Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
18 Ekim 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Tehlikeli Tırmanış
ecevit.osman@gmail.com

Türkiye’nin yabancı ülkelere asker göndermesi ile ilgili olarak, tezkerenin TBMM’nde kabul edilmesini takiben yapılan; “bu teskere savaş için çıkarılmadı, ihtiyaten bu karar alındı” gibi açıklamalar hoşuma gitmedi, gittiğini söyleyemem. Her ne gayeye hizmet için alındı ise, alınmış olsun; bu ifadeler, tezkerenin sihrini bozduğu gibi, alınış gayesine, “pişmiş aşa su katma” misali, su katmıştır. TBMM’nde oturumun gizli yapılmasına rağmen, maalesef gizli bir şey kalmamıştır. Tezkerenin kabulünden sonra hiçbir kimsenin lehte veya aleyhte konuşmaması gerekir idi. Zira, yabancı kaynakların bu ifadeleri, gereken yerlere ulaştıracağı veya ulaştırdığı gerçeği ortadadır. Bu bakımdan, bu tezkerenin caydırıcılığının nerede kaldığını düşünmek gerekir. Sopayı bile “abanın altından” göstermek atasözümüz nerede kaldı? Hangi partiden olunursa, olunsun öncelikle Ülkemizin çıkarları önde gelir, gelmesi gerekir. Bir şeyler bildiğini ortaya koymak için öne atılmak, siyasi yatırım yapmayı öngören ifadeleri anlamak mümkün değildir. “Biz tezkereyi kabul ettik ama, bunun anlamı yok, bir savaşı öngörerek karar alınmamıştır”, ifadeleri, bana göre lüzumsuz, söylenmemesi gereken cümlelerdir. Bu ifadeler karşı tarafa, ipucu verdiği gibi, tezkerenin caydırıcılığını zedelemiştir.

Tezkereden sonra, Suriye tarafından Ülkemize olan top atışları ve bunların belirli aralıklarla devam edişi de çok manidardır. Daha önce de yazdığım gibi, biz savaş istemediğimizi vurgulamamıza rağmen, kimilerinin biz savaşa sokmak istediği anlamını ortaya koymaktadır. Artık, kimseye itimadım kalmadı. Bu işi yapanlar muhalifler bile olabilir. Böyle bir davranış, Beşar Esad’ın da işine geldiği için, yalanlama yapmamış olması imkân dahilindedir. Dış siyasette, özellikle karşınızda Arap’lar varsa, dostluklarına güvenmemek gereği esastır. Ayrıca, bir husus da gerçektir ki, Suriye’nin dışındaki Arap ülkeleri, Suriye’de olanları onaylamamakla birlikte, Türkiye’nin muhalifler tarafında yer alarak, Suriye’ye karşı cephe almasını istememektedirler. Tarih boyunca bu böyle olmuştur, böyle devam edecektir. Osmanlıların güçlü oldukları zamanlarda bile, seslerini çıkmamakla birlikte, Türkleri sevmediklerini her fırsatta ifade etmişlerdir. Burada bir hususu açıkça ifade etmek isterim ki, asla bir Arap düşmanlığı yapmak, okuyucularımı bu yönde politize etmek istemiyorum. Bunun aksine dünyadaki bütün ülkelere, milletlere ve topluluklara karşı eşit tutumdayım. Asla, bir ülkenin insanları, diğer ülkelerin insanlarının düşmanı olamaz. Düşmanlığı ortaya koyan aklıselim sahibi olmayan liderlerdir.

Doğrudan Suriye ile ilgili olmakla birlikte; Rusya’dan kalkarak, Suriye’ye girmekte olan bir Suriye sivil havacılık uçağının Türkiye’ye zorunlu inişe zorlanmış olması, Türkiye’yi Suriye ve Rusya ile karşı karşıya getirmiş bulunmaktadır. Uçakta sivil havacılık yolu ile taşınmaması gereken malzemelerin bulunma ihtimali ise açıklık kazanmış değildir. Yalnız, Rusya’nın Suriye’ye silah yardımı yaptığı inkâr edilemez bir gerçektir ve bunu değişik şekillerde de yapabilir. Nasıl böyle bir yolun seçildiği ise, kargo muhtevası açıklandığı zaman ortaya çıkacak bir husustur. Bunun yanında, Suriye isterse, ABD’lerinden bile silah alabilir. Bunun değişik yolları vardır ve gelişmiş ülkeler silah satışı için, dost veya düşman ayrımı yapılmamaktadır. Birçok kere yazdım, her ne kadar savaşa girmeği istemesek de, kendimizi savaş içinde bulabiliriz. Bunlara ilâve olarak, bazı siyasilerin, üç saatte Şam’da oluruz gibi ifade kullanmalarını da uygun olarak karşılamıyorum. Zira, bu üç saat veya beş saat olabilir veya hiç savaş olmayabilir. Bütün bunlarda da gizliliğin olma gereği vardır. Özellikle de savaş konusu olduğu zaman bu daha da önem kazanmaktadır. Meseleyi yetkililerin inisiyatifine bırakarak, gizliliğin esas olması gerekir. Yetkili olmayanların savaş çığırtkanlığı yapması doğru değildir. Bütün bunlar gerginliği tırmandıran beyanlardır. Her zaman aklıselimin hakim olmasını tavsiye ettim. Benim gönlümde savaş yoktur, hiç kimsenin de olmaması dileği ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1299 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI