Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
15 Ocak 2013 Pazar
HAKAN KORKMAZ
Oda Seçimleri İçin Beklenen Oldu!
arzkan68@hotmail.com

Anayasa Mahkemesi, TOBB Yasası’ndaki ‘iki dönem başkanlık yapanların iki dönem geçmedikçe tekrar başkanlığa aday olmalarını’ engelleyen maddeyi iptal etti ve yürütmesini de durdurdu. Mahkemenin oda ve borsa yöneticilerinin iki dönemden sonra aday olmalarına kısıtlama getiren kararını 'Anayasa'ya aykırı' buldu.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU başta olmak üzere mevcut oda ve borsa başkanlarının yüzde 80’inin önümüzdeki seçimlere girmesine engelleyen düzenlemeyi anayasaya aykırı buldu ve iptal etti.

Yüksek Mahkeme yürütmeyi de durduğu için HİSARCIKLIOĞLU ve oda başkanlarına seçim engeli yargı kararıyla kaldırılmış oldu. Böylece, HİSARCIKLIOĞLU ve aynı durumdaki mevcut oda ve borsa başkanlarına seçimlere katılma yolu açıldı. Yürütmeyi durdurma verilmemiş olsaydı, iptal kararı Resmi Gazete’de yayımlandığında yürürlüğe girecekti.

Heyet şu gerekçelerle iptal kararı aldı:

“Meslek kuruluşları kamu tüzel kişiliği niteliğindedir. Seçimle işbaşına gelen oda mensuplarına getirilecek sınırlama anayasanın temel hak ve hürriyetler, seçme ve seçilme hakkı, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, hukuk devleti, demokratiklik ilkelerine aykırılık oluşturur.  Yasadaki mantıkla bakıldığında belediye başkanlarına da iki dönem sınırlaması getirilebilirdi. Bu durumda mantıksız ve ölçüsüz bir uygulama ile karşı karşıya kalınırdı.”

Bu aslında beklenen bir gelişme;

Ama başka neticeler de doğurdu.

Karar açıklanınca gözler AK Parti' nin 3 dönem kısıtlamasına çevrildi.

Basından takip ettiğime göre; Eski Adalet Bakanı Prof. Hikmet Sami TÜRK, "Bu kararı emsal göstererek Ak Partili vekiller, belediye başkanları ya da örgüt yöneticileri tüzükteki 3 dönem kısıtlamasının iptali için mahkemeye gidebilirler" dedi.

Yani artık dengeler değişti.

Ak Parti’de ağır toplar için yeni bir süreç başladı. Şimdi söz başbakanda.

Özde:

2014 yılında yapılacak seçimler artık herkes için beklenti haline geldi.

Yerelde başkan adayı arayanlar,

Milletvekilliği şansını son ana kadar kullanmak isteyenler,

Sahaya çıkmak için gün saymaya başladılar.

Daha vakit var derken, AYM kararı, siyasete heyecan getirdi.

Tabi ki önce Oda ve Borsa seçimleri var.

Geçen yazımdan takip edenler biliyorum ki Ünye ile ilgili bilgi de bekliyorsunuz.

Ancak;

Bu yazımı yazdığım saat itibariyle hala listeler odaya ulaşmadığı için Ünye Ticaret Ve Sanayi Odası ile ilgili isim yazamıyor, bu hafta da sizlere veda ediyorum.

Kalın sağlıcakla…

 

Geçirdiği trafik kazasıyla kayınbiraderini yitiren hemşerimiz Sayın Numan KURTULMUŞ’ a baş sağlığı diliyorum.Bu Haber 1227 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI