Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
3 Ocak 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Ümidim Dağın Ardında
ecevit.osman@gmail.com

2013 yılını kucakladığımız bu günlerde, 2012 yılının bir muhasebesini yaptığımız zaman; geçen yılın gerek iç ve gerekse dış siyaset bakımında çok çalkantılı geçtiğini söyleyebiliriz. Her zaman gelecekten ümitli olmak, özellikle iyi şeyleri ümit etmek gerekir. Yalnız, oldum olası iyi dileklerle yeni yıla başlamamıza rağmen, gerçekleşenlerin bir önceki yıldan daha kötü olduğunu görüyoruz. Ümidimiz 2012 yılının dağının ardındaki 2013 de, inşallah bütün güzellikler bu yılda gerçekleşir ve gölümüzce bir yıl geçiririz.  2013 yılına girerken 2012’den devraldığımız problemlerin olduğu gibi durduğu, hatta daha da şiddetlenerek ortaya çıktığı gerçeği ortadadır. İnşallah bu yılda problemler çözüme ulaşır.

Geçtiğimiz yıllar içinde başlayan Arap baharının (Bana göre; Arap kışı) problemleri sonuçlanmadığı gibi, artarak da devam etmiştir. Burada düşünülmesi gereken en önemli husus, ülkedeki yanlışlıklardan, o anda ülkeyi idare eden idareciler veya tiranlar sorumlu tutulmasına rağmen; onları yaratan da halkın kendisidir. Her ne şekilde olursa, olsun bu idarecilerin yerlerinden uzaklaştırılmalarına rağmen, durumun durulmadığını ve istenilen demokrasinin gelmediğini görüyoruz. İşte asıl mesele de burada başlamaktadır. Az gelişmiş ülkelerdeki anlayışa göre, demokrasi denilen şey, her ne ise ülkeye kendiliğinden teşrif edecek ve bütün meselleri halledecek. Dünyanın hiçbir yerinde bu böyle olmamıştır ve az gelişmiş ülkelerde de olması mümkün değildir. Her ülke, ülkedeki insanları ile demokrasiyi kurar ve işletir. Bunun başka bir yolu yoktur. Birçok ürünü dışarıdan ithal ederek kullanabilirsiniz, fakat demokrasiyi ithal ederek kullanmazsınız. Zira, ülke insanlarının, kendi ülkelerine sahip çıkmaları açısından, hazmı çok zor olan, demokrasi denilen şeyi hazmetmeleri veya hazmedebilmeleri gerekir. Bu yapılamadığı takdirde, o ülkeye demokrasi geldi, her şey bitti anlamında değildir. Demokrasinin çok sayıda düşmanları vardır. İnsan davranışı ve karakteri icabı eşitlik ilkesini pek kabul etmek istemez. Birçok siyasetçinin de söylediği gibi, bütün insanlar eşittir; ama “bazı insanlar daha eşittir” tabiri her zaman geçerlidir. Tarihin ilk çağlardan bu yana, idareciler, idare etmenin yanında kendilerine ilâhi güçleri de atfederek, insanlara hükmetmek istemişler ve bunu yapmışlardır. Kralların, sultanların ve çoğu idarecilerin, maalesef kulakları sağır, gözleri kör ve duyuları körelmiştir. Ayrıca, hep kendileri konuştukları, kendi seslerine aşina oldukları için, bunlar kendilerine çok hoş gelir ve kolaylıkla kabul ederler. Demokrasinin çok seslilik olmasının temelinde, idare edenlerin kendi seslerinin dışındaki seslere ve düşüncelere kulak verebilmeleri bakımından önemlidir. “Çok mağrurlanma padişahım, senden büyük Allah var” sözünün temelinde, mağrur olmanın ve gururun insanlar için çok kötü olduğunu ortaya koyması bakımından önemlidir. Ben demokrasiyi, bir orkestradaki farklı ses çıkaran enstrümanların, bir nağmeyi çok güzel şekilde icra etmeleri; yani çok sayıdaki birbirinden farklı seslerin armonisi olarak tarif ediyorum.

Elbette, kanunların dışına çıkarak veya kanunların etrafından dolanarak kendilerine hak temin etmeğe çalışacak olan insanlar, demokratik idare içinde de mevcuttur. İşte bütün bunlara karşı teminat da demokrasidir. Kanun çıkarmak, çok iyi kanunlar yapmak çok da önemli değildir. Zira, kütüphanenin raflarında duran kanunlar, insanlar arasındaki ilişkileri ve kanunsuzlukları ortadan kaldırmaz. Kanun yapmak kadar, kanunun ruhuna uygun olarak, idare etmek de önemlidir ve kanun yapan öncelikle yaptığı kanuna uyumalıdır. Demokraside ayrıcalıklar olamaz. Bu olduğu takdirde, bu demokrasiden başka bir şey olarak ortaya çıkar ve bunun adı demokrasi değildir. Bir idarenin adına demokrasi demekle, o idare demokrasi olmaz, olamaz. Bu bakımdan demokrasinin kurallarına uymak, istisnasız uymak gerekir. Demokrasi ancak bu şekilde gelişir, olgunlaşır ve bu idare içinde insanlar mutlu ve geleceklerinden umutlu olurlar. Fikri hür, vicdanı hür nesillerin yetiştirilmesi, demokratik ortamlarda olur ve ülkenin gelişmesi de buna bağlıdır. Fikri hür ve vicdanı hür nesillerin olduğu ülke ümidi ile saygılarımı sunarım. 

 Bu Haber 1333 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI