Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
27 Aralık 2012 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Bilim Ve Bilimsellikten Uzakta
ecevit.osman@gmail.com

Göğsümüzü kabarta, kabarta 21. yüzyılın, bilgisayar ve internet çağının insanı; bilim çağının ve bilgi toplumunun üyeleri olarak kendimizi lanse etmemize karşılık, bundan nasibimizi aldığımızı söylemek çok zordur. M. Kemal Atatürk’ün “En hakiki mürşit ilimdir” sözünden bu yana geçen bir asra yakın süre içinde, bilimden ne kadar uzaklaştığımız gerçeği ortadadır. Öncelikle, davranışlarımızda bütün ön yargı ve düşüncelerden arınarak karar verme yeteneğini geliştirmek gerekir. Otomobil kullanmak, uçağa binmek, bilgisayar ve internet kullanmak, modern evlerde oturmak, bilimsel düşünmek değildir. Bilgisayar ve internet kullanılmasına karşı değilim. Ayrıca, kendince en çok kullananlardan bir tanesi olduğum gerçeğini de inkâr etmiyorum. Yanız, bu asrın bize sunduğu, olanakları ne ölçüde ve ne yönde gereği gibi kullandığımız gerçeği üzerinde kuşkularım vardır. İnternet bir eğlence aracı mıdır? Veya zamanın boşu boşuna heba edildiği aletler midir? Veya sinema, müzik, facebook ve diğerleri gibi dedikoduların yoğun olduğu dosyalara girerek, vakit geçirmek mi, demektir? Elbette, tercih kullanıcıya aittir, fakat bütün bunların hepsinin bilimsellik ile ilgisi yoktur. Esas olarak bu sistemler, bilimsel verilerin en kısa zamanda yayılması ve ulaşımı için ortaya konulmuştur. Fakat, insanımız her zaman olduğu gibi kolay yolu tercih etmekte ve bu bakımdan gereken faydalılık temin edilememektedir.

Maya’lar, İnka’lar, Aztec’ler ve Amerikan kızıl derilileri, Asya orijinli olup, ırk olarak Moğollardır. Buzul çağında, milattan önce, on birinci yüzyıldan başlayarak, Orta Asya’dan bu kavimler, Bering boğazından Amerika kıtasına geçmişlerdir. İşte, Amerika kıtasındaki ırkları bunlar oluşturmaktadır. Sadece Maya İnancına ve takvimine değil, diğer bütün inançlara saygım sonsuzdur, yalnız bu inançlara inandığım anlamında değildir.  Ortaya bir furya atıldı ki, bunu anlamak mümkün değildir. Maya inancına göre, 21 Aralık 2012’de kıyamet kapacak ve Maduk adlı bir gök cismi veya gezegen dünyamıza çarpacaktı. Eski Babil ve Maya inancında adı geçen Maduk, 3661 yılda bir dünyanın yanından geçerek, Dünya’ya çarpacak bir cisim veya gezegendir. Bu inancın Babil ile benzerliği, inancın eski dünya orijinli olduğunu gösterdiği gibi, bir şaman inancının olması da bunu kuvvetlendirmektedir. Benim bilimsel birikimime göre bunun olması mümkün değildi ve verilen tarihten sonra epeyi zaman geçmesine rağmen, Maya takviminde öngörülen hususlar ortaya çıkmadı. Zira, NASA’nın açıklamalarına göre, böyle bir cismin Dünya’ya yaklaşması veya çarpma durumu çok öncesinden bilinebilir. Ay ve güneşin tutulacağı zamanı bile saniyesi ile bilen, bilimsel verilerin karşısında olanlara ne denilebilir, bilemiyorum. Yalnız, bilebildiğim kadarı ile bütün bunlar bilimsellikten uzak, tevatür kabilinden varsayımlardır. Dünya ve Türkiye basının buna bu kadar önem vermesini anlayamıyorum. Bunun yanında İslam veya Hıristiyan inançlarında da bu şekildeki varsayımlar yoktur. Bütün bunlara rağmen bu konunun öne çıkarılmasının sebebi sadece ticari olsa gerektir. Bu yazının size ulaşacağı 26 Aralık 2012 tarihinde hepimizin sağ ve salim olarak hayatta olacağımıza Allah’ın izni ile inanıyorum. Nasrettin Hoca’ya “Hoca, sen her şeyi bilirisin. Söyle bakalım kıyamet ne zaman kopacak” demişler. Hoca, şöyle bir düşündükten sonra; “İki türlü kıyamet vardır. Bizim Hatun ölünce küçük kıyamet, ben ölünce de büyük kıyamet kopacak” demiş. Doğru söze ne denilebilir ki!

Her şeyi bilimin süzgecinden geçirerek karar vermek gerekir. Fakat, ortalıkta bilimle ilgisi olmayan, hususların dolaştığını ve insanların nelere inandıklarını gördükçe, şaşırmak bir tarafa; bunun nasıl olduğuna insan inanmak istemiyor. Yalnız, büyük fikirlerin hür ve demokratik ortamlarda geliştiklerini görüyoruz. Elbette, yeni buluşlar ve fikirler; o zaman kadar olan düşünüşlerin tam tersidir. Yapıla, yapıla rutin haline gelen davranış ve düşünceler yanlış da olsa, kolaylıkla kabul edilir. Fakat, bu düşüncelerin dışına çıkılınca, insan beyni zorlanır ve bunları çoğunlukla da reddetme eğilimindedir. Demokratik bir ortamda, hür düşüncelerin egemen olacağı bir Dünya özlemi ve yeni yılda her şeyin gönlünüzce olması dileği ile saygılarımı sunar, Allah’tan sağlık ve mutluluklar dilerim.

 

 

 Bu Haber 1156 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI