Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
16 Kasım 2012 Pazar
İSMAİL SARI
Ölmüş İnsanı Rahat Bırakın !...

Atatürk’ün ölümünün 74.cü yılı anılırken gazete sayfalarında ve televizyon ekranlarında öyle yazılar yazılıyor ve haber-yorumlar yapılıyor ki insan utanıyor. Herkes kendi kafa yapısına göre bir Atatürk portresi çiziyor ve anlatıyor. Kendisi gibi düşünmeyenlere ve onun yorum mantığına uymayanlara küfür kusuyor. Kısır bilgileri ve kuş beyinli, dar yorumları ile kendilerini “Kaf Dağında” görenlere ve Atatürk Türkiye’sinin barışık halkını birbirine düşürüp çatıştırma eğiliminde olanlara bir sınırlama getirilmeli ve serbest atışlara bir çeki-düzen verilmelidir.

  

Atatürk, bir barış insanıdır. Cihan harbinin bölük pörçük ettiği, perişan olmuş Anadolu halkının önüne geçerek ve parçaları birleştirerek, yok olmuş imparatorluğun döküntülerinden bir devlet oluşturmayı başarmış büyük bir liderdir. O’nu kuş beyinlerin dar kalıplarına sıkıştırarak küçültmeğe çalışmak, bu millete yapılabilecek en büyük kötülüktür. Atatürk’ü kimse küçültemez. O, yapacağını yapmış ve bu halkın gönlünde, kendisine ait olan yerini almıştır. O’nun gölgesine sığınarak, kendi paçavra fikirlerini Türk insanına yutturacağını sananlar, bugüne kadar hiç itibar görmedikleri gibi bundan sonra da;  “Bilişim Dünyasının” akıllı ve geniş kültürlü yeni nesilleri tarafından, fikir diye ortaya attıkları paçavraları yüzlerine çarpılacaktır. Güneş, balçıkla sıvanamaz; boşuna uğraşıyorlar. Söylediklerine kendileri bile inanmadıkları halde, bugünün gençliğini kandıracaklarını sanıyorlar. Fakat, yanıldıklarının farkına vardıkları için daha çok bağırmağa zorlanıyorlar. Ancak, nafile; yalancının mumu, bugünün dünyasında yatsıya kadar bile yanmıyor.

 

Atatürk, Türk Halkının tamamının lideridir. Bir grubun, bir ideolojinin, bir zümrenin lideri olamaz. Çünkü, Türk Halkı buna izin vermez. Bu ayrılıkçı, zümreci grupların çabalarına prim vermez ve vermiyor da. Bizim insanımız, ölüm olayı karşısında çok farklı bir özellik taşır. Ölümü, bir yok oluş, bir ebedi ayrılık olayı olarak görmezler. Aksine; yeniden bir hayatın başlangıcı ve ebedi alem olan Ahiret Hayatında, kişilerin sevdikleri ile birlikte olacaklarına inanarak ölüm olayını, doğal hayatın bir parçası bir devamı olarak görürler. Bu nedenle, ölmüş olan sevdikleri için en büyük görevin, onlara dua etmek, onlar için hayır işlemek olduğuna inanarak beş vakit namazlarının ardından yaptıkları dualarında “Rabbenağfirli, livalideyye ve lil mü’minîne yevme yekûmül-hîsâb.= Rabbim; beni, anne-babamı ve bütün inananları Hesap Gününde bağışla!..” diye Allah’ına yalvarırlar. İnanan herkes, bu duadan payını alır. Atatürk de bunlardan birisidir. Dolayısıyla, ideolojik ve zümreci grupların hiç dikkate almadığı bir yığın insan, gönlünün derinliklerinden bağlı olduğu Atatürk’üne karşı en üstün görevini yaptığına inanarak çok rahattır.

 

   Değerli okuyucularım!.. Atatürk Haftasında şehitlerimize ve bütün ölülerimize Allahtan rahmet dilerken diyorum ki grupçulara, ideolojik davrananlara, zümrecilere Atatürk’ü bırakmayalım. Sahip çıkalım ve yalan yanlış, kendi maskesine Atatürk’ü siper yapanlara meydanı bırakmayalım. Cenap Şahabettin’in anlatımı ile, “İnsan, tarihe her istediğini söyleyebilir. Çünkü ölüler itiraz edemezler”. Atatürk bizimdir. O’nun itiraz edemediğinden istifade edenlere fırsat vermeyelim.

 

   Saygı, sevgi ve selamlarımla…                                                                                                               

 

 Bu Haber 1627 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI