Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
21 Aralık 2012 Pazar
İSMAİL SARI
"21 Aralık'ta Kıyamet Kopacak"

   İlahi Dinler (Allah’ın gönderdiği dinler) in hepsinde kıyamet kopma inancı  vardır ve kesindir. Uydurma (İnsanların uydurduğu) dinlerin de bir kısmında kıyamet ve ahiret inancı vardır. Ancak, açıklamalar ve yorumlar hepsinde farklıdır.

 

   İslam Dininin açıkladığı kıyamet ve ahiret inancı, Kur’an-ı Kerim’de çok canlı, açık ve nettir. Bilimsel verilerle de uyuşmaktadır. Çok sayıda Kur’an ayetinde kıyametin kopuşu, sûr üfürülmesi, içinde bulunduğumuz varlıklar aleminin yıkılacağı, düzenin bozulacağı; yeni bir sistem içinde ahiret hayatının devam edeceği ve sonsuz olduğu konuları tekrar tekrar anlatılmaktadır. Hatta Kur’an’da bir de Kıyamet sûresi vardır. O sûreden bir-iki ayet şöyledir.

   Kıyamet Sûresi:

   6. (İnsan), “Kıyamet günü ne zaman mış?” diye sorar.

   7. İşte, göz kamaştığı,

   8. Ay tutulduğu,

   9. Güneşle ay bir araya getirildiği zaman!

   10. O gün insan, “Kaçacak yer neresi!” diyecektir.

           Ahiret hayatının iki asıl menzili olan Cennet ve Cehennem, o kadar çok canlı anlatılmakta ki, insan okurken adeta o hayatın içinde hissediyor kendisini. Bir örnek: Yasin sûresinin 51-58 Ayetlerinde sur üfürülmesi, mahşerde toplanma,hesaplaşma ve cennetliklerin anlatımı aynen şöyle:

   Yasin Sûresi:

   51. Nihayet sûr’a üfürülecek(ikinci sur). Bir de bakarsın ki onlar kabirlerinden kalkıp koşarak Rablerine giderler.

   52. (İşte o zaman:) “Eyvah, eyvah! Bizi kabirlerimizden kim kaldırdı? Bu, Râhman’ın vadettiğidir. Peygamberler gerçekten doğru söylemişler!” derler.

   53. Olan müthiş bir sesten ibarettir. Bunun üzerine onların hepsi hemen huzurumuzda hazır bulunurlar.

   54. O gün hiçbir kimse en ufak hazsızlığa uğramaz. Siz orada ancak yaptıklarınızın karşılığını alırsınız.

   55. O gün cennetlikler, gerçekten nimetler içinde safa sürerler.

   56. Onlar ve eşleri gölgeler altından tahtlara kurulurlar.

   57. Orada onlar için her çeşit meyve vardır. Bütün arzuları yerine getirilir.

   58. Onlara merhametli Rabb’ın söylediği “selam” vardır.

***                                  ****                             ***

   Daha çok ABD de yaygın olan Maya Takvimi ve inancına göre 21 Aralık 2012 tarihinde “Kıyamet Kopacağı” inancı, günümüz insanlarını bayağı etkilemiş görülüyor; Müslümanlar hariç tabiki. Bir Müslüman’ın böyle bir inançtan etkilenmesi söz konusu olamaz. Çünkü Müslüman’ın kıyamet ve ahiret inancı, böyle bir inanca imkan vermez.

 

   Bu gün, 21 Aralık 2012. Ne kıyamet kopuyor. Ne de böyle bir belirti var dünyada olması da mümkün değil. Ancak, bu inancın da hatırı kalmaması için ben de bir yorum yapayım. “Basın hür, yorum serbesttir.” O halde bana, yorum yaptın diye kimse darılamaz.

 

   21 Aralık tarihi, hepimizin bildiği gibi “Gün Dönümü” tarihidir. Uzun geceler bitti; yerini artık yavaş yavaş uzun günlere devrediyor. Bir başka söyleyişle; kuzey yarım kürede, bir yıl ömürlü olan canlılar (bitkiler ve bazı haşereler) ömrünü tamamlamış ve onların kıyameti kopmuştur. Bu tarihten itibaren artık yeni bir yılın (2013 yılının) canlanması başlayacaktır. Güney yarım küre için de tersi olacaktır. Yani 21 Aralık tarihinde bir kıyamet kopması olayı yaşanmaktadır. Maya Takvimine inananların morali bozulmasın. Öyle veya böyle, bir gün kıyamet kopacaktır. Bizim dediğimiz gün kopmadı diye üzülmelerine gerek yok. Çünkü Allah kullarının dünya hayatını rahat yaşamaları için KIYAMET’in kopuş zamanını gizlemiştir. Bu konuda pek palavra sıkmağa gelmez.

   Saygı, sevgi ve selamlarımla…Bu Haber 1867 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI