Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
18 Aralık 2012 Pazar
HAKAN KORKMAZ
Tren Yolu Rafa mı kalktı?
arzkan68@hotmail.com

İzleyenler hatırlayacaktır. Yıllar evvel Ünye’ Hizmet Tv’ de ‘Döner Çeşme Meydanı’ adlı televizyon programları yapardık.

Ak Parti iktidarı döneminde ki bu programlarda zaman zaman eleştiriler yapar, gördüğümüz eksik noktaları hatırlatır, dev projelere ihtiyaç olduğundan bahsederdik.

 

O dönem;

Pasaport Ünye’de verilmeli…

Gümrük açılmalı…

Sosyal Güvenlik Kurumu, Ünye Şubesi olmalı… (o dönem adı Bağ-Kur ve SSK)

Yeni bir Devlet Hastanesi ihtiyaç…

Bolaman’ a kadar tren yolu olmalı, dedik…

 

Bu söylemlerimiz biri haric gerçekleşti. Gerçekleşmeyen, o dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı hemşerimiz Mehmet Hilmi GÜLER’ in açıklamalarında yer alan  ve bizleri heyecanlandıran tren yolu projesi..

Şimdi yok…

Gelin şimdi birlikte bakalım.

Arşivden bulduğum kupürler:

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yaptığı 7 yıllık süre içinde Bakü-Ceyhan, Nabucco, nükleer santral gibi projeleri Türkiye'ye kazandıran M. Hilmi Güler, bu kez milletvekili olarak Karadeniz Bölgesi'ne el attı.

Demiryolunda etüt ve uygulama projelerinin tamamlandığı öğrenildi” Diyor…

 

Ve..

Arşivden belgeler devam ediyor. “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğu dönemde aynı zamanda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile konuyu görüşerek demiryolu projesinin fizibilite çalışmasını yürüten Güler, demiryolu projesinin bir Karadenizli olarak yıllardır hayallerini süslediğini belirtti.

 Güler, bu yatırımı bölgeye kazandırma yolunda hayli mesafe aldıklarını, Demiryolu projesini partinin kuruluşu ve AR-GE'den sorumlu genel başkan yardımcısı olduğu dönemde önerdiğini, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüşerek bu projeyi gündemlerine aldıklarını, 8 yıllık süre içinde gerçekleştirilen yatırımlardan sonra sıranın buna geldiğini kaydetti. Güler, "Bu yatırımı bölgeye kazandıracağız" dedi.

“Projenin ilk etapta Çarşamba-Bolaman güzergahını kapsayacağını, daha sonra Doğu Karadeniz boyunca uzanacağını dile getiren Güler, "Yıllardır sessiz ve sakin bir şekilde sürdürdüğümüz çalışmalar belli bir aşamaya getirildi. Projenin etüt çalışmaları ile uygulama projeleri tamamlandı ve ihale yapılacak konuma geldi. Proje 102 kilometre uzunluğunda Çarşamba-Terme-Ünye-Fatsa (Bolaman) güzergahını ve bu güzergahtaki köy ve beldeleri de kapsayacak. 700 milyon liralık proje adeta 3-4 havaalanı yapılacak bir dev yatırım olacak. Bu etap tamamlandıktan sonra proje bölgenin diğer illeri ile birleştirilecek. Bu projeyi bölgeye kazandırmaya kararlıyız. Bu yatırım konusunda bizden desteklerini hiç esirgemeyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a ve özellikle Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum" diye konuştu”.

Böyle diyor, devrin bakanı…

Yani yol alınmış. İhale aşamasına gelinmiş.

 

Gelelim bu güne;

Ulusal bir gazete:

“Karadeniz’ in demiryolu hayali”   başlığıyla verdiği haberde. Hükümetin 2023 hedefleri arasında Karadeniz’e yüksek hızlı demiryolu planının olmadığını yazıyor.

Ve;

“Siyasiler isterlerse yapar” diyor.

 

Bende soruyorum?

Sayın Bakan İdris Naim ŞAHİN

Sayın Vekil Mustafa HAMARAT istemiyorlar mı?

Sayın Vekil İhsan ŞENER

Sayın Vekil Fatih HAN ÜNAL

Sayın İl Başkanı Hüseyin AKYOL istemiyorlar mı?

Giresun, Trabzon, Rize,

Yerel yöneticiler, halk, basın…

Tren yolunu istemiyorlar mı?

Unuttuk mu?

Hiç mi takip edilmez?

Hani Muhalefet?Bu Haber 1446 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI