Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
13 Aralık 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Gerçek Zenginlik
ecevit.osman@gmail.com

Bir ülkenin gerçek zenginliği nedir? Diye bir soru soracak olsak; elbette, çok değişik cevaplar alacağımız ortadadır. Yalnız, Dünya’ya şöyle bir göz attığımız zaman, zenginliğin kriterlerinin çok değişik olduğunu görürüz. ABD belki de, gerek yeraltı ve yerüstü servetleri bakımından bir istisna teşkil etmektedir. Bunun yanında, kendi yeraltı ve yerüstü servetlerinin yanında, Dünyanın değişik yerlerindeki servetlerden gücünü kullanarak faydalanmaktadır. Tabiatıyla bütün bunları yapar iken, Dünya jandarmalığını da üstlendiği için bunun bir kısmını bu uğurda harcamaktadır. Örnek olarak bazı ülkeleri inceleyecek olur isek, çok değişik durumlarla karşılaşırız. Arap ülkelerinin bulunduğu coğrafyasındaki, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Arap Emirlikleri, Irak yeraltı servetleri bakımından yani, zengin petrol kaynakları olmasına ve fert başına düşen gelir bakımından birçok Avrupa ülkesinden yüksek olmasına rağmen; bana göre bu ülkeler fakir ülkelerdir. Şunu demek istiyorum ki, bu ülkelerdeki petrol bitince, 18. yüzyıl öncesindeki yaşamlarına dönecekleri gerçektir. Buna karşılık Dünya’da öyle ülkeler vardır ki, gerek yeraltı ve gerekse yerüstü servetleri bakımından fakir olmalarına karşılık, bu ülkeler zengin ülkelerdir. Bunun en önemli örneği olarak Japonya’yı verebiliriz. Bunun yanında gelişmiş birçok Avrupa ülkesi de yeraltı ve yerüstü servetler bakımından hiç de zengin olmadıkları ortadadır.

ABD, Pennsylvania Eyalet Üniversitesinden bir Prof. dostum, Henry Friburgh, çalıştığım üniversiteye gelmişti. Bir gün konuşma sırasında, bana; “Türkiye’ye geldiğimden beri, her karşılaştığım Türk, Ülkelerinde yeteri kadar petrol olmamasından yakınıyordu. Bunu bir türlü anlayamadım. Her ülkenin kendine has zenginlikleri vardır. Bazı dezavantajlar, akıl yolu ile avantaja çevrilebilir. Mesela, Türkiye büyük bir buğday üreticisi olabilir ve bunu petrol ile takas edebilirsiniz” demişti. Doğru söze ne denilebilir ki! Her ülke, kendisinin sahip olduğu zenginliklerin farkında olmalı ve bunları avantaja çevirmesini bilmelidir. Genellikle, Ülkemizdeki anlayış mirasyedi anlayışıdır. Bir şeyleri çalışarak, üreterek değil, hazır olarak elde ederek, tüketmeğe yönelik tutum içindedir. Açıkça bir hususu belirtmek isterim ki, bu anlayış içinde; ABD bütün zenginliliği Ülkemize getirseniz, Türkiye bir mirasyediden ileriye gidemez. Bir ülkenin gerçek zenginliği yetişmiş insan gücüdür ve o ülkedeki beyin gücü ve emeğe dayalı her türlü üretim olarak ortaya çıkmaktadır.

Dünyadaki gelişmiş ülkelere bir göz attığımız zaman bu ülkelerin zenginliğinin yetişmiş insan gücünden kaynaklandığı ortaya çıkacaktır. Bu ülkeler en üst düzeyde araştırmaya önem vermektedirler. Bunun ortaya koyduğu bilgi birikimi ise, akılara durgunluk verecek seviyededir. Bunu bir örnek ile açıklamak isterim. İnsanlığın ilk dönemlerinden başlayarak 2011 yılına kadar olan bilimsel birikime eşit birikim, 2012 yılında yapılmaktadır. İnsanlığın ilk dönemlerinden başlayarak 2012 yılına kadar olan birikimlerin toplamı kadar bilimsel araştırma, 2013 yılında yapılacaktır. Bilimsel birikim ve bunun ortaya koyduğu teknolojik birikim, bir geometrik dizi içinde ortaya çıkmaktadır. Bu böylece devam edecektir. Ülkemizde ise teknoloji transferi ile durumu idare edilmeğe çalışmaktadır. Bu ilerleme içinde, yenilenen teknolojilere bağlı olarak, dışarıya olan bağımlılığımız devam etmekte ve ileride bağımlılığımız da devam edecektir. Bilgi toplumu olan bu ülkeler teknoloji üretimi yaparak, ileri ülke konumlarını muhafaza etmektedirler. Bunun için yapılacak en önemli husus, bütün stratejimizi, bilimsel araştırma ve teknoloji üretimine yönlendirmemiz gerekecektir. Bunu yapamadığımız zaman, dışarıya olan bağımlılığımız hep devam edecektir. Dış yardım alamadığımız veya kesildiği zaman, nefesimiz kesilecektir. Düşününüz ortalama çaptaki bir bilgisayar, 4000 kg buğdaydır. Tek bir diş implant’ı 1000 kg buğdaydır. Bunun için bir atılım yaparak, Ülkemizdeki yaratıcı beyinleri ortaya koymak bunlarla bilimsel birikim ve teknoloji üretmektir. İşte, gerçek zenginlik burada yatmaktadır. Başkalarının eline bakmak yerine ülkemizdeki yaratıcı beyinlerin ortaya çıkarılması temennisi ile saygılarımı sunarım.

 

 

 Bu Haber 1147 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI