Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
6 Aralık 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Herşey Kanunla Olmaz
ecevit.osman@gmail.com

Ülkemizde çok yanlış olarak bilinen bir anlayış var. Herhangi bir olumsuzluk olunca, hemen kanunlarımızın yeterli olmadığını vurgular, bir kanun çıkarılarak bunların önlenmesi gerektiğini ifade ederiz. Çoğunluk da bir kanun çıkarınca bütün her şeyin halledebileceğini kanaati yaygındır. Elbette, değişen durumlara, yeni ihtiyaçlara göre kanunlar değişecektir ve değişmesi gerekir. Yalnız, Ülkemizde olduğu gibi kanunların bu kadar sık değiştiği durum, hiçbir ülkede yoktur. Bütün bunların dışında, çıkarılan kanunların daha uygulama olanağı bulmadan değiştirildiğini veya ertelendiğini görüyoruz. Ayrıca, çıkarılan kanunlar ile uygulanma esnasındaki % uyguluk durumunu da düşünmek de gereklidir. Biz sadece kanunlara, bir ucu bize deydiği zaman yaygarayı koparıyoruz. Kanunlarda esas olan insanların kültür düzeyidir ve bazı kanunlardan kimilerinin mağdur olması bizi fazlaca ilgilendirmediği gerçeği ortadadır. Bu konuda hassasiyetlerimizin fazla olduğunu söylemek de mümkün değildir. Otuz yıldır yürürlükte olan ve bir darbe sonucu yapılan anayasanın değiştirilememesi garip bir durumdur. Hep tenkit eder, çok konuşuruz ama, meselenin halledilmesi konusunda gayret sarf etmediğimiz gerçeği ortadadır. Mevcut anayasanın kabulünden bugüne kadar olan iktidarları hep gözümün önüne getiriyorum ve iktidarı, muhalefeti ile anayasanın aleyhinde olmakla birlikte, bunun değişmediğin ortadadır. Mevcut anayasa ise değiştirile, değiştirile yamalı bohça haline gelmiştir. Yalnız, hep ağzımızda olmasına rağmen, değiştirilememiş olmasının sebepleri vardır. Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki, olağanüstü bir durumun ürünü olan anayasamız, bize bol geleceği anlayışı ile biraz sıkıca yapılmıştır. Burada, devletin ve idarenin mutlak ağırlığı vardır ve bu iktidara gelenler aleyhte olmalarına rağmen bu hoşlarına gitmektedir.

1980 yılından sonra gelen iktidarların bu anayasayı tenkit ederek, kendilerine oy kazandıracak şekilde stratejilerini sıralamalarına rağmen, iktidara gelince, muhalefette iken olduğu şekilde samimi değillerdir. Zira, olağanüstü bir durumun ortaya koyduğu kanunlarla şikâyet ede, ede iktidara gelince, bu kanunların nimetlerinden fazlası ile faydalandıklarını da gördüm. Hiç hoşlanmadığım diğer anlayış ise, başta 1980 darbesini yapanlar olmak üzere, daha sonra gelen iktidarlarda, gerçek demokrasiye hizmet edecek şekilde yapılacak kanunların halkımız tarafından hazmedilmesinin mümkün olamayacağı ve bunun için kanunların çıkarılmasında buna dikkat edilmesi gerektiği yönündedir. Hep düşünmüşümdür: Halkımız demokratik düzen içinde, en ileri kanunlara lâyık değiller midir? Bugün sınırladığımız hürriyetleri sizlerin gereken kültür düzeyine eriştiğiniz zaman vereceğiz, anlayışı nereden ortaya çıkmaktadır. Bu doğru bir anlayış mıdır?  Bu bana göre olan doğru bir anlayış değildir. İktidarların gerçek gayeleri, idare ettikleri insanların, eğitim-öğretimlerini yaptırmak, her birine yaşamı ile ilgili iş temin etmek, sağlıklı nesiller yetiştirmek, kısaca halkının mutluluğu için gereken tedbirleri almak şeklinde özetlenebilir. Üretime yönelik ve halkının alın teri üzerine kurulu aile ve topluluklarını ihtiva eden milletler, dış tehlikelere karşı da dirençlidirler.

Anayasa dâhil, kanunlar çıkarılırken dikkat edilecek en önemli husus, o ülkede yaşayan insanların mutluluğunu ortaya koyacak şekilde olmalıdır. Belirli grupları ve bunların çıkarlarını öne alacak şekilde yapılan kanunlar uygun değillerdir. İnsan hak ve özgürlükleri bakımından yeniden icat edeceğimiz bir şey yoktur. Bunun normları bellidir. Eğer, daha önce de üzerinde durduğum gibi, ülkemizin insanları bunları hazmedemez anlayışı ile çıkaracak olur isek, en önemli yanlış burada başlamaktadır. Bu ülkenin insanları her şeyin en iyisine lâyıktır. Devletin görevi, kötülerin baskısını iyilerin üzerinden kaldırmaktır. Kimileri deveyi hamudu ile götürürken, ak olan insanımızın, ak olduğunu ispata zorlamayalım. İnsanlarının mutlu, kanunların hâkimiyetinin olduğu ülke temennisi ile saygılarımı sunarım.

 Bu Haber 2050 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI