Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
20 Aralık 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Orta Doğu Sarmalı
ecevit.osman@gmail.com

Orta Doğudaki problemler; sar, sar sonsuz vida gibi bitmek bilmiyor, her an değişen yeni, yeni durumları ile Dünya ve özellikle de Türkiye gündemini işgal etmektedir. Suriye’de şu andaki sorun, Beşar Esat’ın ne zaman devrileceği veya Suriye’yi terk edeceği üzerinde odaklanmaktadır. Yalnız, daha önce de üzerinde durduğum gibi, B. Esat kolay, kolay Suriye’yi terk etmeyecektir. Son gelen haberler, Rusya’nın da Esat’ın gitmesi gerektiğine ikna olduğunu göstermektedir. Heyhat, diktatörlerin en önemli özelliği, işi sonuna kadar götürmeleridir. Irak’ta başlayan ve bütün Kuzey Afrika’yı içine alan sözde Arap baharında aynı filmleri gördük ve birinin diğerinden hiç farkı yoktu. Başta ABD olmak üzere, batı bu devletlerdeki diktatörleri devirirken, her geçen zamanla birlikte daha ihtiyatlı davrandıkları gerçeği hemen göze çarpmaktadır. Ayrıca, bu devletlerin Arap milletlerinin demokratik hakları ile ilgili olmadıkları da açıkça ortadadır. Zahiren öne atılan sözde sebeplerin arkasındaki gerçekler çok daha başkadır. Suriye’de ölen veya öldürülen insanlar kadar, Irak’ta öldürülenler insan değil, Arap’lardır ve bunlar sadece sayıdan ibaret kayıplardır.

Kanaatim odur ki, batılıların Suriye’de Esat rejiminin bir an önce yıkılma zamanı ile ilgili hiç de aceleleri yoktur. Esas olan şudur ki, onların istediği Arap’ın, Arap’ı öldürmesi veya yok etmesidir. Mısır’a Arap baharı ile birlikte demokrasi gelmiş midir? Gelmediği açık olarak ortada olduğu gibi, gelmesinin de istenilmediği gerçeği ile karşı karşıyayız. Bu bakımdan şunu açıkça ifade etmek gerekir ki, Orta Doğuya barış ve demokrasi gelmesi için batılı ülkeler gayret sarf edecekler! Bu fikre katıla, katıla gülmekten başka verilecek cevap yoktur. İşte kuzey Afrika ülkeleri, Irak ve Mısır’ın durumu ortadadır. Mısırdaki olaylar Arap baharından daha önceki durumdan daha iyi midir? Suriye’de Araplarla Kürtler boğazlaşma ile karşı, karşıyadırlar. Burada dikkati çekmek istediğim önemli husus; Türkmenlere çok yazık olacak ve hatalı politikaların cezasını onlar çekecektir. Şunu açıkça akıldan çıkarmamak gerekir ki, hiçbir ülke diğer bir ülkeye karşılığı olmadan yardım etmez. O ülkelerde demokrasinin olgunlaşması ve insanlarının refah seviyesinin artmasını istemez. Bu kanun tarihin bütün dönemlerinde aynı şekilde ortaya çıkmış ve hala devam etmektedir. Bu olayların temelinde nasıl bir oyun vardır, bunun üzerinde durmak ve açıklamak isterim:

Papa’lığın resmi açıklaması şudur ki, ilk bininci yıllarda Hıristiyanlık gelişmeğe başlamış ve Avrupa’da yerleşmiştir. İkinci bin yılda, Amerika Kıtası, Afrika’nın büyük kısmı ve Rusya’nın büyük kısmı Hıristiyanlaştırılmıştır. Dünya nüfusu bakımından çok önemli olan ve aşağı, yukarı Dünya nüfusunun yarısının yaşadığı Çin ile Hindistan’ın Hıristiyanlaştırılması gerekmektedir. Dini emperyalizm bakımından olan bu yaklaşım içinde, ABD’nin emperyalizmi de yer almaktadır. ABD’nin Dünya imparatorluğu için en büyük engel, elbette Çin’dir. Rusya zaman, zaman ABD’ne karşı tavır almakla birlikte; Dünyanın bu günkü durumunda ABD’ne muhtaçtır ve onun yanında yer almağa mecburdur. Çünkü, Çin’in ne az yüzyıldır Sibirya üzerindeki emelleri bilinmektedir. Sibirya’da, petrol, madenler ve doğal gaz olduğu gibi, 1,5 milyara yaklaşan nüfusunun yerleşmesi için ideal bir yerdir.

Dünya’ya genel olarak baktığımız zaman, kimilerinin kurguları bu yöndedir; fakat, hak ne yöndedir bilinmez. Dünya tarihine bir göz attığımız zaman, birçok imparatorların ve tiranların akıbetleri ortadadır. Elbette, kul kurar; fakat gerçek çok daha farklı olarak cereyan edebilir. Yalnız, burada hiç hazmedemediğim husus, gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler, hiçbir gayret sarf etmeden olanları, tevekkülle seyretmeleridir. Bir gaflet uykusundan onları uyandırmak mümkün olmamaktadır. Elbette, bütün bunların farkında olan kimileri olmakla birlikte; bazı işbirlikçiler bunları çok kolaylıkla saf dışı edebilmektedirler. Zaten bu ülkelerdeki eğitim seviyesini düşürmeğe çalışılmasının temel nedeni budur. “Lütfen düşünmeyiniz; bizler sizin için de her şeyi düşünür ve yaparız” sözlerinin nedeni ise budur. Müslümanların, Müslümanları; Hıristiyanlara şikâyet ederek onlardan medet ummaları ne yaman bir çelişkidir. Geç olmadan aklımızın başımıza gelmesi ümidi ile saygılarımı sunarım.

 

 

 Bu Haber 1000 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI