Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
15 Kasım 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Kan Üzerinden Pazarlık
ecevit.osman@gmail.com

Çok önceleri de üzerinde durduğum gibi, Ülkemizde kanibalizm’in değişik bir örneği ile karşı, karşıya bulunuyoruz. Kelime olarak değişik anlamlarda kullanılmakla birlikte, kanibalizm’i aynı türden canlıların birbirini yemesi olarak veya kısaca bir nevi yamyamlık olarak açıklayabiliriz. Aşağı, yukarı 30 yıldır ülkemizde hüküm süren terör olaylarını, ben kanibalizm olarak isimlendiriyorum. Elbette, bu kanibalizm ilkel kavimlerdekinde farklı olmakla birlikte, bizde kan akıtma üzerinden yapılan bir olay olarak ortaya çıkmasıdır. II. Dünya savaşı sırasında, İngiliz askeri birlikleri uzun süre, Afrika’da bulunmuşlardı. Bu sebepten bir İngiliz birliğin konuşlandığı yere yakın olarak bulunan yamyam kabilesi arasında ilişkiler meydana gelmişti. Bir gün, yayam kabilesinin reisi; İngiliz birliğinin komutanı ile oturup, konuşurken, ona “Siz beyazlar çok müsrifsiniz” deyince; komutan “Buda nereden çıktı, bunun anlamı nedir” der. Bunun üzerine, kabile reisi “Yemediğiniz halde, bu kadar insanı niçin öldürüyorsunuz” ifadesini kullanır.

PKK, KCK ve bununla ilgili diğer terör örgütlerinin gayesi sadece kandır, kan dökmektir. Bu 30 yıllık süreç içinde, döktükleri 30-40 bin masum insanın ve şehitlerin kanına karşılık neyi hallettiklerini ve buna karşılık kazandıkları şeylerin ne olduğunu düşünmek gerekir. Elbette, bu soruya verilecek cevap çok basittir, sadece kazandıkları kin ve nefret duyguları  yanında “koca bir hiçtir”. Katledilen bu insanlar içinde, Türk veya Kürt diye bir ayrım da yoktur. Bunun yanında listeleri içinde, kadınlar çocuklar, askerler ve polisler de vardır. Yani, anlamakta güçlük çekilen husus gayelerinin tahakkuku için her şeyi mubah olarak görmeleridir. Bunun son örneğini ise, ölüm oruçlarındır. Öyle ki, gözü dönmüş olarak gayeleri için hiçbir engel tanımamakta ve devletin himayesinde olan mahkûm ile hükümlülerden medet ummakta, onların ölmesi de umurlarında değildir. Ölen masum siviller, askerler yetmedi, şimdi de hapishanede olanlardan yardım dileniyorlar. Anlaşılamayan diğer husus ise, 30-40 bin masum insanın aile ve yakınları ne yapmalıdır? Elbette, onların da yapmak durumunda olduğu bazı şeyler olması lâzım gelmez mi? Onlar bağırlarına taş basarak, buna sebep olanları önce Allah’a ve sonra devlete havale etmektedirler. Ölüm orucu tutanlara elbette vicdanı olan herkes acımaktadır, yalnız bu bir şantajdır. Onları bu duruma sürükleyenlerin vicdanları var mıdır? Onlardan birisi diyor ki, “Devletin elinde onlara ölüm orucu tutmaları için baskı yaptığımıza dair delil var mıdır?” Elbette, elimizde PKK’nın da öldürdüğü veya ölümüne sebep olduğu kişilere dair elimizde delil de yoktur! Kimileri kendi kendilerini öldürmüşlerdir! İşte bunun adı kan üzerinden pazarlıktır. Birçok BDP’linin de söylediği gibi, PKK’lılar hürriyet ve barış için mücadele eden gerillalardır. Kan dökmenin mazereti, sadece kelime değişiklikleri veya provokasyon olabilir mi? Allah katında bile en büyük günah, insanların; özellikle masum insanların katledilmesidir. Batının çifte standardı, zayıf ve haklı olanın yanında olmak değildir. Onların gerçek standardı, kendi menfaatleri, çıkarları için bölüp yutmaktır.

Osmanlılara karşı Arapları kışkırtarak, sözde onları Osmanlılardan kurtarmışlar ve fakat Osmanlıların faydalanmadığı doğal kaynaklarına el koyarak kendi egemenlikleri altına almışlardır. Şimdi de, Arap baharı safsatası ile onları bir anarşi ve kaos içinde bırakmışlardır. Kendi kültürü içinde, kendi olamayan ve her şeyi kimilerinden bekleyen milletler, istilacıların boyunduruğundan kurtulamazlar. Her zaman yazıyorum, ama 180 defa daha olsa yazacağım: Batının veya güçlü istilacıların değişmeyen bir anlayışları vardır. O da, “Ben güçlü olduğuma göre, Dünya nimetleri benim içindir. Onları ancak ben kullanabilirim” ifadesidir. Onların sun’i gülücükleri ve sırt sıvamalarının ne anlama geldiğini çok iyi bilirim. ABD ve Batı, Kürt meselesinde ikili oynamakta; Kürt ve Türk’lerden ölenlerin, onlar için kıymeti yoktur. Silâh ticareti ve birbirlerini öldürmeleri onların istediği şeydir. Düşünüyorum, az gelişmiş ülkelerin akıllarını başlarına toplayacağı günlerden ümidimizi keselim mi? Yoksa kesmeliyim mi? Saygılarımla.

 Bu Haber 1444 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI