Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
1 Kasım 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Ağızdaki Bakla
ecevit.osman@gmail.com

TBMM’nde seçimlerinden sonra ilk olarak, milletvekilleri yemin ederek görevlerine başlarlar. Bu yeminde özellikle de, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne, her şeyin ve davranışların ülke çıkarlarına göre yapılacağı vurgulanır. Gerçekte ise bunun böyle olmadığı ortadadır. Bunu ifade ettiğim ortamlarda siyasetin bu olmadığı ve çeşitli oyunların oynanabileceği, mazeret olarak söylenir. Bu bakımdan, milletvekili olmanın en önemli aşaması olan yemin etmenin gerekçesini de anlamak mümkün değildir. Bütün demokratik ülkelerin parlamentolarında da durum aynıdır ve milletvekillerinin anayasa ile kanunlara olan bağlılıklarını ortaya koymaları bakımından de önemlidir. Siyaset ülkeye hizmet için yapılır ve bu ülkeyi ileriye taşımanın yarışıdır. Artık, bu şahsi menfaatlerin olmadığı bir ortamda, sadece ve sadece ülke çıkarları için çalışmak anlamına gelmektedir. Elbette, ülkeyi ileriye taşımak için yöntem bakımından farklılıklar olabilecek ve buna bağlı olarak da sert tartışmaların olması kadar doğal bir şey yoktur. Zira, en geçerli olan tezler bile, karşılarında bunun kadar güçlü antitezler ile değer kazanır. Demokrasinin ve çok sesliliğin de önemi budur ve belki de bu sesler arasındaki en cılız bir ses bile ülkenin ileriye taşınmasında önemli rol üstlenebilir. Yanız, burada her şey ülkenin dirlik ve düzeni içinde olmalıdır. Elbette, bunu bozacak olan hususlara yer verilmemelidir.

Bir hafta önce yapılan bir partinin kongresinde, TBMM’nde yemin etmiş olan milletvekili ve bu partinin başkanının ağzından çıkmaması gereken ifadeleri duymuş olduk. Buna benzer ifadeler müteaddit defa tekrarlanmış olmasına rağmen; bu kongrede açık olarak bakla ağızdan çıkarılmıştır. Türkiye’nin 15 veya 20 eyalete ayrılması ve bu eyaletlere ise federatif özelliklerin verilmesi istenmiştir. Açıkça ifade etmek gerekir ise, bu beni ve çok sayıda insanımız ile kamuoyunu rencide etmiştir. Bunun karşısında, Türkiye Cumhuriyeti üniter bir yapıda kalabilecek mi? Düşünmek gerekir. Bana göre, isimden ziyade yapılması istenen husus önemlidir. Elbette, bunun sonucunda Ülkemiz bir oldubitti ile karşı karşıya kalabilir ve dönüşü olmayan bu maceradan bölünmüş olarak çıkabiliriz. Savcılık, haklarında soruşturma başlatmış olmasına karşılık; partiden yapılan açıklamalar ise, vurdumduymaz ve Türkiye Cumhuriyetini hiçe sayan ifadelerdir. Milletvekili olurken yaptıkları yeminlerin nerede kaldığı ve bunların kime, neye hizmet ettikleri açıktır.

Bu kongrede ayrıca, Türkiye’de Kürt meselesinin çözümü için de, müracaat edilecek makamlar ortaya konulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin muhatap alacağı makamlar  Abdullah Öcalan, terör örgütü (PKK, PYD) ve BDP olarak verilmektedir. Bunun anlamı ise açık olarak bellidir. Abdullah Öcalan 30 bin kişinin ölümünden sorumlu olan terörist başı, PKK ile PYD ise terörün kendisidir. Devamlı olarak yazdığım gibi BDP de, parti görünümündeki, terör örgütünün TBMM içine sızmış uzantısıdır. Her ne şekilde olursa, olsun Türkiye Cumhuriyeti Devleti veya hükümeti olarak bu yasal olmayan, antidemokratik kuruluşlarla masaya oturulacak olur ise, terör örgütleri tanınarak masaya oturulmuş olunacaktır. Son olaylar şunu göstermiştir ki, açılımında, Barış ve Demokrasi Partisi olan, BDP’nin, barış ve demokrasi ile uzaktan ve yakından ilgisi yoktur. Bunlara ilâve olarak, Diyarbakır Belediye başkanının, kurulması mutasavver ülkeye ait, üç eyalet merkezinin adını vermesi ve bu kongrede alınan karalar hiç de tesadüf eseri olarak ortaya çıkmamıştır. Belirli odakların yapmak istedikleri yapılanmanın açığa vurulması, diğer değimle ağızdan baklanın çıkarılmasıdır.

Hangi partiden olursa olsun Ülkemizde yaşayan sağduyulu insanların bunlara karşı çıkması gerekir. Bu bir siyaset ve bir partinin iktidar olup, olmaması meselesi değildir. Silahlı terör örgütleri, TBMM içindeki BDP grubu, Abdullah Öcalan ve Batıdaki destekçilerine karşı tavır almamız gereği ortadadır. Bu Ülke milyonlarca şehidin kanı üzerine inşa edilmiştir. Müstakil ve üniter tek Türk devletidir. Bu devletin M. Kemal Atatürk’ün sözlerinde olduğu üzere “ilelebet payidar kalması” dileklerimle, kurban bayramınız mübarek olsun.

 Bu Haber 1315 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI