümkün değildir. Büyük Ozan “Yalan Dünya” diyerek elbette, bunu iki kelime ile  özetlemiş ve Aşık Veysel gibi, “Kara toprağına” kavuşmuştur. Lütfen değerlerimize sağlıklarında değer vererek, taltif edelim. Onları memnun etmek çok kolaydır. Para, pul, şan ve şöhret istemezler; sadece takdir edilmek onları çok, ama çok memnun eder. Çünkü, düşünce olarak onlar, maddi hayatın verebileceği bütün nimetlerin üzerindedirler. Bir gün bir molla sahilde gezerken, bir taraftan balık tutan, bir taraftan da kafayı çeken Bektaşi babayı görür. Selamlaşma ve hal hatır sormadan sonra, molla ile Bektaşi konuşmaya başlarlar. Bektaşi “söyle bakalım molla, medreseyi bitirdikten sonra ne olacaksın” der. Molla “belki bir camiye imam olurum”. Bektaşi sormaya devam eder, daha sonra, daha sonra diye. Molla, “daha sonra, müftü ……. vezir, veya veziri azam olabilirim” deyince, Bektaşi, yine daha sonra der. Molla bu son soruya cevap olarak, “hiç” deyince; Bektaşi “ben şimdiden bir hiç’im” der. Gerçekten düşünce denizin sınırında olan, düşünürler kendilerinin “hiç” olduğunu bilirler. Onlar için en büyük erdem tevazu’dur ve bu güçleri ile sonsuzlukları buradan gelir. Yunus Emre’nin “üç, beş bilgi ile oldu uzman” sözünde olduğu gibi, internetten öğrendiği üç, beş bilgi ile “sen kimsin” veya “o kim ki” sözlerini ibretle duyuyoruz. Elbette, gelişmemiş ve bilgi ile yoğrulmamış beyinlerden daha fazlasını beklemek mümkün değildir. Kompleks içinde, kimilerini aşağılayarak, yüceleceğini zannedenler, ne kadar kendilerini aşağıladıklarının, ne kadar yerde süründüklerinin maalesef farkında olamıyorlar. Beyinlerindeki azıcık birikim ile bunun farkında olmaları da mümkün değildir. Beni sözleri ile değil amma, davranışları ile aşağılayan birinin, 30 yıl sonra “sen gerçekten büyük adammışsın” demesinine ne denir? Günaydın, denir.

Hayatım boyunca tevazuu benim mürşidim oldu. Kimileri “bu kadar mütevazi olma, çevrendekiler seni aptal sanacaklar” demelerine karşı, başka türlü olmadım, olamadım:

Onlara içimden;“Biliyorum, bir gün ayağıma kadar geldiğin an; /Artık, ben olmayacağım o zamandan” sözü ile cevap veriyorum.

Yunus Taptuk’a oldu ram, Allah’a kul,

Şimdi insanlık düştü yere oldu pul,

Doğruluğu ara, ancak sözlükte bul;

Para tapılacak meta oldu, insanlar insanlara kul.

Hakkın rahmetine kavuşan, Neşet Ertaşı burada yad ederken, biraz nostalji yaptım, “O” dahil bütün unutulan değerlerimize Allah’tan rahmet dilerim, mekânları cennet olsun. Hoş bir seda olarak kalma özlemi ve dileği ile saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1515 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI