Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
7 Ocak 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Şehirlerin Estetiği
ecevit.osman@gmail.com

Amerika Bileşik Devletlerinde, tek katlı, bahçeli bir evde oturuyordum ve evin cadde sınırında bizde olduğu şekilde bir duvarı ve çiti de yoktu.  Bir gün posta kutumda polisten gelen bir yazı buldum. Yazıda polis “Evin bahçesindeki otların çok büyüdüğünü, bir hafta içinde çimlerin kesilmesini, kesilmediği takdirde cezai müeyyide uygulanacağını” ifade ediyordu. Görüldüğü gibi gelişmiş ülkelerde sizin tapunuzda veya kullanma durumunda olduğunuz yerlerdeki görüntü kirliliğine, estetiği bozan hususlara devletin müdahalesi vardır. Bu şekildeki bir uyarı Ülkemizde olsa polise çıkışır ve “Sana ne benim mülkiyetimdeki yerden, ben istediğimi yaparım, sen karışamazsın.” denir. Bu şekildeki girişten sonra, Ülkemizdeki çirkinliklere bir göz atalım:

Öncelikle idarecilerimize, bulunduğumuz şehri yukarıdan seyredecek şekildeki bir tepe veya yüksekçe bir yere çıkmalarını tavsiye ederim. Göğsümüzü kabartarak, manzarası ne kadar güzel, dediğimiz yerlerden bakınca çirkinliklerin ne kadar olduğunu göreceklerdir. Sıvası olmayan, daha tuğları açıkta duran, dış kısmı boyanmamış, fakat içine yerleşilerek, yıllarca oturulan evleri, apartmanları ve işyerlerini göreceklerdir. Hele, konutların ve işyerlerinin çatıları ise, antenler vs. ile tam kirlilik örnekleridir. Şehrin ana caddelerinde kirlilik abidesi binaların çokluğu gözden kaçmamaktadır. Bu sıvaları, boyaları yaptırmak ve yapmayanlara görüntü kirliğine neden olmak bakımından ceza uygulamak mümkündür. Ama bütün bunlara o kadar alışmışız ki, kimse bunu görmemekte veya görmek istememekte ve bütün bunları kaderimiz imiş gibi, tevekkülle kabul etmekteyiz. İşin tuhaf tarafı, konuklarımıza gösterdiğimiz bu manzaralardan iftihar vesilesi olarak kendimize pay çıkarmaktayız. Daha sonra da, içinde yaşadığımız şehrin turistik olduğunu, bölgenin en önemli şehri ve incisi olduğunu çekinmeden söyleriz. Bunu söyleyenlere bir sözüm var. Bunlar ya turistik şehir görmemiş veya incinin ne olduğunu bilmiyorlar.

Sigara yasağı olmadan önce izmaritlerin caddelerde bu kadar fazla olduğunu görmüyorduk. Şimdi, sigara izmaritlerinden kaldırım taşlarının rengini görmek mümkün değildir. Sigara yasağının ortaya çıkardığı diğer husus ise kahvehanelerin ve kafeteryaların yayaların gelip geçtiği yerleri işgal etmeleridir. Öncesinden beri süregelen, dükkân, mağazaların ve seyyar satıcıların kaldırımları işgalini, bağırsakları dışarıda canlılara benzetiyorum. Zaten, kaldırımların ve yoların büyük bir kısmı otomobiller tarafından işgal edilmiştir. Yollara park edilen bir sıraya ilave olarak, ışıklarını yakarak bırakan ikinci sıra otomobiller, otomobil kullanmayı imkânsız hale getirmektedir. Otomobilimle şehre giderken, yanımdaki TIR şoförünün 5 litrelik su kabını önüme attığını tahmin edemezsiniz, ama ben bu olayı yaşadım. Araba kullanırken, sol eli sigara ile dışarıya çıkarmak, külünü dışarıya silmek, biten sigarayı dışarıya fırlatmak olağan olaylardandır. Fırlatılan izmaritin arkadaki arabada yangın çıkarabileceğini, ormanlık sahada yine orman yangınına sebep olabileceğini düşünmek gerekir. Dünyada 20 kadar ülke, sadece Avrupa’da 15 ülkeyi gezdim. O ülkelerde bunları düşünmek bile mümkün değildir. Eğer, herkes evinin önünü temiz tutar veya temizler ise, bütün şehir temiz olur. Bizde olduğu şekilde herkes kirletir ise, şehir kirden geçilmez. Açıkça ifade etmek yerinde olacaktır ki, belediye şehirde hareket halinde olan her şahsın arkasına bir temizlik görevlisi tahsis eder ise, şehirler temiz olabilir. Bana göre öncelikle temizliğin insanların beyninde başlaması gerekir. Ancak, bu şekilde temiz şehirlerde gezebiliriz. Aksi halde her gün daha da kirlenen şehirlerde yaşamak imkânsız hale gelmektedir.

Estetiğin olduğu, temiz bir şehirde, temiz insanların bulunduğu yerlerde yaşamak benim hakkım diye düşünüyorum. Çok şey mi istiyorum, benim gibi düşünenler için bu çok fazla bir şey midir? Dinimizde de, imanın temel şartının iç ve dış temizlik olduğu gerçeğini unutmayalım. Ama bu kirlilikten öte, pislik nereden gelmektedir.

Temiz ortamda, temiz ilişkilerin olduğu bir ortam özlemi ile saygılarımı sunarım.Bu Haber 1275 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI