Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
29 Kasım 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Cadı Kazanı
ecevit.osman@gmail.com

Orta Doğu, bir cadı kazanından ileriye, gayya kuyusu gibi bir yerdir. Orta Doğudaki problemlere karıştığınız zaman, onlardan kurtulmanız da mümkün değildir. Bütün tarih boyunca bu böyle olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Yazılarımı takip eden okuyucularım bunu çok iyi bileceklerdir ki, hep Orta Doğu’dan ve Orta Doğudaki problemlerden uzak kalınmasını tavsiye etmişimdir. Zaman, zaman da bunların sebepleri üzerinde durarak gerekli bilgileri arz etmiştim. Bunun için öncelikle, Orta Doğu’nun tarih öncesine kadar giden durumunu bilmek gerekir. Halkımızın da hep söylediği “Niçin peygamberlerin hepsi Orta Doğu’dan çıkmıştır” sözünün cevabı, sorunun içindedir. Burada yaşayan ırkların aralarındaki problemleri, ahlâken çöküşü yok etmek ve cemiyete düzen vermek için peygamberler gönderilmiştir. Bunun anlamı şudur ki, buradaki aileler, kabileler ve milletler arasında o kadar karmaşık ilişkiler, savaşların verdiği karmaşa ve kin vardır. Burada, siyaset bilimi bakımından sonuca gitmek mümkün de değildir.

Daha önce de yazdığım gibi, tekrar bir hususu da burada belirtmek isterim: Araplar, Arap kanından gelmeyen insanların liderliğini kabul etmezler. Gücün olduğu zaman, buna karşı eğilmekle birlikte, kinlerini içlerinde taşırlar. Dört yüzyıl Osmanlı idaresinde kalan Araplarda, Türklere karşı bir kin ifadesini kullanmak istemiyorum ama, bizlere karşı olan antipatik tutumlarını anlamak için, müneccim olmağa gerek yoktur. Açıkça, Arap dünyasında anlamadığım bir diğer husus daha vardır. Filistin ve özellikle Gazze’de olan olaylara karşı niçin Arap’lardan hiç ses çıkmaz. Mısır bile Gazze ile sınırı olduğu halde, yardımlar niçin oraya ulaşamaz, anlamak mümkün değildir. Bu kadar musibet başlarına gelmiş ve hala gelmekte devam ederken ayılamamanın sebebi nedir? Elbette, bunun çok sebepleri vardır: Birinci dünya savaşından sonra, Osmanlının çekildiği topraklarda sun’i olarak ortaya çıkardıkları Arap devletlerinin, batılılara minnet borçları bulunduğu gerçektir. Amerika Bileşik Devletlerinde tahsilde bulunduğum yıllarda, bir Arap öğrenci “Bizi dört yüzyıl sömürdünüz” demişti. Benim cevap vermeme fırsat vermeden, bir Pakistanlı öğrenci “Türkler bütün İslam âlemini dört yüzyıl haçlılardan koruduğu gibi, size medeniyet getirdi ve hiçbir yeraltı veya yer üstü, petrol gibi servetlerinizi de kullanmadı. Esas şimdi batılılar sizi sömürüyor ve siz onları kurtarıcı olarak görüyorsunuz. Lütfen, Türkiye’nin yükselmesine yardım edelim. Zira, Türklerin yükselişi ile, İslamiyet yücelecektir” dedi. O Arap öğrencisinin yüzünün ne hale geldiğini düşününüz. Araplara ne yaparsanız, yapınız sizi takdir etmeleri mümkün değildir. Araplarda anlayamadığım diğer husus ise, İslamiyet ile Arap nasyonalizmini karıştırmalarıdır. Onlara göre, bir millet veya topluluk Müslüman olmuş ise; dil, yazı ve davranışları bakımından Arap gibi davranmaları gerekir ve bu İslamiyet’in olmazsa olmazıdır. Bunun yanında, Arap Müslümanlarla ilgili olarak burada anlatamayacağım birçok hususa da ABD’de iken şahit oldum.

Elbette, benim ve bizlerin de Arapların davranışlarında anlamadığımız çok şey vardır. İslamiyet’in ortaya koyduğu birçok müeyyidelere karşı çok lakayt ve vurdumduymaz oldukları gerçektir. Haç farizasını yerine getiren, hacılarımızın anlattığı hususlar, benim bu müşahedelerimi doğrulamaktadır. Topraklarının altından kara altın, petrol çıkmasına rağmen, batılılarının gösterdiği yönde, krallarının verdiği paralarla tembel, tembel hayatlarını geçirmektedir. Bunun sonucu olarak, dedikodu ve geçimsizlik en ileri düzeydedir. Aynı ırktan olmalarına rağmen, birbiri ile geçinememelerin temelinde, hiçbir şey üretmeden hayatlarına devam etmelerinden kaynaklanmaktadır. Daha, bir ülkenin gerçek zenginliğinin, insan kalitesinin ve alın terinin olduğunun farkında değillerdir. Aşiret olmaktan çıkarak millet olmanın anlayışına ve kültürüne ulaşamamışlardır. Tarihte olduğu üzere, sureta birer devlet gibi görünmekle birlikte, batılıların sömürgesi halindedirler. Kendi aralarında da nifak ve anlaşmazlık en ileri düzeydedir. Bütün az gelişmiş ülke halk ve idarecilerinin akıllarını başlarına toplamaları temennisi ile saygılarımı sunarım.  Bu Haber 1385 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI