Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/unyekent.com/httpdocs/conn/level.php on line 31
ÜNYE Kent Gazetesi >>> KENTTE HABERİN MERKEZİ ll BİZDEN HABER VAR......
 
24 Ocak 2013 Pazar
Prof. Dr. OSMAN ECEVİT
İntikam
ecevit.osman@gmail.com

Ülkemizde, Kürt meselesinin halli için görüşmeler devam ederken ortaya çıkabilecek olumsuzluklar, elbette, süreci etkileyecektir. Şu açık olarak bilinmelidir ki, devlet asla intikam almaz ve bunun peşinde değildir. Devlet vatandaşlarının sulh ve sükûn içinde hayatlarının devamı için tedbirler alır. Ama, kimileri sulh ve sükûn gibi şeylerden rahatsız oldukları için, bu süreci baltalama çalışmaları içinde, eski intikam duyguları depreşmiş olarak ortaya çıkmaktadırlar. Eskilerin dediği gibi, intikam için yola çıkanlar, öncelikle kendilerine bir mezar kazmaları gerekir.  Barış sürecine en fazla zararın PKK gibi terör örgütlerinden geleceğini tahmin etmek bir tarafa, öyle olacağı gerçektir. Zira, 30-40 yıldır, silahla geçim yolu bulanların, barıştan hoşlanacaklarını hiç, ama hiç zannetmiyorum. Terör örgütleri kuruluş gerekçeleri kan üzerine oturtulduğu için ve hayatiyetlerini bu şekilde idame ettirdiklerinden, barış ve demokrasi kavramları onlara çok, hem de çok uzaktır.

Geçen haftaki yazımda da üzerinde durduğum üzere, PKK, PYD ve KCK silah bırakarak eylemlerine son vermedikleri takdirde, barış sürecinin yürümesinin mümkün olmadığı hususu gerçektir. Hala bu terör örgütleri intikam peşindedirler. İmralı ile olan görüşmelerin ne safhada olduğu ve hangi konuların görüşüldüğü hakkında bilgilerimiz yoktur, olması da mümkün değildir. Diyelim ki, devlet ile İmralı bazı konularda anlaştılar, demokratik bir düzen içinde, karşılıklı olarak mutabakata varılmış oldu. Silahı bırakmayan PKK’nın şunu da isterim; yok olmadı bunu da isterim tarzındaki davranışlarına nasıl engel olunacaktır. Ayrıca, yetkililerin, terör olaylarının devamı süresince operasyonların devam edeceğinin açıklanması, burada bazı eksiklerin olduğunu göstermektedir. Silahların gölgesindeki bir barıştan da bahsetmek mümkün değildir. Zira, karşılıklı olarak anlaşmaya varılmasının nedeni, kanı durdurmak ve ölümlere meydan vermemek içindir. Anlaşmalar karşılıklı ön şart veya şartlar olmadan ve silah bırakılması ile sonuçlanabilir. Ellerde silahlar ve tetiklerdeki parmaklar ile bir yere varılması da imkânsızdır; Dünyada bunun örneği de yoktur. Acaba ben silahı bırakırsam karşı taraf bana ne yapar endişesi içinde olmak barışın en önemli düşmanıdır.

Bütün bunlara rağmen ve kış şartlarında PKK’nın terör faaliyetlerine devam ettiklerini görüyoruz. Bunun yanında güvenlik güçlerinin de gerek kırsalda ve gerekse şehirlerde de, PKK ve KCK ile ilgili olarak operasyonları sürmekte ve süreceğe benzemektedir.

Fransa’da öldürülen üç PKK’lı terörist’in, ölümleri ile ilgili olarak elde edilen ön bilgiler, bu işin derinliğine, Rusya’ya kadar uzandığını göstermektedir. Bu bakımdan Dünya üzerindeki büyük organizasyonu ile ortaya çıkan PKK’nın, İmralı’nın direktiflerine peki diyeceğini zannetmiyorum. Ayrıca, Diyarbakır’da gövde gösterisi halinde yapılan cenaze töreninin sakin olarak geçmesi arzu ettiğimiz bir şeydir. İnşallah altından bir şey çıkmaz. Bana göre, içeriği belirsiz olan görüşmelerden ne çıkacağı bilinmediği için, herkesin sesini kestiği ve yorum yapmadığı bir durum ile karşı karşıyayız. Bu görüşmelerden sonra, kimlerin neler, neler söyleyeceğini veya söyleyebileceğini tahmin etmek pek de zor değildir. Zira, demokrasiyi hazmedememiş toplumlarda bu tip istekler daima ortaya çıkar ve herkesin bir şeyler peşinde olduğu görülür. Bütün temennin, kanı durduracak bir durumun yaratılması, şehit ailelerinin de bu hususa evet diyecekleri bir seçeneğin ortaya konulmasıdır. Elbette, ufukta bir ışık belirmiş ve daha kat edilecek uzunca bir yol vardır. Son 30-40 yıllık süreçte olan hususları bir anda yok etmek, elbette mümkün değildir. Yalnız, tarafların masaya otururken, savaş’la ve silahla bir şeyin halledilemediğini, halledilemeyeceğini kesin, kes bilmeleri ve ona göre tavır almaları gerekir. Bu süreç şunu göstermiştir ki, kan, kan ile değil, su ile yıkanır. İntikam hisleri ile kanı, kan ile yıkamak isteyenler barışı sabote ederler. Bunun yanında şunu da akıldan uzak tutmamak gerekir ki, bu iş partiler üstü bir konudur ve bütün partilerin bu işin halli için ellerini taşın altına sokmaları gerekir. Yalnız, yine tekrarlıyorum, 180 defa olsa bile tekrarlayacağım ki, barış sürecinin en büyük düşmanı terör’dür, PKK’dır. Onu devre dışı bırakmadan barış olmaz. Barışın egemen olduğu bir Dünya temennisi ile saygılarımı sunarım.

 

 Bu Haber 1166 Kişi Tarafından Okundu.
YORUMLAR
Bu Yazıya Yorum Bulunmamaktadır. İlk Yorumu Yapan Siz Olun.
BU YAZARIN DAHA ÖNCEKİ YAZILARI