Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
17 Ocak 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
Muhatap kim?
ecevit.osman@gmail.com

Ülkemizi derinden etkileyen Kürt sorunu ile gelişmeler devam ederken, muhatap olarak İmralı alınmakta ve Kürt sorunun çözümünde Abdullah Öcalan ile görüşmeler yapılmaktadır. Bütün bunlardan sonra şu soruyu kendimize sormamız gerekir. Gerçekten, Abdullah Öcalan muhatap mıdır? Veya Abdullah Öcalan terör örgütü ve örgütleri üzerindeki etkisi nedir? Her ne kadar; PKK, PYD, KCK gibi terör örgütleri ile BDP, çoğu zaman İmralı’yı işaret etmekle

birlikte; bunun böyle olmadığı gerçektir. Görüşmelerin başlaması ile birlikte, Kandil’den çatlak sesi duyduk, terörü gördük. Görüşme metinleri ortaya çıktıkça, daha birçok seslerin ortaya çıkacağı gerçeği ortadadır. Zira, yasa dışı bir örgütte veya örgütlerde, birbirinden farklı fraksiyonlar ortaya çıkar. Açıkça ifade etmek gerekir ise, terör örgütünün yapısı bilmemekle birlikte, çok fazla sayıda fraksiyonların ve bölünmelerin olduğu gerçektir. Bunlardan öte, uzun zamandır, İmralı’da olan Öcalan’ın terör örgütleri ve diğer Kürt kuruluşları üzerindeki otoritesinin olmadığı kanaatini taşıyorum. Burada şu soru sorulabilir: Öyle ise, Kürtlerle ilgili terör örgütleri ile BDP niçin İmralı’yı işaret etmektedirler? Bu sorunun cevabı çok basittir. Birbirinden habersiz parçalanmış örgütler grubunun, A. Öcalan’ı birlikteliği ifade etmek için, idol olarak işaret etmelerinden ibarettir. Bunun başka türlü izahı yoktur, izah edilemez.

Burada en önemli husus, karşınızda yasal, yasal olmasa bile Kürt’leri temsil edecek bir muhatabın olmayışıdır. Ayrıca, Abdullah Öcalan’ın mahkemesi sırasında verdiği ifadelere baktığımız zaman, tutarlı bir kişiliğinin olmadığı açıktır. Bunun yanında tutuklu olması sebebi ile görüşmelerde, bakalım sonuç ne olacak anlayışı ile, bazı hususlarda taviz verme durumunda bulunabilir. Yukarıda üzerinde durduğum gibi, Kandil’in çatlak sesi ve yine Kandil’in etkisi ile BDP’nde de çatlak sesler ortaya çıkacaktır. Çünkü, karşımızdaki hedef grup veya gruplar mütecanis değildir ve her farklı gruptan farklı istekler ortaya çıkabilecektir. Bütün bunların ötesinde, PKK’nın silah bırakmayacak oluşu, almak istedikleri tavizlerde ne kadar ileriye gidebileceklerini de tahmin etmek mümkün değildir. Bu bakımdan, görüşmelere başlamadan önce, PKK ve diğer terör örgütlerinin silah bırakması mutlak olarak gereklidir. Öcalan’ın PKK’nın silah bıraktırmada etkili olacağına veya olmak isteyeceğine inanmıyorum. Zira, görüşmelerde alabildiğine isteklerle çıkılacak ve her aldıkları tavizden sonra daha fazlasını isteyeceklerdir. Başta PKK olmak üzere diğer illegal kuruluşlara ve bu kuruluşların sözlerine inanmanın çok güç olduğunu zannediyorum. Sözlerinden hemen dönebilirler.

İmralı ile yapılan görüşmelerde provokasyon olabileceğinin dile getirilmesinden kısa bir süre sonra Paris’teki 3 bayan PKK’lı kadının öldürülüşü bir tesadüf müdür? Yoksa, yapılması daha önceden planlanmış bir suikastın, bu zamana rast getirilmiş olması mıdır? Bunu düşünmek gerekir. Bu olayda provokasyonun önü açıktır. Bu öldürme olayını Fransızlar yapmayacağına göre; ölen de, öldüren de Kürt olmakla birlikte; iki grubun da Türk vatandaşı olmaları bu provokasyonun olasılığını kuvvetlendirmektedir. Bütün her şey, deliller ortada olmasına rağmen; kimilerinin bu işi yaptığını nereden biliyorsunuz ifadesi bunun ispatıdır. Bütün cümle âlem şunu bilmelidir ki, böyle bir olay Türkiye’ye bir şey sağlamaz ve Türkiye böyle bir şeye teşebbüs etmez, olayın cereyan tarzı bunun PKK gibi bir örgüt işi olduğunu ortaya koymaktadır. Elbette, bu suikastın başlamış olan görüşmeleri kesintiye uğratma teşebbüsü de olabilir veya daha önce planlanmış bir olayı, bu anda yaparak, bir taş ile iki kuş vurulmak istenebilir. Burada anlaşılması zor olan husus, gerek Fransa ve gerekse Almanya’nın PKK terör örgütünü bile, bile göz ardı ederek onları himaye etmeleridir. Kürsüde konuşurken, teröre taviz vermeyeceklerini söyleyenlerin ne derecede samimi oldukları ortadadır. Yalnız, bu sözde dost bildiğimiz devletlere de şunu bilmelilerdir ki, içlerinde besledikleri yılanın veya yılanlar bir zaman sonra, onları da sokacağı gerçeğidir. Zira, yılan, yılandır ve görevi, onun dost veya düşman ayırt etmeden sokmasıdır. Yalnız, ilâhi adalete inanıyorum ki, düşmanlarımız cezalarını göreceklerdir. Bütün temennim, Ülkemizin bütün düşmanlarından arınmasını, sulh ve sükûn içinde yaşamamızı temenni eder, saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1378 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Başlık : Degerlerimiz Tarih : 18 Ocak 2013 / Pazar Üye Adı :süleyman
Sayın Osman Beyin bu tesbitlerine katılmamak elde degil.Bu tesbitleri cogu vatandaşta onaylar.Benim anlamakta güçlük çektigim bizi yönetenlerin bu gerçekleri ve bu örgütün asıl hedefinin ne oldugunu hala anlayamamış olması! Kırmızı çizgiler aşındı ,ülkenin degerleri ve caydırıcılıgı da aşınmanın son safhasında...
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI